vaisuliini kirjoitti:Dogmatikos, huomenta ja rauhaa. Aiemmin kirjoitin että itseään tulisi koetella Sanalla. Niin sanon uudelleen, että itseään tulisi aina koetella Sanalla ja samoin uskoa, pohjautuuko se Raamattuun. Koska se on tärkeintä. Jos ei koettele itseään ja uskoa, ne omat tulkinnat, joihin uskoo ja pitää ne raamatullisina opetuksina, estää näkemästä, mitä Jumala tahtoo opettaa Raamatun kautta ja myös toista vastapuolta esim. opettajaa oikeassa valossa.
Väärien tulkintojen perusteella saattaa toista vastapuolta huonoon valoon mitä sellainen vastapuoli ei yleensä ole ja elää vastapuolen vääränlaisen kuvan perusteella. Siksi olisi tärkeintä koetella itseään ja uskoa, pohjautuuko se Raamattuun. Niin tällä tavalla näkisi selkeästi mitä Raamattu opettaa. Tai muuten olisi mahdotonta keskustella selittäen jos toinen ei koettele itseään ja elää omien tulkintojen mukaan ja elää siinä vääränlaisen kuvan perusteella opettajaa vastaan.
Jumalan Sana on uskon ja rakkauden ensisijainen keskipiste Raamatussa niin silloin Raamattu Pyhässä Hengessä avautuu ja Pyhä Henkii vie kaikkeen totuuteen, joko enemmin tai myöhemmin vaelletaan samaa tietä.
Olisi hyvä pysähtyä ja alistua Herran väkevän käden alle ja Hänen tahdon alle ja rukoilla ja tutkia sydäntä. Keskinäinen rauha keskuudessamme säilyköön.
Pidän sinun antamiasi ohjeita tekopyhänä ja vääränä kiertonuhteluna, mitä et olet perustellut asianmukaisesti faktoihin perustuen vaan kirjoitat vain omien tuntemustesi perusteella. Meidän tulee keskustella uskonopin sisällöstä, ettemme tule eksytetyksi julkisuudessa esiintyvien ja myös sosiaaliseen mediaan kirjoittavien opettajien taholta.
"Juutalaiset olivat täällä avarakatseisempia kuin Tessalonikassa. He ottivat sanan halukkaasti vastaan ja tutkivat päivittäin kirjoituksista, pitikö kaikki paikkansa." (Ap. t 17:11)
"Koetelkaa kaikkea ja pitäkää se mikä on hyvää." (1 Tess 5:21)
Olen perustellut kantani siteeraamalla ahkerasti ja täsmällisesti Raamattua. Olen kyllä valmis vaihtamaan omaa mielipidettäni, jos joku kykenee osoittamaan virheen kommenteissani Raamatulla perustelemalla. Olen ollut uskossa lukuisia vuosia, joten matkan varrelle on tullut tilanteita, että olen joutunut tekemään parannusta. Tätä keskustelua on nyt katsottu vajaan 900 kertaa ja kommenttejakin on useita kymmeniä. Mutta tässä asiassa koskien jaetta Dan 9:27 on nyt niin, etten ole lukenut yhtään sellaista kommenttia, jossa olisi osoitettu Raamatulla asian olevan toisin. Sen takia tänne tulin keskustelemaan asiasta, että halusin myös nähdä, löytyykö tästä yhteisöstä jotain sellaista uutta näkökulmaa tähän asiaan, mitä en ole ottanut huomioon. Eipä ole tullut vastaan.
Sosiaalisen median uskonnollisilla foorumeilla ihmiset tekevät väitteitään musta tuntuu -periaatteella ja omassa lihassa, vaikka niin kovasti väittävät olevansa hurskaita ja rukoilevia. Kristinusko ja myös koettelu tulee perustua Raamattuun eikä lihalliseen mielipiteeseen tai musta tuntuu -periaatteeseen. Kaikki sellainen hurskastelu, joka ei perustu kirjoitettuun Jumalan sanaa, on tekopyhyyttä. Osittain tämän takia Jumala on antanut käskynsä siitä, kuka saa puhua seurakunnalle ja kenen tulee olla vaiti ja kuunnella toisten opetusta, ettei tunteisiin perustuva lihallisuus pääse seurakuntaan sisälle. Sekin on Jumalan käsky, jota todelliset uskovat noudattavat, mutta tekopyhät eivät.