vaisuliini kirjoitti:*
No en halua julkaistaa hänen nimeään koska en halua että tuomitseminen tapahtuisi näön perusteella. Mutta voitelun juttu huolettaa. Mietin mitä keskustelisin pastorin kanssa siitä voitelun jutusta.

Meidän oikeutemme ja velvollisuutemme on koetella ja arvioida kokoukset, niiden tapahtumat ja niissä puhuvat. Jos tätä Raamatun selvää kehotusta olisi noudatettu niin monista eksytyksistä ja väärien oppien levittäjistä olisimme varjeltuneet. Tässä taustalla on sellainen väärä opetus, jolla on varoitettu ja peloteltu arvostelemasta puhujia, koska se mukamas on tuomitsemista ja hengen tulen sammuttamista. Asia on kuitenkin aivan päinvastoin. Meidän tulee totella Herraa ja pelätä Häntä, ei ihmisiä. Herra on käskenyt arvioimaan ja koettelemaan ja niin tehkäämme, tulkoon sitten osaksemme kiitosta tai tuomiota ihmisten taholta.
Julistajan, joka tekee rehellisesti Herran työtä, ei tarvitse pelätä puheittensa ja tekojensa julkituomista, arvostelemista ja koettelemista, koska elää valkeudessa.
Alkutekstissä sanat koetella (dokimadzoo) ja arvostella (diakrinoo) ovat puhuttelevia. Lyhyesti niistä sen verran, että dokimadzoo ilmaisee ajatuksen pahan poistamisesta ja hyvän esille tuomisesta. Tämän koettelemisen läpi käynyt on joko
dokimos -koetuksen kestänyt, mieluinen tai
akokimos -koetuksen kestämätön, kelvoton. Diakrinoo muodostuu etuliitteestä
dia -kautta, läpi ja
krinoo -tuomita. Aivan näin yksiselitteinen tuota termiä ei voida kääntää, mutta arvostelu on tutkittavan asian tuomitsemista arvioimalla sitä. Vertaa esimerkiksi kohtiin: " Älkää tuomitko näön mukaan, vaan
tuomitkaa oikea tuomio" (Joh.7:24), "kaikki (profetoivat) paljastaisivat hänet ja
kaikki langettaisivat hänestä tuomion" (1.Kor. 14:24) "Onko minun asiani tuomita niitä, jotka ovat ulkopuolella?
Ettekö tekin tuomitse vain niitä, jotka ovat sisäpuolella" (1.Kor. 5:12).
Sitten vähän tuosta ICEJ:n toiminnasta (ICEJ=Jerusalemin kansainvälinen kristillinen suurlähetystö). Tämä järjestö on ajautunut vuosien saatossa opillisesti yhä epäterveempään suuntaan. ICEJ julkaisee lehteä Sana Jerusalemista. ICEJ:n 'pääjohtaja' on saksalainen fyysikko Jurgen Buhler, menestysteologi, joka on tehnyt vuosien ajan yhteistyötä menestysteologien, uusapostolien ja New Age-oppeja kannattavien kanssa. ICEJ:n kansainvälinen johtaja on Juha Ketola ja Suomen osaston toimitusjohtaja Kari Niemi. Näiden suomalaisten johtajien täytyy tietää esim. Reinhard Bonnken, Bill Johnsonin, Arto Hämäläisen, Cindy Jakobconin ym harhaoppisuudesta, mutta silti kutsuvat/hyväksyvät heitä pääpuhujiksi tilaisuuksiinsa. Koko ICEJ on ajautunut surulliseen tilaan. Olen ollut järjestön toiminnassa mukana ja kannattanut sitä vielä 2000-luvun alussa, mutta nyt sen kannattajat ja sen vaikeuksista vaikenevat joutuvat osallisiksi sen levittämään eksytykseen.