*
Elämme ajassa, jossa Raamatun lopunajan profetiat alkavat täyttymään nopeassa tahdissa silmiemme edessä. Herran Jeesuksen opetuslapsen keskipiste tulee olla Jumalan rakkaudessa, totuudessa ja armossa, joka on Herrassa Jeesuksessa. Herra Jeesus opetti kuinka ennen Hänen toista tulemustaan uskovien on valvottava tilaansa sekä katsottava ettei kukaan eksytä heitä. Herran Jeesus vastasi mm. Matteuksen evankeliumin luvussa 24 siihen mitkä merkit edeltävät Hänen toista tulemustaan. Herran Jeesuksen opetuksen mukaisesti meidän tulisi ymmärtää aikain merkkejä ja seurata niiden kehittymistä sekä pitää uskomme keskipiste Herrassa Jeesuksessa totuuden rakkaudessa.
Jos haluat todella olla sellainen uskova, jonka keskipiste on Herra Jeesus, niin silloin sinun tulisi noudattaa Herran Jeesuksen opetusta aikain merkkien seuraamisesta, jotka edeltävät Hänen tulemustaan. Jos pistät pääsi pensaaseen etkä halua nähdä sitä mitä nyt on tapahtumassa, niin voit joutua todella suuriin vaikeuksiin, koska sielustasi käydään kovaa taistelua, vaikka oletkin uskossa Herraan Jeesukseen. Herra Jeesus nimenomaan varoitti ettemme eksyisi odottaessamme Hänen tulemustaan ja kehotti meitä seuraamaan aikain merkkejä, koska silloin meidän uskomme keskipiste Jeesukseen toimii oikealla tavalla. Herra Jeesus rakastaa sinua ja Hän rakkaudessaan haluaa ohjata ja auttaa sinua kulkemaan läpi vaikean ajan, joka odottaa ihmiskuntaa, mutta Hänen rakkautensa avulla sinä selviät lopulta perille päämäärään, joka on Herramme Jeesuksen kohtaaminen ja iankaikkisen elämän viettäminen ikuisesti Hänen kanssaan.
Ekumenia on osa uuden maailmanjärjestyksen rakennetta, jonka kautta antikristillinen henki pyrkii ohjaamaan ihmisiä sillä tavalla, että ne ihmiset, jotka haluavat uskoa Jumalaan, niin he saavat uskoa valheelliseen jumalaan ekumenian kautta. Illuminaattien uusi maailmanjärjestys vihaa Raamatun totuutta ja totuuteen perustuvaa uskoa Herraan Jeesukseen. Uusi maailmanjärjestys johdattaa koko maailman takaisin muinaisen Baabelin tornin järjestykseen, jossa koko maailma palvoi saatanaa taivaan kuningatar kultin kautta.
Tulevina päivinä ihmisten kokoontumista ja käyttäytymistä tullaan rajoittamaan ja esimerkiksi voimaan tullaan asettamaan uskonnolliset direktiivit, jonka mukaan ainoastaan ekumeniaan sitoutuvat uskonnot, kirkot ja uskonsuunnat saavat toimia julkisesti. Jos yhdistykset ja uskonsuunnat eivät sitoudu ekumeenisiin uskontodirektiiveihin, niin niillä ei ole lupaa toimia julkisesti yhteiskunnassa. Jokainen Jumalan sanan totuutta rakastava uskova ihminen ymmärtää, että emme saa sitoutua ekumeenisiin uskontodirektiiveihin, koska niihin sitoutumalla joutuu luopumaan totuudesta, jonka seurauksena ihminen hyväksyy valhe-evankeliumin ja saa sieluunsa iankaikkisen vahingon ellei hän tee parannusta asiassa.
Koska tällaiset uskontodirektiivit ovat tulossa, niin se tarkoittaa sitä, että seurakunta palaa juurilleen sinne mistä se on saanut alkunsa, eli alkuseurakunnan ykseyden tilaan kokoontumaan koteihin. Jos sinä olet nyt viisas neitsyt odottaessasi Herran Jeesuksen tulemusta, niin sinä alat purkamaan sydämestäsi uskonsuuntien kirkkorakennejärjestystä, koska tulevina päivinä et voi enää toimia niiden kautta, sillä ne joutuvat osallisiksi ekumeenisista uskonnollisista direktiiveistä, joka on sama asia kuin antikristillinen petos. Jos sinä olet mukana jonkun uskonsuunnan johtajuudessa ja olet viisas neitsyt, niin sinun tulee mennä rukouksessa Herran eteen ja alkaa purkamaan uskonsuuntasi rakenteita ja johdattaa yhteisössäsi olevat uskovat alkuseurakunnan järjestyksen tilaan, koska se tulee olemaan ainoa mahdollinen tapa toimia seurakuntana, joka noudattaa totuutta Herraa Jeesusta rakastaen.
Jos uskovat jäävät uskonsuuntiinsa eivätkä halua järjestäytyä alkuseurakunnan tilaan, niin he ajautuvat ekumeniaan, alkaen noudattamaan ekumeenisia uskontodirektiivejä, jotka tulevat voimaan jossakin vaiheessa, ehkä piankin. Ekumeeninen uskontodirektiivi on illuminaattien tekosia. Illuminaatit haluavat raivata tieltään Jeesusta totuudessa rakastavat uskovat, joita illuminaatti kutsuu uskonnollisiksi fanaatikoiksi, "salaliitto hörhöiksi", jotka ovat ihmiskunnalle vaarallisia ja siksi tulevina päivinä Herran Jeesuksen profetian mukaisesti koko maailma alkaa vainoamaan totuutta rakastavia Herran Jeesuksen opetuslapsia. Jumalan rakkaus Herrassa Jeesuksessa on suurempi kuin antikristuksen ja antikristillisen maailman viha ja vaino meitä kohtaan.
Emme saisi kilpailla Jumalaa vastaan ja sitä teemme, jos emme ojentaudu tässä seurakunta asiassa, niin kuin Raamattu opettaa. Uskonsuunnilla on ollut oma aikansa ja Jumala on johdattanut siellä olevia vilpittömiä uskovia, mutta nyt olemme uuden tilanteen edessä, emmekä enää tulevina päivinä kykene kokoontumaan uskonsuuntien rakenteiden sisäpuolella syistä, jotka olen tuonut esille.
Jos et ymmärrä sitä mitä nyt on tapahtumassa maailmassa ja mihin suuntaan Jumala on ohjaamassa seurakuntaansa, niin silloin sinä tulet vastustamaan kirjoitustani. Minä en ole hajottamassa ja rikkomassa seurakuntia, vaan olen kutsumassa hajaannuksessa olevaa seurakuntaa siihen ykseyden tilaan, jonka itse Herra Jeesus on perustanut ja asettanut. Uskon myös etten ole omalla asiallani, vaan Herran asialla, sillä Herralla on yksi ruumis (yksi seurakunta), jonka Hän tulee ennallistamaan yhdeksi ja palauttaa alkuseurakunnan tilaan, koska vain sillä tavalla seurakunta kykenee toimimaan tulevassa ja muuttuneessa maailmassa, joka on antikristillisyyden alaisuudessa.
Tulevina päivinä tulee sekin myös selviämään, että uskonnolliset perinnäissäännöt, joihin me uskovatkin voimme uskoa ovat ekumeenisen liikkeen hyväksymiä ja niiden tukipylväitä. Herra Jeesus kutsuu seurakuntaansa hylkäämään kaikki ihmistekoiset perinnäissäännöt ja uskomaan Herraan Jeesukseen Raamatun sanan totuuden mukaisesti. Uskonnollisten perinnäissääntöjen puolustajat tulevat hyökkäämään voimakkaasti niitä vastaan, jotka pitävät kiinni Jumalan sanan totuudesta. Jumalan sanan totuus voittaa ihmisten uskonnolliset perinnäissäännöt. Jotkut perinnäissäännöissä olevat vilpittömätkin uskovat eksyvät turvaamaan pahuuden vallassa olevaan yhteiskuntaan ja he pyrkivät muitakin uskovia ohjaamaan luottamaan esivaltaan, joka on pahuuden vallassa. Vielä nyt tällä hetkellä kun tätä kirjoitan, niin meidän tulee olla esivallalle alamaisia siinä kohden kun se on Jumalan tahto. Mutta esivalta ajautuu koko ajan kovaa vauhtia enemmän antikristillisten arvojen syövereihin. Tulevina päivinä emme enää voi olla esivallalle alamaisia, vaan yksin Jumalalle, koska esivalta toteuttaa antikristillisen järjestelmän agendaa, joka on jo näkyvissä ja vaikuttaa monellakin tavalla.
Jos sinä haluat olla todella uskova, jonka keskipiste on Herra Jeesus, niin sinä seuraat aikain merkkejä ja rakennat sydäntäsi totuuden rakkaudessa uskomaan Herraan Jeesukseen, niin kuin Raamattu opettaa. Herra Jeesus vuodatti verensä syntien anteeksisaamiseksi ja sielujen pelastumiseksi. Ylistä ja kiitä sydämessäsi Herraa Jeesusta, sillä Hän on luvannut antaa elämän kruunun niille, jotka rakastavat Häntä.
-PP-
