Aamu-Usva kirjoitti:Muistan jossain kokouksessa jo yli 10 vuotta sitten kuulleeni jonkun israelilaisen tyypin puhuvan tuosta, että www=666. Ostamisen ja myymisen hoitaminen netin kautta on ainakin nykyään hyvin tavallista. Mutta kyllä minusta hyvin monet ihan aidot uskovat kuitenkin ovat ottaneen World Wide Webin omakseen, eli ei kai se tällaisenaan ole pedon merkki..?
Pysyn sillä kannalla, että pedon merkillä tarkoitetaan otsassa ajatuksia ja oikeassa kädessä tekoja, jotka ovat Jumalaa vastaan. Eli pedon merkki on ollut olemassa aina niissä, jotka eivät usko samoin kuin Jumalan sinetti on ollut aina niissä, jotka uskovat.
Ei ole vielä pedonmerkki tullut maailmaan. Ensin täytyy antikristuksen ja väärän profeetan astua maailman näyttämölle ja vasta sen jälkeen voi ilmestyskirjassa kerrottu pedonmerkki tulla maailmassa käyttöön ja kun se aikanaan tulee maailmassa käyttöön niin ilman sitä ei voi silloin (viimeisen petovaltakunnan ajassa) esim. ostaa ruokaa kaupasta itselleen ja perheelleen. Ilmestyskirjassa on kerrottu, että tuo erittäin kauhea ja paha aika maailmassa tulee kestämään kolme ja puoli vuotta ja monien usko tullaan koettelemaan tuossa ajassa ja jonka ajan (suuri ahdistuksen aika) loppumetreillä tulee tapahtumaan Herran Jeesuksen toinen tulemus kun seitsemäs enkeli tulee puhaltamaan seitsemänteen eli viimeiseen pasunaan.
DANIEL 12:
1. Siihen aikaan nousee Miikael, se suuri enkeliruhtinas, joka seisoo
sinun kansasi lasten suojana.
Ja se on oleva ahdistuksen aika, jonka kaltaista ei ole ollut siitä saakka, kuin kansoja on ollut, hamaan siihen aikaan asti. Mutta siihen aikaan pelastetaan sinun kansasi, kaikki, jotka kirjaan kirjoitetut ovat.
2. Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen.
3. Ja taidolliset loistavat, niinkuin taivaanvahvuus loistaa, ja ne, jotka monta vanhurskauteen saattavat, niinkuin tähdet, aina ja iankaikkisesti.
Matteus 24:
21.
Sillä silloin on oleva suuri ahdistus, jonka kaltaista ei ole ollut maailman alusta hamaan tähän asti eikä milloinkaan tule.22.
Ja ellei niitä päiviä olisi lyhennetty, ei mikään liha pelastuisi; mutta valittujen tähden ne päivät lyhennetään. Ja tässä vielä pedonmerkistä eli mitä niille ihmisille jotka ovat itseensä pedonmerkin ottaneet tulee tapahtumaan (suuren ahdistuksen ajassa) kun ensimmäinen enkeli tulee vuodattamaan maan päälle ensimmäisen vihan maljan:
Johanneksen ilmestys 16:
1. Ja minä kuulin suuren äänen temppelistä sanovan niille seitsemälle enkelille: "Menkää ja vuodattakaa ne seitsemän Jumalan vihan maljaa maan päälle".
2. Ja ensimmäinen lähti ja vuodatti maljansa maan päälle;
ja tuli pahoja ja ilkeitä paiseita niihin ihmisiin, joissa oli pedon merkki ja jotka kumarsivat sen kuvaa. ....................................
1. Ja minä kuulin suuren äänen templistä sanovan seitsemälle enkelille: menkäät ja vuodattakaat Jumalan vihan maljat maan päälle!
2. Ja ensimäinen meni ja vuodatti maljansa maan päälle:
ja tuli paha ja häijy haava ihmisten päälle, joilla pedon merkki oli, ja niiden päälle, jotka sen kuvaa kumarsivat. Biblia.