Kirjoittaja vaisuliini » 11. Elo 2020 17:00
*
2 Tess 2 ensin tulee luopumus ja antikristus, odotamme Jeesusta Kristusta, emme antikristusta!
2 Tess 2:
1 Mutta mitä tulee meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen tulemukseen ja kokoontumiseemme hänen luokseen, me pyydämme teitä, veljet,
2 ettette anna minkään hengen tai sanan tai minkään muka meidän lähettämämme kirjeen pelästyttää itseänne, niin että heti menetätte malttinne, ikään kuin Herran päivä olisi jo käsillä.
3 Älkää antako kenenkään millään tavoin eksyttää (exapatao) itseänne. Ensin näet tapahtuu luopumus (apostasia) ja ilmestyy laittomuuden ihminen, kadotuksen lapsi,
4 tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai palvottavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.
5 Ettekö muista, että puhuin teille tästä, kun vielä olin luonanne?
6 Ja te tiedätte, mikä häntä nyt pidättää, niin että hän vasta ajallaan ilmestyy.
7 Laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa, kunhan vain poistuu tieltä se, joka sitä on vielä pidättämässä.
8 Silloin ilmestyy tuo laiton, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa kirkkaudella. Raamattu Kansalle
2 Tess 2 luku opettaa selkeästi Raamatullisen järjestyksen antikristuksen ja Herran Jeesuksen tulemuksista. 2 Tess 2:1 jakeessa puhutaan Herran Jeesuksen tulemuksesta ja ylöstempauksesta, josta tässä jakeessa käytetään sanontaa kokoontumiseemme Hänen (Jeesus) luokseen. 2 Tess 2:2 jakeessa tuodaan esille ettei mikään hengen ilmoitus, sana tai apostolin lähettämä kirje saa pelästyttää uskovia, ikään kuin Herran päivä olisi jo käsillä. Herran päivällä tässä yhteydessä asia- ja tekstiyhteyden mukaan tarkoitetaan Herran Jeesuksen tulemusta ja seurakunnan ylöstempausta.
2 Tess 2:3 on alkutekstissä sana exapatao (sanan perusmuoto), joka tarkoittaa eksyttää, pettää ja vietellä. Exapatao sanan syvin merkitys on pettää ja eksyttää ja sana exapatao esiintyy UT:ssa 5 kertaa. Esimerkiksi King James Version Bible kääntää exapatao sanan neljä kertaa sanalla deceive (eksyttää, pettää). Tess 2:3 jakeessa Paavali tuo esille ettei kukaan saa eksyttää uskovia millään tavalla, koska ensin tapahtuu luopumus ja laittomuuden ihminen ilmestyy (antikristus). Paavali opetti ettei Herran Jeesuksen tulemus ja seurakunnan ylöstempaus tapahdu ennen kuin ensin tapahtuu luopumus ja antikristuksen ilmestyminen.
2 Tess 2:3 jakeessa Paavali opetti, ettei Herran päivä, eli Jeesuksen tulemus ja seurakunnan ylöstempaus tapahdu ennen kuin ensin on tapahtunut luopumus ja antikristuksen ilmestyminen. Paavalin kirjoittamasta tekstistä tulee selkeästi esille se, että Paavali piti eksytyksenä ja petoksena sellaista hengen ilmoitusta ja sanaa (opetusta), joka sanoo, että Jeesuksen tulemus ja seurakunnan ylöstempaus voisi tapahtua ennen luopumusta ja antikristuksen ilmestymistä maan päälle. Samalla tavalla meidänkin tulee suhtautua ja pitää kaikkia hengen ilmoituksia ja sanan opetuksia eksytyksinä ja petoksena, jotka sanovat Jeesuksen tulemuksen ja seurakunnan ylöstempauksen tapahtuvan ennen luopumuksen ja antikristuksen ilmestystä. Tämä ei ole minun sanani ja opetus, vaan Raamatun opetus.
2 Tess 2:3 jakeessa oleva kreikankielen sana apostasia tarkoittaa luopumus ja uskottomuus. UT:ssa apostasia sana esiintyy kaksi kertaa ja tarkoittaa luopumusta. Apostasia sana esiintyy juutalaisten hepreasta kreikaksi kääntämässä Septuagintan vanhan testamentin tekstissä 7 kertaa ja se tarkoitta Septiagintassa luopumusta, uskottomuutta ja erokirjaa, joka yleensä kirjoitettiin aviorikoksen tähden (luopumus, uskottomuus). Raamatun kielen käytössä apostasia sanalla ei ole muuta merkitystä kuin luopumus ja uskottomuus.
Jotkut uskovat opettavat, että apostasia sana tarkoittaisi pois lähtemistä, fyysistä pois lähtemistä, joka sitten tarkoittaisi tempausta. Tällä tavalla ajateltuna Raamattu opettaisi heidän mielestään, ettei Jeesuksen tulemus (ja ylöstempaus) tapahdu ennen kuin ensin on tapahtunut tempaus ja antikristuksen ilmestyminen. Asia ei ole kuitenkaan näin, koska apostasia sana tarkoittaa luopumusta, jonka takia 2 Tess 2 luku opettaa ettei Jeesuksen tulemus ja seurakunnan ylöstempaus tule tapahtumaan ennen kuin ensin on tapahtunut luopumus ja antikristuksen ilmestyminen.
Apostoli Paavali Pyhän Hengen johdatuksessa ja ohjaamana sanoi (2 Tess 2:3) kuinka todellakin sellainen hengen ilmoitus tai sana (opetus), joka sanoo Herran Jeesuksen tulemuksen ja ylöstempauksen tapahtuvan ennen kuin ensin on tapahtunut luopumus ja antikristuksen ilmestyminen, niin se on eksytys. Tässä täytyy ymmärtää, että on monia vilpittömiä uskovia, joita on tällä alueella johdettu harhaan ja sydämessään he eivät ole eksyttäjiä, vaan petoksen ja eksytyksen uhreja. Sitten on ikävä kyllä sellaisia uskovia, jotka tietoisesti vääristelevät Jumalan sanan ilmoitusta Jeesuksen tulemuksen ja ylöstempauksen opetuksessa, että he "saisivat" näin oman oppinsa pysymään kasassa. Jotkut uskovat tietoisesti vääristelevät esim. 2 Tess 2:3 apostasia sanan merkitystä, sanoen sen tarkoittavan fyysistä pois lähtemistä (tempaus).
Niin kuin aikaisemmin on tullut esille niin Raamatun VT:n ja UT:n teksteissä apostasia sana tarkoittaa luopumusta ja uskottomuutta Herralle, joka on sama asia kuin luopumus. Jos haluaa olla rehellinen ja tutkia apostasia sanan merkitystä VT:n ja UT:n teksteistä, niin silloin pystyy näkemään, että se tarkoittaa luopumusta (luopumus uskosta totuuteen ja Jumalan tahtoon). Minusta tämä on vakava asia, että jotkut (eivät kaikki) ikään kuin tahallisesti pyrkivät vääristelemään apostasia sanan merkitystä ja tämä siksi koska he eivät halua tehdä parannusta ja muuttaa mieltänsä siinä missä ovat erehtyneet. Itse kukin meistä on erehtyväinen ja saamme Jumalan armosta tehdä parannusta silloin kun olemme ymmärtäneet erehtyneemme.
Olen kirjoittanut aikaisemmin muutamia vuosia sitten kirjoituksen: Luopumuksen tapahtuminen ja antikristuksen ilmestyminen, jossa käyn läpi apostasia sanan UT:n ja VT:n teksteissä sekä tuon esille sen kuinka vanhat englanninkielen Raamatunkäännökset kääntävät sanan apostasia.
Sanakirjat antavat sanalle apostasia seuraavanlaisia merkitysiä:
Strong's Concordance
αποστασία (apostasia)- defection, apostasy, revolt. (loikkaus, puolen vaihto, luopumus, kapina)
Thayer's Greek Lexicon
αποστασία (apostasia) - a falling away (langeta pois), defection (loikkaus, puolen vaihto, luopumus), apostasy (luopumus)
Strong's Exhaustive Concordance
αποστασία (apostasia) - falling away, apostacy (langeta pois, luopumus)
Mickelson's Enhanced Strong's Dictionaries of the Greek and Hebrew Testaments
αποστασία (apostasia) - 1. defection from truth (properly, the state). 2. “apostasy.” (luopua pois totuudesta, luopumus)
An Intermediate Greek-English Lexicon - Henry George Liddell/Robert Scott
αποστασία (apostasia) - defection, (loikkaus, puolen vaihto, luopumus)
Abbott-Smith's Manual Greek Lexicon of the New Testament
αποστασία (apostasia) - defection, apostasy, revolt; (loikkaus, puolen vaihto, luopumus, kapina) in late Gk <Greek>. (Lexical Notes from the Papyri, by J. H. Moulton and G. Milligan. Expositor VII, vi, 567 ff.; YIII iv, 561 ff. (or) MM (s.v.1 = The Vocabulary of the Greek Testament, by J. H. Moulton and G. Milligan. Part I (a); Part II (b-d). Hodder, 1914-15 (remaining parts in preparation).>, Exp., viii; Lft., Notes Notes on Epistles of St. Paul, by J. B. Lightfoot. Macmillan, 1895.> in sense of political revolt, in LXX Septuagint. (e.g exempli gratia (for instance) Jos 22:22, 2Ch 29:19 and NT always of religious apostasy: Act 21:21 (UT merkitsee aina uskosta luopumista).
Tiedän sen, että on olemassa sellaisia kreikankielen sanakirjoja, jotka antavat apostasia sanalle merkityksen pois lähteminen, ja en laittanut esille sellaisia sanakirjoja, koska apostasia sana ei merkitse pois lähtemistä, niin kuin voimme sen Raamatusta havaita ja ymmärtää.
2 Tess 2:4 sanoo kuinka tuo vastustaja (antikristus) korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai palvottavaksi kutsutaan, julistaen itse olevansa "Jumala".
Dan 8:
19 Sitten hän sanoi: "Katso, minä ilmoitan sinulle, mitä on tapahtuva viimeisenä vihan aikana; sillä lopun aikaa tämä tarkoittaa.
............................
23 Ja heidän valtansa lopulla, kun luopiot ovat täyttäneet syntiensä mitan, nousee kuningas, kasvoilta röyhkeä ja juonissa taitava.
2 Tess 2 luvun jakeet 6 ja 7 kertovat pidättäjästä, joka estää antikristuksen ilmestymistä, mutta kun pidättäjä poistuu, niin antikristus ilmestyy. Raamattu puhuu näissä jakeissa laittomuuden salaisuuden vaikuttaneen jo Paavalin aikana, joka on yhteydessä antikristuksen ilmestymiseen.
Danielin kirjan 8 luku jakeesta 19 jakeeseen 23 kertoo meille sen mikä pidättää antikristuksen tulemista ja miten pidättäjä poistuu, joka johtaa antikristuksen ilmestymiseen maan päälle. Dan 8:19 puhuu ja opettaa lopunajan viimeisestä vihan ajasta, eli siitä ajasta kun antikristus vihaa ja vainoaa Jeesuksen opetuslapsia sekä Israelin kansaa maan päällä. Dan 8:23 sanoo kuinka sen jälkeen kun luopiot (luopumus uskovien keskuudessa) ovat täyttäneet syntiensä mitan, niin silloin ilmestyy antikristus, jota sanotaan tässä yhteydessä kuninkaaksi, koska hän matkii ja väittää olevansa Jeesuksen tulemus, sillä Jeesus on kuningasten Kuningas ja herrojen Herra.
Danielin kirjan 8 luvusta näemme, että kun Herraan Jeesuksen uskovien ihmisten keskuudessa luopumus on edennyt siihen pisteeseen, että synnin mitta on tullut täyteen, niin silloin poistuu pidättäjä ja antikristus ilmestyy ja ottaa vallan maan päällä. Jumalan seurakunnan, uskovien vanhurskaus ja totuudessa eläminen estää ja pidättää antikristuksen ilmestymistä, mutta kun uskovien keskuudessa luopumus on täyttänyt synnin mitan, niin pidättäjä poistuu ja antikristus ilmestyy. Tässä ei ole ristiriitaa sanoa, että seurakunnan vanhurskaus estää viimeisen antikristuksen ilmestymistä ja kun luopumuksen seurauksena uskosta luopuneiden synnin mitta on tullut täyteen, niin silloin pidättäjä poistuu ja antikristus ilmestyy.
Koska uskosta luopuneiden synnin mitan täyttyminen poistaa pidättäjän, niin se tarkoittaa silloin sitä, että Jumalan seurakunnan vanhurskaus ja totuudessa vaeltaminen estää antikristuksen ilmestymistä. Mutta silloin kun uskosta luopuneiden synnin mitta on täyttynyt, niin silloin laittomuus on edennyt siihen pisteeseen, että pidättäjä poistuu ja antikristus ilmestyy. Jotkut uskovat, jotka ymmärtävät Jeesuksen tulevan ensin ja sitten antikristuksen näkevät tässä "ristiriidan", vaikka siinä ei ole minkäänlaista ristiriitaa. Jos ymmärrämme tämän asian oikein, niin silloin ymmärrämme ettei siinä ole mitään ristiriitaa, että Jumalan seurakunnan vanhurskaus estää ja pidättää antikristuksen ilmestymistä ja kun uskosta luopuneiden luopumus täyttää synnin mitan, niin silloin pidättäjä poistuu ja antikristus ilmestyy.
2 Tess 2:8 sanoo kuinka Herra Jeesus surmaa ja tuhoaa antikristuksen, kun Hänen tulemuksensa, Hänen kirkkaudessaan tulee tapahtumaan. Raamattu opettaa Jeesuksen toisen tulemuksen tapahtuvan yhden kerran, jolloin tapahtuu kuolleiden ylösnousemus ja seurakunnan ylöstempaus sekä antikristuksen surmaaminen ja tuhoaminen.
Silloin kun Jeesus tulemuksessaan surmaa ja tuhoaa antikristuksen, niin se on Jumalan vihan viimeinen vuodatus maan päälle, jossa seurakunta ei ole enää maan päällä, koska seurakunta on temmattu pois maan päältä. Jumalan kansaa ei ole määrätty tähän viimeiseen Jumalan vihan vuodatukseen maan päälle.
-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.