Presidentinvaalit 2018

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: Presidentinvaalit 2018

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 29. Tammi 2018 09:48

Luin jonkin aikaa sitten nationalismista mielenkiintoisen kirjan "Kuvitellut yhteisöt".
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: Presidentinvaalit 2018

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 29. Tammi 2018 12:44

*
Rpe, niin jätetään tähän väliin. Mutta me eilen keskustelimme ihmetellen siitä, että ne kristityt, jotka tukivat niitä kannatuksia, jotka ovat Herralle kauhistukseksi, ja Jumala on vanhurskas tuomari, joka tuomitsee uskovien vaelluksen mukaan tilipäivänä, joille Jumalan Sana ei ole ensisijainen, ovat hengellisesti sokeita, eivätkä ymmärrä Sanan merkitystä. He ovat niinkuin vaille lamppua viittaamalla Raamatun mainitsemiin tyhmiin morsiamiin, joita Jeesus ei tunne, koska he eivät pysy Hänen Sanassa.

Matt. 25:2 Mutta viisi heistä oli tyhmää ja viisi ymmärtäväistä.

3 Tyhmät ottivat lamppunsa, mutta eivät ottaneet öljyä mukaansa.

4 Mutta ymmärtäväiset ottivat öljyä astioihinsa ynnä lamppunsa.

5 Yljän viipyessä tuli heille kaikille uni, ja he nukkuivat.

6 Mutta yösydännä kuului huuto: 'Katso, ylkä tulee! Menkää häntä vastaan.'

7 Silloin kaikki nämä neitsyet nousivat ja laittoivat lamppunsa kuntoon.

8 Ja tyhmät sanoivat ymmärtäväisille: 'Antakaa meille öljyänne, sillä meidän lamppumme sammuvat.'

9 Mutta ymmärtäväiset vastasivat ja sanoivat: 'Emme voi, se ei riitä meille ja teille. Menkää ennemmin myyjäin luo ostamaan itsellenne.'

10 Mutta heidän lähdettyään ostamaan ylkä tuli; ja ne, jotka olivat valmiit, menivät hänen kanssansa häihin, ja ovi suljettiin.

11 Ja myöhemmin toisetkin neitsyet tulivat ja sanoivat: 'Herra, Herra, avaa meille!'

12 Mutta hän vastasi ja sanoi: 'Totisesti minä sanon teille: minä en tunne teitä.'

Kehotan sinua lukemaan ja pitäytymään Sanaan ja pysymään Sanassa. Sana on itse lihaksi tullut Jeesus, joka on täynnä TOTUUTTA ja armoa. Paavali kehotti lukemaan Raamattua ja pitämään Raamatun lukemisesta, että alkaa pysyä Sanassa = Jeesuksessa. :bible:

1Tim. 4:13 Pidä huolta lukemisesta, kehottamisesta ja opettamisesta, kunnes minä tulen. RK

Joh. 1:1 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
2 Hän oli alussa Jumalan tykönä.

4 Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta.
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8517
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Presidentinvaalit 2018

ViestiKirjoittaja MrKerimäki » 29. Tammi 2018 16:50

Juutalaisuus ja valtio ja lopunaika ei ole mikään vahinko vaan elävän Jumalan asettama.Se kertoo tarkalleen myös sen ,että ollaan hyvin lähellä Herran tuloa hakemaan omansa .
Samoin suomi ja pohjola Kristuksen lakeihin asetettu ja Jumalan oma .Se on vaan tosiasia ,että nyt käydään kilpajuoksua valtioissakin luopumusta vastaan ja kun katsellaan tuota lakien muuttamista kuin salaa kansalta niin alaspäin mennään ja toivottavasti ei kohti suomen tuhoa.Uskon näet niin ,että kun se kristillinen osa on suomesta tuhottu niin suomea ei ole vaan silloin on vain kansa muiden joukossa ja siksi ainakin itse yritän pitää sitä kristillistä osaa valtionakin elossa suomessa ja rukoilla ja äänestää sen puolesta .
Tämä on kuin viivytystaistelua ja sitten eräänä päivänä koko kristillinen sanoma on maailmasta lopussa ja toivon ,että suomi olisi se maa ,joka loistaisi vaikka ainoana maana sitä Kristuksen hyvää olomuotoa .
Vaikeaa vaikeaa vaikeaa luvassa tällä menolla.
MrKerimäki
 
Viestit: 447
Liittynyt: 23. Maalis 2017 12:49

Re: Presidentinvaalit 2018

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 29. Tammi 2018 18:33

Minusta uudessa liitossa mikään valtio ei voi olla uskossa tai kristitty. Vain yksilöihmiset voivat.
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: Presidentinvaalit 2018

ViestiKirjoittaja tanu » 29. Tammi 2018 18:39

Alla muutamia linkkejä kirjoituksiin vaalivilpistä Suomessa.


https://nwohavaintoja.blogspot.fi/2015/ ... eissa.html

https://mikasvirtanen.puheenvuoro.uusis ... n-suomessa

https://www.rajatkiinni.fi/yle-mot-vaal ... -suomessa/

https://karirosenlof.puheenvuoro.uusisu ... a-suomessa


Vaalivilppi on todellakin mahdollista ja vielä helppo toteuttaa. Joten jos se on mahdollista, niin totta ihmeessä tuo mahdollisuus käytetään.

Miksi suomalaiset olisivat äänestäneet taas kerran ihmisiä, jotka ovat syyllisiä kansallisen omaisuuden myyntiin, tavallisen kansan sortamiseen ja
koko maan ajamiseen pankkien velkavankeuden alle?

Aina vaalien jälkeen ihmisiä sitten syyllistetään sanoen, että itse olette äänestäneet nämä ihmiset ja puolueet maan johtoon...

Ja ihmiset tappelevat keskenään, että kepu sitä ja kokoomus tätä ja demarit tuota. Vaikka oikeasti mitään vastakkain asettelua ei edes ole
olemassa. Elämme diktatuurissa tai oikeammin plutokratiassa. Eli ne joilla on rahaa, päättävät kaikesta. Demokratiasta ei tietoakaan Suomessa.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Diktatuuri

Diktatuurille on ominaista poliittisen opposition tukahduttaminen sekä sananvapauden ja muiden perinteisten demokraattisten vapauksien rajoittaminen.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Plutokratia
Rakas taivaallinen Isä, tapahtukoon kaikessa, aina, Sinun tahtosi. Jeesuksen nimessä.
tanu
 
Viestit: 1268
Liittynyt: 04. Maalis 2012 22:20

Re: Presidentinvaalit 2018

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 29. Tammi 2018 20:19

Keitä ovat Tanun mielestä nuo "tavalliset" suomalaiset, joita sorretaan? Minä en ainakaan koe olevani mitenkään sorrettu kansalainen, vaikka en suurituloisuudella voi kehuskella. Voisin aivan hyvin äänestää Sauli Niinistöä ja tuttavapiirissäni on myös häntä äänestäneitä ja niitäkin, jotka ovat hänen äänestämistään voimakkaasti ajaneet. Hän ei kuitenkaan varsinaisesti mikään riistopolitiikan toteuttaja ole ollut viime kaudellaan eikä tule sitä varmasti olemaan seuraavallakaan kaudella. Meillä on täällä maailmanlaajuisesti ajatellen harvinaisen hyvä olla. Mieluummin pitäisi tuntea huonoa omaatuntoa siitä, että meillä täällä on asiat liian hyvin. Mitä on velka? Pelkkää rahaa. Ei raha ole muuta kuin numeroita. Turha sellaista on ajatella, jos meillä on kaikkea riittävästi ja jopa ylen määrin. Uskon kyllä ihmisten kykyyn ratkaista taloudellisia ongelmia tulevaisuudessa samoin kuin nykyään ja aiemminkin ovat tehneet. Ihmisissä on myös hyvin älykkäitä yksilöitä, jotka jaksavat laittaa energiaa yhteisten asioiden järjestämiseen.
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: Presidentinvaalit 2018

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 29. Tammi 2018 21:43

*
Kyllä olen nähnyt siitä. On kova ja kylmä fakta, että sorretaan omassa kotimaassa. Rukoilen, että totuus paljastuu ja oikeus koittaa sorretulle kansalle siunaukseksi. Herra kuuli avuksihuutoja ja rukouksia ja ajaa kurjan asiaa loppuun asti. Olen niinkuin Israelin kuningas Daavid, joka näki kaikki sorretut ihmiset. Koska Daavid ei katsonut liian korkealla.

Ps. 140:13 Minä tiedän, että Herra ajaa kurjan asiaa, hankkii köyhille oikeuden. :bible: :hearts:
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8517
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Presidentinvaalit 2018

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 29. Tammi 2018 21:47

Minulle tulee vain tuosta "sorrettu kansa" -ajatuksesta mieleen Karl Marx ja kommunistisen puolueen manifesti :D
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: Presidentinvaalit 2018

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 29. Tammi 2018 21:53

Mutta toki Raamatussa kielletään sortamasta ketään. Erityisesti puhutaan oman kansan keskuudessa asuvista muukalaisista (=pakolaisista). "Kun muukalainen asuu luonasi teidän maassanne, älkää sortako häntä. Muukalainen, joka asuu teidän luonanne, olkoon niinkuin maassa syntynyt teikäläinen (3.Moos.19:33-34)." Myös kaikista sairaista ja ikääntyneistä ja orvoista ym. tulee pitää hyvää huolta nurisematta verojen suuruudesta.
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: Presidentinvaalit 2018

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 29. Tammi 2018 22:04

*
Jumalan Sana on ensisijainen painoarvo niille kristityille, jotka vaikuttivat asiaan äänestämällä, mutta enemmistö, jolle Jumalan Sana ei ole ensisijainen painoarvo, äänesti Sanaa vastaan, mukaan luettuna sanattomat kristityt. Nyt Suomelle tulee vaikea aika. On aika nostaa katseet Kristukseen.

On paljon tärkeämpi asia mm:
-kristus keskeisyyden kasvu
-Sanan varassa eläminen
-Sanan kautta pyhittyminen
-Raamatun tunteminen
-Sanassa vaeltaminen
-Keskinäisestä rakkaudesta aidoksi
-Kristuksessa velvollinen vaeltaminen
-Päivittäin Raamatun lukeminen
-Rukoilu
-Uskovien [jotka elävät Sanan varassa] yhteys seurakuntana
-Kaikella ymmärryksellä Sanan merkityksen ymmärtäminen
-Pyhässä Hengessä vaeltaminen
-seurakunnan yhteiseksi rakennukseksi palveleminen
-jne....

Ne ovat tärkeämpiä, on aika puhua ja keskustella.
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8517
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa

cron