Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

ViestiKirjoittaja pekka » 22. Syys 2018 21:54

Iustus kirjoitti:Ai mitäkö Jumala ajattelee tuollaisista vaatteista? Vanhan testamentin perusteella ainakin hyväksyy.


Iustus, nyt eletään Uuden Liiton aikakautta. Eli minusta meillä uskovilla ei ole mitään syytä pukeutua seurakunnan kokoontuessa yhteen tuolla tavoin kuin esimerkiksi ortodoksipapit ja -piispat tekevät vanhojen perinteidensä mukaisesti. Eli en usko, että se on Jumalan tahto.

Siunausta sinulle ja hyvää yötä.
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

ViestiKirjoittaja Joonas » 23. Syys 2018 01:57

Pekka,

Ortodoksisuudessa kaikki pappien asujen ja kirkkojen yksityiskohdat symbolisoivat tiettyjä hengellisiä totuuksia. Näin oli myös vanhan liiton aikana. Ei Vanha Liitto ollut mitenkään väärä vaan kokonaan Pyhä kaikkine rituaalineen. Vapaissa suunnissa joskus vanha liitto ymmärretään väärällä tavalla. Koko Mooseksen laki kaikkine rituaalimääräyksineen on pyhä ja Jumalan Hengestä syntynyt. Ongelma oli vain ihmisen lihan heikkous. Mutta kun Kristus tuli ja täytti Vanhan Liiton enmustaman lunastuksen niin Jumala lähetti Pyhän Hengen jokaiseen joka ottaa Kristulsem vastaan. Pyhä Henki antaa voiman Jumalan tahdon täyttämiseen niin että Jumalan laki täyttyy uskovassa.

Ortodoksit uskovat että Uudessa Liitossa on myös pappeus kuten oli vanhassakin liitossa. Seurakunta heillä myöskin kunnioittaa papistoaan ja opettajiaan. Meillä vapaissa suunnissa kunnioitusta ei niinkään paljoa ole. Ennemmin aina löytyy moitittavaa.

Eikä ortodokseilla kaikki pukeudu pappien vaatetukseen. Ainoastaan papit.

Ortodoksi papit egyptissä kulkevat kadullakin musta puku päällään ja iso risti kaulassa. Jos olet joskus asunut jossain muslimimaassa niin ymmärrät että se vaatii hieman rohkeutta ja uskoa Jumalaan. Sellaisissa ympäristöissä ei ristejä kannella muodin takia. Tässä esimerkki siitä mitä se saattaa maksaa(+18):

https://youtu.be/Y0IDDjSHL1c
Joonas
 
Viestit: 334
Liittynyt: 24. Elo 2017 00:53

Re: Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

ViestiKirjoittaja MrKerimäki » 23. Syys 2018 08:48

En tiedä onko tämä asia tämän blogin asia ,mutta ...itse seurailen hieman tuota ns vanhan liiton kehitystä ,tässä uudessa liitossa ,jota siis ei pitäisi olla ,mutta sitkeästi on.Välillä saa lukea netistä ,että jotkut pitävät vanhan liiton lakeja ja sääntöjä jopa tärkeimpinä asioina vaikka tietysti näin ei ole(ohittaen jopa Jeesuksen).
Luulen ,että voi olla sama pelko pian kuin paavalilla ,että israelin vanha puskee takaisin ja toivottavasti ei nähdä sitä kauheutta ,että kristityt ovat vielä eräänä päivänä uhraamassa vanhan israelin mukana ..se lienee paavalillakin ollut takaraivossa kenties pelkona käännynnäisistä Israelilaisista .
Sitkeessä on kiinni nykyäänkin vaikka meidän tulisi päinvastoin esimerkkinä Israelin vanhalle ,että uusi on ja kun israel palaa takaisin ja ainoa tie onkin nyt Jeesus Kristus niin meidän tulee olla entistä enemmän mielummin ohjaajina siihen ainoaan ja oikeaan .
Tuo kaapuilu ja helakan puna ja kultaiset maljat lienee kaikki negatiivisessa sävyssä esim ilmestyskirjassa ja kertovat siitä ,mikä tulee sen oikean ja puhtaan morsiamen rinnalle ja onkin jo .
MrKerimäki
 
Viestit: 447
Liittynyt: 23. Maalis 2017 12:49

Re: Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

ViestiKirjoittaja pekka » 23. Syys 2018 08:51

Joonas, vanha liitto on kumottu Herran Jeesuksen sovitustyön myötä noin kaksi tuhatta vuotta sitten ja odotamme Herran Jeesuksen toista tulemusta, johon ei ole enää kovin pitkä aika kun se tulee sitten lopulta tapahtumaan suuren ahdistuksen ajan loppumetreillä.

Ortodoksien ylläpitämä pappisjärjestelmä ei ole Uuden Liiton mukainen eli sellainen mitä Raamattu siitä meille opettaa, koska Uudessa Liitossa on voimassa yleinen pappeus eli jokainen joka saa Jumalan armosta uudestisyntyä ylhäältä kuuluu kuninkaalliseen papistoon ja nimet on kirjoitettu elämän kirjaan joka on Jumalan tykönä ja Hänen kirjoittamansa kirja; sieltä löytyy pelastettujen nimet.

Ortodoksien pappisjärjestelmä muistuttaa jonkinlaista kastijärjestelmää jossa ylimpinä ovat erityisesti ortodoksipapit ja -piispat ja siitä sitten mennään alaspäin ja alimpina ovat niin sanotut tavalliset uskovat joita kutsutaan hieman halventavasti eli maallikoiksi (eikä ole myöskään mitään ortodoksien ylläpitämiä erityisiä pukeutumissäädöksiä Jumala säätänyt Uuden Liiton seurakunnalle, eikä suitsutuksia, eikä ikonien tekemistä ja -palvontaa, eikä resitatiivia).

Eli ortodoksien pappisjärjestelmä ei todellakaan vastaa sitä mitä Jumalan sana opettaa Uuden Liiton seurakunnalle johon (kuninkaalliseen papistoon) siis kuuluvat kaikki jotka saavat Jumalan armosta uudestisyntyä ylhäältä.


Ensimmäinen Pietarin kirje 2:

1. Pankaa siis pois kaikki pahuus ja kaikki vilppi ja ulkokultaisuus ja kateus ja kaikki panettelu,

2. ja halatkaa niinkuin vastasyntyneet lapset sanan väärentämätöntä maitoa, että te sen kautta kasvaisitte pelastukseen,

3. jos "olette maistaneet, että Herra on hyvä".

4. Ja tulkaa hänen tykönsä, elävän kiven tykö, jonka ihmiset tosin ovat hyljänneet, mutta joka Jumalan edessä on valittu, kallis,

5. ja rakentukaa itsekin elävinä kivinä hengelliseksi huoneeksi, pyhäksi papistoksi, uhraamaan hengellisiä uhreja, jotka Jeesuksen Kristuksen kautta ovat Jumalalle mieluisia.

6. Sillä Raamatussa sanotaan: "Katso, minä lasken Siioniin valitun kiven, kalliin kulmakiven; ja joka häneen uskoo, ei ole häpeään joutuva".

7. Teille siis, jotka uskotte, se on kallis, mutta niille, jotka eivät usko, "on se kivi, jonka rakentajat hylkäsivät, tullut kulmakiveksi"

8. ja "kompastuskiveksi ja loukkauskallioksi". Koska he eivät tottele sanaa, niin he kompastuvat; ja siihen heidät on pantukin.

9. Mutta te olette "valittu suku, kuninkaallinen papisto, pyhä heimo, omaisuuskansa, julistaaksenne sen jaloja tekoja", joka on pimeydestä kutsunut teidät ihmeelliseen valkeuteensa;

10. te, jotka ennen "ette olleet kansa", mutta nyt olette "Jumalan kansa", jotka ennen "ette olleet armahdetut", mutta nyt "olette armahdetut".

11. Rakkaani, niinkuin outoja ja muukalaisia minä kehoitan teitä pidättymään lihallisista himoista, jotka sotivat sielua vastaan,

12. ja vaeltamaan nuhteettomasti pakanain keskuudessa, että he siitä, mistä he parjaavat teitä niinkuin pahantekijöitä, teidän hyvien tekojenne tähden, niitä tarkatessaan, ylistäisivät Jumalaa etsikkopäivänä.

13. Olkaa alamaiset kaikelle inhimilliselle järjestykselle Herran tähden, niin hyvin kuninkaalle, joka on ylin,

14. kuin käskynhaltijoille, jotka hän on lähettänyt pahaa tekeville rangaistukseksi, mutta hyvää tekeville kiitokseksi;

15. sillä se on Jumalan tahto, että te hyvää tekemällä tukitte suun mielettömäin ihmisten ymmärtämättömyydeltä -

16. niinkuin vapaat, ei niinkuin ne, joilla vapaus on pahuuden verhona, vaan niinkuin Jumalan palvelijat.

17. Kunnioittakaa kaikkia, rakastakaa veljiä, peljätkää Jumalaa, kunnioittakaa kuningasta.

18. Palvelijat, olkaa kaikella pelolla isännillenne alamaiset, ei ainoastaan hyville ja lempeille, vaan nurjillekin.

19. Sillä se on armoa, että joku omantunnon tähden Jumalan edessä kestää vaivoja, syyttömästi kärsien.

20. Sillä mitä kiitettävää siinä on, jos te olette kärsivällisiä silloin, kun teitä syntienne tähden piestään? Mutta jos olette kärsivällisiä, kun hyvien tekojenne tähden saatte kärsiä, niin se on Jumalan armoa.

21. Sillä siihen te olette kutsutut, koska Kristuskin kärsi teidän puolestanne, jättäen teille esikuvan, että te noudattaisitte hänen jälkiänsä,

22. joka "ei syntiä tehnyt ja jonka suussa ei petosta ollut",

23. joka häntä herjattaessa ei herjannut takaisin, joka kärsiessään ei uhannut, vaan jätti asiansa sen haltuun, joka oikein tuomitsee,

24. joka "itse kantoi meidän syntimme" ruumiissansa ristinpuuhun, että me, synneistä pois kuolleina, eläisimme vanhurskaudelle; ja hänen "haavainsa kautta te olette paratut".

25. Sillä te olitte "eksyksissä niinkuin lampaat", mutta nyt te olette palanneet sielujenne paimenen ja kaitsijan tykö.


Isän Jumalan siunausta ja Herran Jeesuksen armoa sinulle Joonas.
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

ViestiKirjoittaja Joonas » 23. Syys 2018 14:02

Pekka,

Kristus todella täytti vanhan liiton ja Vanha oli ihmiselle mahdoton toteuttaa ihmisen lihan heikkouden tähden. Nyt olemma tulleet uuteen liittoon Kristuksen veren kautta. Mutta on uudessa liitossakin pappeus ja laki. Kristus on ylipappi joten täytyy olla myös papisto. Laki ja seurakuntajärjestys myös on olemassa sillä Jumala ei ole epäjärjestyksen Jumala.

Uudessa liitossa on todellakin yleinen pappeus mutta mitä jos sanotaan että niin oli vanhassakin? Mooseksen kirjassa sanotaan "Ja te olette minulle pappisvaltakunta ja pyhä kansa.' Sano nämä sanat israelilaisille." (2.ms.19:6). Vaikka koko kansa oli pyhä ja pappisvaltakunta niin oli heille silti erikseen vielä erityinen papisto.

Kun me sanomme että me kaikki olemme uudessa liitossa pyhiä ja papistoa emmekä halua kenenkään olevan erityisasemassa niin eikö se ole oikeastaan ylpeyttä? Emme halua että kukaan olisi meidän yläpuolella. Koko länsimainen yhteiskunta kärsii tästä ylimielisyydestä. Vanhempia ja johtajia ei kunnioiteta.

Mooseksen päivinä nousi Koorah joukkoineen ja kapinoi Moosesta vastaan. He sanoivat hänelle: "Jo riittää! Koko seurakunta, he kaikki, ovat pyhät, ja Herra on heidän keskellänsä. Miksi te siis korotatte itsenne Herran seurakunnan yli?" (4.ms.16:3). Eikö tämä kuulosta juuri siltä mitä me nyt teemme? Kuitenkin Jumala rankaisi Koorahia ja hänen kapunallista porukkaansa.

Minä en nyt asettaudu sanomaan että ortodoksikirkon pappeusnäkemys olisi juuri se oikea mutta tuon vain tämän näkökannan.
Viimeksi muokannut Joonas päivämäärä 23. Syys 2018 14:08, muokattu yhteensä 1 kerran
Joonas
 
Viestit: 334
Liittynyt: 24. Elo 2017 00:53

Re: Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

ViestiKirjoittaja Joonas » 23. Syys 2018 14:04

Olen MrKerimäen kanss samaa mieltä siitä ettei meidän pitäisi alkaa toimittaa mitään vanhan liiton uhripalveluksia sillä ne on täytetty Kristuksessa. Uudessa liitossa on uusi uhri ja uusi veri. Siksi ne jokta haluavat muuttua juutalaisiksi ja alata noudattamaan heidän tapojaan rikkovat itseasiassa Vanhan Liiton ja Uudenkin liiton sillä kumpaakaan he eivät noudata.
Joonas
 
Viestit: 334
Liittynyt: 24. Elo 2017 00:53

Re: Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

ViestiKirjoittaja pekka » 23. Syys 2018 19:39

Joonas kirjoitti:Minä en nyt asettaudu sanomaan että ortodoksikirkon pappeusnäkemys olisi juuri se oikea...

Niin, sitähän se ei todellakaan ole.


Kannattaa lukea myös seuraava PP:n kirjoitus (linkistä voi lukea koko kirjoituksen) jossa käsitellään myös ortodoksista kirkkoa joka on mukana myös ekumenian eksytyksessä. Lainaus tuosta PP:n kirjoituksesta:

https://www.kotipetripaavola.com/ekumenia.html

"Ekumenia on eksytys


Ekumenian tavoitteena on saavuttaa "elävän" kristikunnan saattaminen keskinäiseen yhteyteen. Iso ongelma on tässä se, että SEN operoi kirkkojen ja herätysliikkeiden kanssa, joiden seassa on muun muassa katolinen kirkko, jonka virallinen oppi on epäraamatullinen sekä toista evankeliumia. Samoin SEN operoi ortodoksisen kirkon kanssa, jonka virallinen oppi on epäraamatullinen sekä toista evankeliumia. Raamattu varoittaa, että Jeesuksen opetuslapsilla ei saa olla yhteyttä uskomattomien ja epäjumalan palvelijoiden kanssa:

2 Kor 6:
14 Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaudella ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä?
15 Ja miten sopivat yhteen Kristus ja Beliar? Tai mitä yhteistä osaa uskovaisella on uskottoman kanssa?
16 Ja miten soveltuvat yhteen Jumalan temppeli ja epäjumalat? Sillä me olemme elävän Jumalan temppeli, niinkuin Jumala on sanonut: "Minä olen heissä asuva ja vaeltava heidän keskellään ja oleva heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani".
17 Sentähden: "Lähtekää pois heidän keskeltänsä ja erotkaa heistä, sanoo Herra, älkääkä saastaiseen koskeko; niin minä otan teidät huostaani
18 ja olen teidän Isänne, ja te tulette minun pojikseni ja tyttärikseni, sanoo Herra, Kaikkivaltias".

Raamattu kieltää yhteisen ikeen kantamista yhdessä uskottomien ja epäjumalan palvelijoiden kanssa. Ies tarkoittaa sitä, että samaistutaan uskottomiin ja epäjumalan palvelijoihin ja pidetään heitä Jumalan lapsina, vaikka he eivät sitä kuitenkaan ole. Siksi Raamattu kehottaa Jeesuksen opetuslapsia vetäytymään pois yhteisestä ikeestä epäjumalan palvelijoiden kanssa.

Saamme rakastaa heitä lähimmäisinämme, mutta emme saa pitää veljinä ja sisarina Kristuksessa, koska he eivät ole sitä. SEN:in ongelma on siinä, että he pitävät kaikkia SEN:in jäsenkirkkoja ja niiden edustajia veljinä ja sisarina Kristuksessa, vaikka esim. katolisen kirkon virallisen opin mukaan elävät katoliset eivät ole Jeesuksen opetuslapsia, vaan epäjumalan palvelijoita.

Jotkut pitävät ekumeniaa hyvänä asiana perustellen sen sillä, että vaikka ekumeniassa on mukana vääräuskoisia ja epäjumalanpalvelijoita, niin ekumenian kautta heille voi viedä evankeliumia. Edellä oleva toteamus ei oikein toimi, koska kaikki ekumeniassa mukana olevat tunnustavat toinen toisensa Jumalan lapsiksi ja he ovat sitoutuneet pitämään toinen toisiaan Jumalan seurakuntina. Ei Herran Jeesuksen opetuslasten tarvitse liittyä ekumeniaan voidakseen evankelioida jumalattomia, sillä meidän tehtävä on julistaa evankeliumia tälle maailmalle Jumalan lapsina, emmekä saa sekoittaa valhetta ja totuutta keskenään. Ekumenia valheellisesti väittää epäjumalan palvelijoita Jumalan lapsiksi ja siksi Herran Jeesuksen opetuslapsi ei voi kannattaa ekumeniaa eikä olla mukana ekumeenisessa työssä.

Tuon seuraavaksi esille muutamia katolisen kirkon ja ortodoksikirkon vääriä opetuksia, joiden kautta he levittävät väärää ja valheellista evankeliumia:

Rooman katolisen kirkon opetuksia (RKK):

Messu:

Pyhä messu-uhri on uuden liiton alituinen uhri, jossa Herramme Jeesus Kristus, leivän ja viinin muodossa, papin käsien kautta verettömällä tavalla uhraa itsensä taivaalliselle Isälleen.

Pyhä messu-uhri on sama uhri kuin ristillä toimitettukin; ainoastaan uhraamistapa on toinen.

Pyhä messu-uhri on sama kuin ristinpuussa tapahtunut uhri, koska kummassakin sama --- Herramme Kristus --- uhraa ja uhrataan.

Maria:

Paavi Leo XIII: Totuutena voidaan vahvistaa, että Jumalan tahdosta siitä suunnattoman suuresta kaikkien armojen aarreaitasta, jonka Jumala on varannut, ei tule meille mitään muutoin kuin Marian kautta… kuinka suuri onkaan viisaus ja armo, joka on ilmoitettu, tässä Jumalan suunnitelmassa… Maria on meidän loistava välittäjämme, hän on kaikkivaltiaan Jumalan voimakas Äiti.

RKK:n katekismus - 967 Koska Neitsyt Maria suostui täydellisesti Isän tahtoon, Poikansa lunastustyöhön ja jokaiseen Pyhän Hengen vaikuttamaan liikahdukseen, hän on kirkolle uskon ja rakkauden esikuva. Siitä syystä hän on "kirkon huomattavin ja ainutlaatuinen jäsen", 533 hän on kirkon perikuva" (ecclesiae typus). 534

RKK:n katekismus - 968 Mutta hänellä on vielä laajempi tehtävä kirkossa ja koko ihmiskunnassa. "Kuuliaisuutensa, uskonsa, toivonsa ja palavan rakkautensa kautta hän myötävaikutti Vapahtajan kanssa ainutlaatuisella tavalla yliluonnollisen elämän uudelleen pystyttämiseen ihmissieluissa. Tästä syystä Maria on meidän Äitimme armon järjestyksessä."

RKK:n katekismus - 969 "Siitä myöntymisestä lähtien, jonka Maria enkelin ilmestymisessä antoi uskossaan ja säilytti horjumattomasti ristin juurella, Marian äitiys, armon taloudessa jatkuu keskeytyksettä aina kaikkien valittujen lopulliseen täydellistymiseen asti. Marian taivaaseen ottaminen ei nimittäin katkaise hänen osuuttaan pelastustehtävässä: toistuvilla esirukouksilla hän jatkuvasti hankkii meille iankaikkiseen pelastukseen vieviä lahjoja ... Tämän vuoksi kirkko rukoilee autuasta Neitsyttä avuksi kutsuen häntä uskovien puolustajaksi, tukijaksi, auttajaksi ja välittäjäksi."

Aneet:

Katoliset opettavat, että ane on kuin ylimääräinen sakramentaalinen anteeksiantamus ajallisista rangaistuksista; että Rooman katolinen kirkko voi antaa syntejä anteeksi Kristuksen ja pyhimysten ansioiden tähden. Katoliset sanovat, että ane tarjoaa keinon katuvalle syntiselle maksaa (tai suorittaa) synnin velkaa. Rooman katolinen kirkko opettaa, että todellinen ane on krusifiksin, ruusukon ja medaljongien käyttämistä

Rooman katolinen katekismus (1953) opettaa kiirastulesta näin:

Minne sielu tulee heti yksityisen tuomion jälkeen? Sielu joutuu joko taivaaseen tai helvettiin tahi kiirastuleen. (s. 57)

Mitkä sielut tulevat kiirastuleen?

Kiirastuleen tulevat niiden hurskaiden sielut, jotka joko ovat anteeksiannettavissa synneissä eronneet elämästä tai syntiensä tähden vielä saavat kärsiä ajallisia rangaistuksia. (s. 57,58)

Kauanko sielut pysyvät kiirastulessa?

Sielut pysyvät kiirastulessa, kunnes he ovat täydellisesti puhtaat ja ansaitsevat Jumalan katselemisen. (s. 58)

Missä yhteydessä olemme kiirastulessa olevien sielujen kanssa?

Me autamme heitä rukouksilla, almuilla ja muilla hyvillä töillä, varsinkin pyhällä messu-uhrilla (Kaikkien sielujen päivä). (s. 55)


Ortodoksikirkon opetuksia (ORT):

- Otettuaan…käteensä kirkkoleivän…pappi…leikkaa tästä…kuutionmuotoisen osan…irrotettuaan osan, jota nyt sanotaan Karitsaksi, pappi asettaa sen keskelle diskosta ja teurastaa Karitsan…samalla pappi lukee sanat: Teurastetaan Jumalan Karitsa…Vielä tapahtuu karitsan lävistäminen; keihäällä pappi lävistää karitsan oikean puolen. Taivasaho Dimitri: Ortodoksisen kirkon pyhät toimitukset.

- Leipä ja viini…kuvauksena Kristuksen Ruumiista ja Verestä nyt edeskannetaan eli uhrataan kaiken edestä eli kaiken sen vastaanottamiseksi, minkä Jumala lahjoittaa Golgatan uhrin tähden. Arkkipiispa Paavali: Uskon pidot.

- Ikonin tarkoituksena siis on itsessään olla – niin paljon kuin se on inhimillisesti mahdollista – visuaalista kauneutta välittävä esine. Sellaisena sillä on jo luontainen hengellinen arvo; se ilmaisee Jumalan ihmiselle ja ottaa osaa maailman lunastukseen ja transfiguraatioon. Isä Sergei Bulkakov (1871- 1944).

- Näkyvän ja ulkonaisen kauneutensa nojalla ikoni – kuten muut taideteokset – siis osallistuu luomakunnan pelastukseen. Kallistos Ware: Pyhä Henki kristityn elämässä. Ortokirja 1984.

- Pyhän Stefanos nuoremman elämän esiintyvän ilmauksen mukaan ”ikoni on portti” Se on keino astua sisään näkymättömään maailmaan, maanpäällisen seurakunnan ja riemuitsevan seurakunnan välinen kohtauspaikka. Ikoni siirtää meidät pyhän paikan ja ajan ulottuvuuksiin ja meistä siinä kuvatun tapahtuman aikalaisia – eikä vain tuon tapahtuman tarkkailijoita vaan siihen osallistujia. Näin ikoni toimii välittäjänä, se tuo keskuuteemme ne, jotka siihen on kuvattu, ja antaa meille mahdollisuuden päästä rukouksen avulla yhteyteen heidän kanssaan. Kallistos Ware: Pyhä Henki kristityn elämässä. Ortokirja 1984.

- Ikonit…välittävät rukoilijalle tai katsojalleen ortodoksisen uskon oppia ja sanomaa samalla tavalla kuin kirjoitettu sanakin. ikoneja kunnioitetaan evankeliumin ja ristin kanssa samanarvoisina todistajina Kristuksen suorittamasta pelastusteosta. Arkkimandriitta Arseni: Ortodoksinen sanasto.

- Jokaisessa vihityssä kirkossa tulee olla alttaripöydässä jonkun marttyyrin pyhäinjäännös. Arkkimandriitta Arseni: Ortodoksinen sanasto

- Ensimmäisenä puoltajanamme on Jumalan, puhtain Neitsyt Maria. Arkkipiispa Paavali: Uskon pidot


Rooman katolisen kirkon ja ortodoksisen kirkon opetus ja evankeliumi on toista evankeliumia, sillä he molemmat opettavat Marian olevan puolustaja, joka tuo ihmisille rukoustensa kautta iankaikkisen pelastuksen lahjan. Samoin molemmat kirkot opettavat toista evankeliumia katolinen kirkko muun muassa messu-uhri opetuksellaan ja ortodoksikirkko ikoni opetuksellaan. Raamatun opetuksen valossa on täysin selvää, että Rooman katolisen kirkon ja ortodoksikirkon opetus ja evankeliumi on toista evankeliumia, eli väärää evankeliumia. Jokainen joka uskoo näiden kirkkojen virallisen opin mukaan osallistuu uskomaan ja levittämään valheellista evankeliumia, joka tekee heistä epäjumalan palvelijoita ja vääryyden tukijoita Jumalan edessä sekä Herran Jeesuksen opetuslasten edessä.

Raamatun opetus Mariasta on erilainen kuin katolisen kirkon opettama kuva Mariasta. Maria ei ole ikuinen neitsyt, Raamatun mukaan Maria synnytti Jeesuksen syntymän jälkeen lapsia Joosefille. Marialla ei ollut mitään osuutta lunastuksessa, eikä Maria ole välittäjä, sillä yksi on välimies ihmisen ja Jumalan välillä, Jeesus Kristus. Raamattu opettaa, että Jeesus on ainoa välittäjä ja sovittaja. Maria ei osallistunut Herran Jeesuksen lunastustyöhön, sillä Herra Jeesus kuoli yksin ristillä ja sovitti yksin meidän syntimme, ilman kenenkään ihmisen apua tai osallisuutta sovitukseen.

Ei kukaan Herran Jeesuksen todellinen opetuslapsi voi kutsua näiden kirkkojen (RKK ja ORT) jäseniä Jumalan lapsiksi, jotka uskovat kirkkojensa (RKK ja ORT) virallisen opetuksen, vaan he ovat epäjumalan palvelijoita ja uskottomia. Eikä kukaan Herran Jeesuksen opetuslapsi voi osallistua ekumenian työhön sellaisten tahojen kanssa, jotka julistavat harhaoppeja ja väärää evankeliumia. Ekumenia on saatanallinen eksytys, jossa Herran Jeesuksen opetuslapset eivät saa olla mukana.

Gal 1:
8 Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu.
9 Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu.
10 Ihmistenkö suosiota minä nyt etsin vai Jumalan? Tai ihmisillekö pyydän olla mieliksi? Jos minä vielä tahtoisin olla ihmisille mieliksi, en olisi Kristuksen palvelija.

Uskova joka etsii ihmisten suosiota ja haluaa olla ihmisille mieliksi, ei voi olla Kristuksen palvelija. Sana sanoo tämän hyvin selkeästi ettemme voi etsiä ihmisten suosiota ja olla heille mieliksi. Paavali tarkoittaa Gal 1:8-10 sellaista mieliksi oloa ihmisille, jossa uskovat hyväksyvät väärän evankeliumin. Ekumeniassa mukana olevat levittävät väärää evankeliumia, sillä ekumeniassa mukana olevat tahot opettavat, että esim. katolisen- ja ortodoksisen kirkon virallinen oppi on Raamatun mukaista ja että katoliset ja ortodoksit, jotka uskovat kirkkojensa opetukset ovat Jumalan lapsia ja Jumalan seurakuntaa. Edellä oleva asia ei ole kuitenkaan totta, sillä kuten aikaisemmin luimme ja näimme omin silmin, niin katolisen- ja ortodoksisen kirkon opetus on väärää evankeliumia.

Ekumeniassa mukana olevat ovat mieliksi toinen toisilleen ja antavat vääriä lausuntoja toinen toisistaan sekä he osallistuvat väärän evankeliumin levittämiseen. Ekumeniassa mukana olevat tahot ovat mieliksi toinen toisilleen ja tämän mielistelyn seurauksena he antavat väärän todistuksen maailmalle ja todistuksen, joka on kauhistus Jumalalle. Raamattu kehottaa (2 Kor 6:14-18) ettei Jumalan kansa kanna yhteistä iestä yhdessä uskottomien ja epäjumalan palvelijoiden kanssa, eli että he eivät pidä heitä Jumalan lapsina, vaan vetäytyvät pois heidän luotansa kantamasta yhteistä iestä.

Saamme ( ja meidän tulee) rakastaa ekumeniassa mukana olevia lähimmäisinämme, mutta emme saa pitää ekumeniassa mukana olevia uskottomia ja epäjumalan palvelijoita sisarina ja veljinä Kristuksessa Jeesuksessa, koska he eivät ole sitä.


Lainaus SEN:in sivulta:

Sanan kirkko taustalla on kreikan sana kyriakee, suomeksi: Herralle kuuluva. Teologisesti olisi perusteltua, että sanaa kirkko käytettäisiin vain kristinuskon perustuksiin sitoutuneista yhdyskunnista.

Tarkoitus

SEN edistää pyrkimyksiä kohti Kristuksen kirkon näkyvää ykseyttä, vahvistaa kristittyjen yhteyttä, palvelua ja todistusta Suomessa ja toimii kirkkojen ja kristillisten yhteisöjen kohtaamispaikkana.

Päämäärä

Toiminnan päämääränä on, että kirkot ja kristityt lujittuvat ja syventyvät siinä ykseydessä, jonka puolesta Kristus rukoili.



Uusi Testamentti ei käytä sanaa kyriakee Jeesuksen opetuslapsista, vaan Herrasta ja sana Kyriakos (kyriakee) esiintyy kahdesti UT:ssa:

1 Kor 11:20 Kun te näin kokoonnutte yhteen, niin ei se ole Herran (Kyriakon) aterian nauttimista,

Ilm 1:10 Minä olin hengessä Herran (Kyriake) päivänä, ja kuulin takaani suuren äänen, ikäänkuin pasunan äänen,

Raamattu ei siis opeta mitään kirkosta, vaan seurakunnasta, josta alkukieli käyttää nimitystä ekklesia (uloskutsutut, seurakunta). Kirkko käsite on Raamatulle täysin vieras ajatus eikä Raamattu opeta seurakunnan olevan kirkko, vaan seurakunta, joita ovat ne Herran Jeesuksen opetuslapset, jotka Herra Jeesus on armossaan pelastanut synnin ja saatanan vallasta iankaikkiseen elämään.

Suomen ekumeenisen neuvoston tarkoitus ja päämäärä on pyrkiä kohti kirkon näkyvää ykseyttä, vahvistaa kristittyjen yhteyttä, palvelua ja todistusta Suomessa sekä toiminnan päämääränä on kirkkojen ja kristittyjen lujittuminen ja syventyminen ykseydessä.

Kaikki edellä oleva on varsin avointa ja peittelemätöntä tekstiä. Olen seurannut SEN:in toimintaa jo pitkään ja muistan sen ajan, jolloin SEN:ssä sanottiin, että ekumeenisen neuvoston tarkoitus on olla keskustelun foorumina, jossa käydään vain keskusteluja, mutta missä tarkoitus ei ole pyrkiä ykseyteen, vaan keskustella ja pyrkiä oppimaan toinen toistensa erilaisuuksia. Tänä päivänä kuitenkin SEN avoimesti tunnustaa, että pyrkimyksenä ei ole ainoastaan keskustella, vaan pyrkiä ykseyteen sekä tunnustaa kaikki SEN:in jäsenet, tarkkailijat ja kumppanit Jumalan lapsiksi sekä Jumalan seurakunniksi. SEN on salakavalasti aluksi pyrkinyt peittelemään päämääräänsä ja pikkuhiljaa sopeuttanut ekumeniassa mukana olevat tahot uskomaan ja tunnustamaan toinen toisensa Jumalan lapsiksi ja Jumalan seurakunniksi sekä saanut heidät kaikki pyrkimään näkyvään ykseyteen ekumeenisen työn kautta. Tällainen työ ja toiminta on salakavalaa, sillä sen pyrkimys on valheella sokeuttaa ihmisten silmät ja saada heidät pikkuhiljaa uskomaan sen valheen, jota he ovat voineet aluksi vastustaa."
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

ViestiKirjoittaja Iustus » 23. Syys 2018 20:09

Vilpittömästi ja ilman mitään riidan haastamista kysyn, että huomaatko Pekka, kuinka sinäkin omassa uskossasi tukeudut Raamatun lisäksi muiden kristityjen ajatuksiin ja kirjoituksiin, eli toisin sanoen muiden tulkintaan ja traditioon. Ero on vain siinä, että toiset nojaavat ensimmäisinä vuosisatoina ja niiden jälkeenkin syntyneisiin teksteihin ja tulkintoihin ja toiset 2000-luvulla syntyneihin teksteihin tulkintoihin.
Iustus
 
Viestit: 283
Liittynyt: 29. Huhti 2015 13:10

Re: Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

ViestiKirjoittaja rpe » 23. Syys 2018 20:23

Olen hyvin hämmentynyt/ahdistunut itselleni osaltaan tärkeän Kiihtelyksen kirkon palosta viimeyönä. Onneksi sankarillinen suntio sai pelastettua kulttuurihistoriallisesti tärkeän alttaritaulun. Ajatus, että luomatonta ei saa/ voi kuvat on periaatteessa ymmärrettävä, mutta eipä luotuakaan, kuten rakkautta voi taulussa kuvata kuin kovin vajavaisesti. Minulle alttaritaulut ovat usein juuri sanatonta evankeliumia, kun esim saarna menee ohi tms. Kuvataide on Luojan ihana lahja, joka voi viedä Kristusta eteenpäin sanattomalla tavalla usein enemmän kuin pitkät puheet tai oidosti argumentoidut kirjoitukset, mistä esimerkkinä juuri em PP:n pamfletti.
rpe
 
Viestit: 351
Liittynyt: 15. Marras 2015 09:30

Re: Torinon käärinliina ja Jumalan kuva

ViestiKirjoittaja pekka » 23. Syys 2018 21:25

Joonas, en tukeudu kirkollisiin perinteisiin, usein siis epäraamatullisiin ja Jumalan tahdon vastaisiin, vaan tukeudun Jumalan sanaan eli pyrin koettelemaan kaikki Jumalan sanalla.

Jumalan siunausta, varjelusta ja johdatusta elämääsi.

Menen pian nukkumaan koska on taas huomenna aikainen herätys.

Hyvää yötä.
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot] ja 2 vierailijaa