Kirjoittaja PetriFB » 21. Marras 2011 12:28
Jokaisella saa tietenkin olla oma mielipide asiasta sekä uskoa kuten kokee oikeaksi.
Jumala on asettanut esivallan, että yhteiskunnassa säilyisi rauha, sillä esivallan tehtävä ylläpitää rauhaa yhteiskunnassa ja suojella ihmisiä. Kun Jumala on asettanut esivallan, niin sen ensisijainen tehtävä on toimia kaikessa Jumalan tahdon mukaisesti. Elämme nyt Uuden Liiton ajassa, jossa esivallan tulisi toimia Jumalan tahdon toteuttajana Uuden Liiton järjestyksen mukaan, johon ei kuulu esim. kuolemanrangaistuksia. Esivallan tehtävä ei ole tappaa ketään tai käyttää väkivaltaa. Jumalalta tulleen esivallan tehtävä on aina ensisijaisesti toimia siten kuin on Jumalan tahto. Jos esivalta on ristiriidassa Jumalan tahdon kanssa, niin silloin tulee enemmän totella Jumalaa kuin ihmistä.
Se tulee muistaa, että Jumala ei ole asettanut esivaltaa rikkomaan Hänen tahtoansa vastaan, vaan suojelemaan ihmisiä Hänen tahtonsa mukaisesti. On kaiketi päivänselvää, että nykyisissä yhteiskunnassa esivallan järjestys menee koko ajan enemmän syvemmälle laittomuuden suuntaan.
Minä voisin hyvin toimia poliisina sellaisissa tehtävissä, jossa en joutuisi edes vahingossa tilanteeseen, jossa joutuisin tappamaan lähimmäiseni. Koska maailma on pahan vallassa, niin esivaltakin joka on nykyään pahan vallassa joutuu joissakin tilanteissa vastaamaan pahaan pahalla.
Jumalan sana opettaa meille selkeästi tiettyjä perusopetuksia, jotka helposti unohdamme kun haluamme pitää kiinni lihan tahdosta, vaikka meidän tulisi toteuttaa maan päällä Jumalan tahtoa, eikä lihan tahtoa.
Room 13:10 Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Sentähden on rakkaus lain täyttämys.
Silloin kun elämme Pyhässä Hengessä Jumalan rakkauden kautta, niin emme tee kenellekään mitään pahaa.
2 Moos 20:13 Älä tapa.
Tapa sana on tuossa hepreaksi qal-verbivartalossa, jossa se tarkoittaa murhata, tappaa, lyödä kuoliaaksi; Murhaamista, tappamista ja kuoliaaksi lyömistä ei saa tehdä harkitusti, vahingossa tai kostomielessä.
Apos 7:59 Ja niin he kivittivät Stefanuksen, joka rukoili ja sanoi: "Herra Jeesus, ota minun henkeni!"
Tämä esimerkki on aika puhutteleva. Stefanus hyväksyi oman kuolemansa eikä nostanut sormeakaan tappajiaan vastaan. Stefanuksen liha oli kuollut tälle maailmalle. Tässä meille kaikille esimerkkiä siitä mihin suuntaan lihan kuolema ja elämä Kristuksessa meitä kasvattaa.
Itse olen vahvasti sitä mieltä, että en voisi harjoittaa ammattia, jossa on mahdollista joutua ampumaan tai tappamaan lähimmäiseni.
Sitten vielä muutama ajatus:
Room 13
1 ¶ Jokainen olkoon alamainen sille esivallalle, jonka vallan alla hän on. Sillä ei ole esivaltaa muutoin kuin Jumalalta; ne, jotka ovat, ovat Jumalan asettamat.
2 Sentähden, joka asettuu esivaltaa vastaan, se nousee Jumalan säätämystä vastaan; mutta jotka nousevat vastaan, tuottavat itsellensä tuomion.
3 Sillä hallitusmiehet eivät ole niiden pelkona, jotka tekevät hyvää, vaan niiden, jotka tekevät pahaa. Jos siis tahdot olla esivaltaa pelkäämättä, niin tee sitä, mikä hyvää on, ja sinä saat siltä kiitoksen;
4 sillä se on Jumalan palvelija, sinulle hyväksi. Mutta jos pahaa teet, niin pelkää; sillä se ei miekkaa turhaan kanna, koska se on Jumalan palvelija, kostaja sen rankaisemiseksi, joka pahaa tekee.
5 Siksi tulee olla alamainen, ei ainoastaan rangaistuksen tähden, vaan myös omantunnon tähden.
Jumalan asettama esivalta ei toimi vastoin Jumalan tahtoa. Tässä on kyseessä Jumalan asettama esivalta. Jumalan tahdon mukainen esivalta on Jumalan palvelija, mutta Jumalan tahtoa vastaan toimiva esivalta ei ole Jumalan palvelija, vaan toteuttaa tämän maailman ruhtinaan tahtoa. Miekka on maallisen esivallan väline, jolla maallinen esivalta ylläpitää järjestystä lihan tahdon mukaan, ei Jumalan tahdon. Maallinen esivalta ei toteuta silloin Jumalan tahtoa kun ja jos se tappaa ihmisen, vaan lihan tahdon mukaista esivaltaa.
Kun esivalta toimii Jumalan tahdon mukaisesti rangaistaessaan pahaa, niin silloin esivalta toimii Jumalan palvelijana, mutta kun esivalta toimii vastoin Jumalan tahtoa, niin silloin se toteuttaa lihan tahtoa.
Matt 26:
50 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Ystäväni, mitä varten sinä tänne tulit?" Silloin he tulivat Jeesuksen luo, kävivät häneen käsiksi ja ottivat hänet kiinni.
51 Ja katso, eräs niistä, jotka olivat Jeesuksen kanssa, ojensi kätensä, veti miekkansa ja iski ylimmäisen papin palvelijaa ja sivalsi häneltä pois korvan.
52 Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Pistä miekkasi tuppeen; sillä kaikki, jotka miekkaan tarttuvat, ne miekkaan hukkuvat.
Herra Jeesus opetti, että miekkaan tarttuminen toisen hengen puolustamiseksi on väärin. Tekstiyhteys opettaa Jeesuksen sanoneen, että kuinka kirjoitukset olisivat voineet toteutua jos Pietari olisi koittanut estää Hänen kiinniottamisensa. Tämä yksityiskohta ei kuitenkaan poista opetusta, että kaikki jotka miekkaan tarttuvat, niin he miekkaan hukkuvat.
On päivänselvää, että Jeesus piti kiinni kiinni kuudennestä käskystä (Raamatullinen käskyjen järjestys) ja toi selkeän opetuksen, että älä tartu miekkaan.
Meidän uskovien tulisi toimia ja elää kuten Raamattu opettaa. Älä tapa käskyä ei voi mielestäni kiertää mitenkään.
Herran opetuslapset ymmärsivät ja opettivat tästä asiasta selkeästi:
Room 13:9 Sillä nämä: "Älä tee huorin, älä tapa, älä varasta, älä himoitse," ja mikä muu käsky tahansa, ne sisältyvät kaikki tähän sanaan: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".
Jaak 2:11 Sillä hän, joka on sanonut: "Älä tee huorin," on myös sanonut: "Älä tapa"; jos et teekään huorin, mutta tapat, olet lainrikkoja.
Eräs huomio on muuten tärkeä. Raamattu ei missään kohden sano ja opeta Uuden Liiton järjestyksessä, että uskovalla on oikeus sodassa tai esivallan edustajana tappaa lähimmäisensä. Raamattu sen sijaan sanoo monessa kohden, että älä tapa lähimmäistäsi.
Sisarille ja veljille, jotka ovat Isässä Jumalassa rakastetut ja Jeesuksessa Kristuksessa pelastetut, lisääntyköön teille laupeus, rauha, armo, totuus ja rakkaus Pyhässä Hengessä!