vaisuliini kirjoitti:Haluaisin huomauttaa yhtä tärkeää asiaa. Jos sydän on nöyrä ja tiedostaa olevansa vajavainen ja on valmis korjaamaan ja sallii koettelemaan Sanalla, se ei tarkoita että olisi itse harhaoppinen. Toivoisin että kirjoittajaa ei leimata harhaoppiseksi eikä hänen selän takana. Kiitos! Keskinäinen rakkaus ja keskinäinen rauha keskuudessamme.
Olet siinä asiassa oikeassa, että raamatunopettajalla on oikeus korjata omat virheensä. Se tietenkin edellyttää, että julkisesti tunnustaa opettaneensa väärin ja korjaa tekemänsä virheet. Petri Paavolalla on nyt siihen tilaisuus, kun hän ensi viikonloppuna aikoo opettaa tästä aiheesta. Hän on saanut arvokasta tietoa tästä keskustelusta ja hyvän mahdollisuuden korjata asian. Hän on lähes varmasti tietoinen tämän suuntaisesta palautteesta.
Petri Paavola on kuitenkin tunnettu siitä, ettei hän korjaa ilmiselviäkään virheitä, vaan pikemminkin pyrkii puolustamaan omaa kantaansa vaikka kuinka monella uudella julkaisulla. Tämä asia on tullut esille mm. hänen uutisoidessaan, ettei Jerusalemin temppeli ole sijainnut Temppelivuoren päällä vaan etelärinteessä. Tästä on syntynyt paljon keskustelua, koska tämä väite voidaan helposti todistaa virheelliseksi monilla eri tavoilla, myös Raamatulla. Hän ei ole kuitenkaan korjannut omaa kantaansa. Samanlaista on ollut havaittavissa muissakin asioissa. En halua lähteä väittelemään tästä asiasta enempää, koska se vaatisi oman aloituksen, enkä ole halukas käymää ko. asiasta enempää keskustelua. Yritetään nyt pysyä asiassa.
Ihmiset tekevät virheitä ja pieniä virheitä aina tulee. Mutta sitten on suurempia asioita, joissa pitäisi pysyä Raamatun totuudessa. Jumala vaatii papeiltaan paljon ja on ilmoittanut Raamatussa, miten tarkka hän on totuudessa pysymisen kanssa. Sen takia Jaakob kehottaa kirjeessään jokaista harkitsemaan tarkkaan, haluaako joku ryhtyä raamatunopettajaksi, koska jos siinä tehtävässä eksyttää kadotukseen Jumalan lapsia, niin siitä joutuu edesvastuuseen. Näistä Jeesuksen vuorisaarnan sanoista näkee sen vaativuustason, mitä Herra odottaa raamatunopettajilta. Tie taivaaseen on muutenkin hyvin kapea, joten näissä standardeissa tulisi pysyä.
"Sentähden, joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman; mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa. Sillä minä sanon teille: ellei teidän vanhurskautenne ole paljoa suurempi kuin kirjanoppineiden ja fariseusten, niin te ette pääse taivasten valtakuntaan." (Matt 5:19,20)
"Minä sanon teille: jokaisesta turhasta sanasta, jonka ihmiset lausuvat, heidän on tuomiopäivänä tehtävä tili. Sanojesi perusteella sinut julistetaan syyttömäksi, ja sanojesi perusteella sinut tuomitaan syylliseksi." (Matt 12:36,37)
"Jos joku uskoo olevansa profeetta tai saaneensa muita Hengen lahjoja, hänen tulee tietää että tämä, mitä kirjoitan, on Herran käsky. Jos joku ei tätä tunnusta, Jumala ei tunnusta häntä." (1 Kor 14:37,38)
Älkää ymmärtäkö minua väärin, en halua nyt ryhtyä kenenkään tuomariksi, mutta otin esille jakeita UT:ta, jotka kertovat, miten paljon Herra vaatii raamatunopettajilta. Minunkin tulee ottaa huomioon samat jakeet, kun kerran kirjoitan keskustelufoorumille.
Keskinäinen rakkaus ja Raamatun kehotus rakastaa Jumalaa ei tarkoita sitä, että tulee rajattomasti hyväksyä eksyttävää opetusta. Raamattu kehottaa lempeästi ohjaamaan sellaista henkilöä, joka on erehtynyt jossain asiassa. Jos hän ei kuitenkaan kuuntele saamaansa palautetta, niin sitten Raamattu kehottaa suhtautumaan häneen kuin publikaaniin. Käsky rakastaa Jumalaa mene sen edelle, että pitäisi sietää rajattomasti eksyttävää opetusta. Jos jollakin menee Kristus ja Antikristus sekaisin esim. liittyen jakeeseen Dan 9:27, niin se on aiheellinen syy ottaa asia julkisesti puheeksi, koska virhe on olennainen.
Minun mielestä tämän asian esille ottaminen keskustelufoorumilla on ollut reilua kaikkien kannalta, koska nyt jokainen voi osallistua keskusteluun ja esittää julkisesti omat perustelunsa.