Ilmestyskirja on toteutumassa

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja pekka » 06. Syys 2016 18:13

2. Pietarin kirje 3:

1. Tämä on jo toinen kirje, jonka minä kirjoitan teille, rakkaani, ja näissä molemmissa minä muistuttamalla herätän teidän puhdasta mieltänne,

2. että muistaisitte niitä sanoja, joita pyhät profeetat ennen ovat puhuneet, ja Herran ja Vapahtajan käskyä, jonka te apostoleiltanne olette saaneet.

3. Ja ennen kaikkea tietäkää se, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheinensa pilkkaajia, jotka vaeltavat omien himojensa mukaan

4. ja sanovat: "Missä on lupaus hänen tulemuksestansa? Sillä onhan siitä asti, kuin isät nukkuivat pois, kaikki pysynyt, niinkuin se on ollut luomakunnan alusta."

5. Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta

6. ja että niiden kautta silloinen maailma hukkui vedenpaisumukseen.

7. Mutta nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletetut tulelle, säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään.

8. Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on Herran edessä niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä".

9. Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, niinkuin muutamat pitävät sitä viivyttelemisenä, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan, sillä hän ei tahdo, että kukaan hukkuu, vaan että kaikki tulevat parannukseen.

10. Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.

11. Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa,

12. teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat!

13. Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata, joissa vanhurskaus asuu.

14. Sentähden, rakkaani, pyrkikää tätä odottaessanne siihen, että teidät havaittaisiin tahrattomiksi ja nuhteettomiksi, rauhassa, hänen edessänsä;

15. ja lukekaa meidän Herramme pitkämielisyys pelastukseksi, josta myös meidän rakas veljemme Paavali hänelle annetun viisauden mukaan teille on kirjoittanut;

16. niinkuin hän tekee kaikissa kirjeissään, kun hän niissä puhuu näistä asioista, vaikka niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, jota tietämättömät ja vakaantumattomat vääntävät kieroon niinkuin muitakin kirjoituksia, omaksi kadotuksekseen.

17. Koska te siis, rakkaani, tämän jo edeltäpäin tiedätte, niin olkaa varuillanne, ettette rietasten eksymyksen mukaansa tempaamina lankeaisi pois omalta lujalta pohjaltanne,

18. ja kasvakaa meidän Herramme ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen armossa ja tuntemisessa. Hänen olkoon kunnia sekä nyt että hamaan iankaikkisuuden päivään.



Joh. ilm. 20:

11. Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt.

12. Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan.

13. Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan.

14. Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi.

15. Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen.



Joh. ilm. 21:

1. Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.

2. Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.

3. Ja minä kuulin suuren äänen valtaistuimelta sanovan: "Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Ja hän on asuva heidän keskellänsä, ja he ovat hänen kansansa, ja Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa;

4. ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä kaikki entinen on mennyt."

5. Ja valtaistuimella istuva sanoi: "Katso, uudeksi minä teen kaikki". Ja hän sanoi: "Kirjoita, sillä nämä sanat ovat vakaat ja todet".

6. Ja hän sanoi minulle: "Se on tapahtunut. Minä olen A ja O, alku ja loppu. Minä annan janoavalle elämän veden lähteestä lahjaksi.

7. Joka voittaa, on tämän perivä, ja minä olen oleva hänen Jumalansa, ja hän on oleva minun poikani.

8. Mutta pelkurien ja epäuskoisten ja saastaisten ja murhaajien ja huorintekijäin ja velhojen ja epäjumalanpalvelijain ja kaikkien valhettelijain osa on oleva siinä järvessä, joka tulta ja tulikiveä palaa; tämä on toinen kuolema."

9. Ja tuli yksi niistä seitsemästä enkelistä, joilla oli ne seitsemän maljaa täynnä seitsemää viimeistä vitsausta, ja puhui minun kanssani sanoen: "Tule tänne, minä näytän sinulle morsiamen, Karitsan vaimon".

10. Ja hän vei minut hengessä suurelle ja korkealle vuorelle ja näytti minulle pyhän kaupungin, Jerusalemin, joka laskeutui alas taivaasta Jumalan tyköä,



Joh. ilm. 22:

1. Ja hän näytti minulle elämän veden virran, joka kirkkaana kuin kristalli juoksi Jumalan ja Karitsan valtaistuimesta.

2. Keskellä sen katua ja virran molemmilla puolilla oli elämän puu, joka kantoi kahdettoista hedelmät, antaen joka kuukausi hedelmänsä, ja puun lehdet ovat kansojen tervehtymiseksi.

3. Eikä mitään kirousta ole enää oleva. Ja Jumalan ja Karitsan valtaistuin on siellä oleva, ja hänen palvelijansa palvelevat häntä

4. ja näkevät hänen kasvonsa, ja hänen nimensä on heidän otsissansa.

5. Eikä yötä ole enää oleva, eivätkä he tarvitse lampun valoa eikä auringon valoa, sillä Herra Jumala on valaiseva heitä, ja he hallitsevat aina ja iankaikkisesti.

6. Ja hän sanoi minulle: "Nämä sanat ovat vakaat ja todet, ja Herra, profeettain henkien Jumala, on lähettänyt enkelinsä näyttämään palvelijoilleen, mitä pian tapahtuman pitää.

7. Ja katso, minä tulen pian. Autuas se, joka ottaa tämän kirjan ennustuksen sanoista vaarin!"





Image
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja roosa » 14. Syys 2016 10:08



Ecumenical Meeting In Jerusalem - Syrian Israeli War - Daniel Saw it all

Ekumeeninen tapaaminen Jerusalemissa - Syyrian ja Israelin sota - Daniel näki kaiken


;) Kannattaa klikata tuolta videon oikeasta alakulmasta tuota youtube -kohtaa, niin video näkyy tuupissa. Itse ainakin nautin kovasti kun saa lukea sieltä videon alapuolelta uskovien kommentteja. Ihanaa huomata, että uskovat ovat hereillä maailmalla seuraamassa näitä lopunajan tapahtumia, uskonsiskot ja -veljemme maailmalla. :) Pysytään hereillä ja vahvoina Jeesuksessa!
roosa
 
Viestit: 272
Liittynyt: 22. Maalis 2016 09:47

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja roosa » 30. Syys 2016 21:28

https://www.youtube.com/watch?v=fTMYMlEoQ7c&t=0s

Katsokaapa tämä video. :shock: Paavi peräänkuuluttaa protestanttisen kirkon lopettamista! Näin se uskontojen yhdentyminen etenee.

Paavi muuten matkustaa ensi kuussa Ruotsiin: https://fi.radiovaticana.va/news/2016/0 ... sa/1203499

Tuo Paavin puhe alun videolla ei olekaan uusi, vaan julkaistu jo ilmeisesti 2014. Tämä kyseinen videopätkä vaan oli nyt laitettu youtubeen 27. tätä kuuta. Joka tapauksessa aihe todellakin ajankohtainen, koska Paavi on kovasti aktiivinen ja työskentelee ahkerasti yhden maailmanuskonnon puolesta. Ekumeenisia tapahtumia on vähän väliä ympäri maailmaa.
roosa
 
Viestit: 272
Liittynyt: 22. Maalis 2016 09:47

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja rpe » 01. Loka 2016 08:18

roosa kirjoitti:https://www.youtube.com/watch?v=fTMYMlEoQ7c&t=0s

Katsokaapa tämä video. :shock: Paavi peräänkuuluttaa protestanttisen kirkon lopettamista! Näin se uskontojen yhdentyminen etenee.

Minusta tämä video oli hyvä esimerkki tulkinnan erilaisuudesta. Missään kohtaa en kuullut tai nähnyt paavin haluavan lopettaa protestanttinen kristillisyys saati edes puhunut uskontojen yhdistymisestä. "Veljellinen halaus" on enemmänkin kunnioituksen osoitus reformaation ytimelle. Nykyinen mainio paavi sen sijaan haluaa kuulla ja ymmärtää reformaatiota vieläkin enemmän kuin edeltäjänsä, joka ymmärsi ja hyväksyi hyvin myös luterilaisen uskon ytimen eli vanhurskauttamisopin. Ekumenia on hieno asia, joka ei tähtää uskontojen yhdistymiseen vaan kristittyjen kunnioitukseen ja yhteistyöhön ja evankeliumin eteen tähtäävää työtä. Toivottavasti tälläkin palstalla olevat usein pelosta ja turhista ennakkoluuloista syntyvät asenteet muuttuvat edes vähän enemmän kunnioitusta ja lähimmäisenrakkautta näkeviksi. RKK kirkon näkeminen automaattisesti "porttokirkkona" on tekopyhyyttä ja oman "raamatullisuuden" (hermeneuttisesti haasteellinen ja ei ainakaan Raamatusta itsestään nouseva oppi) pönkittämistä. Minusta rkk kirkko vähintään yhtä kristillinen ja Jeesuksen mielen mukainen kuin monet protestanttiset "villit ja vapaat" yhteisöt, kuten esim Saulus järjestö. Mariologinen rupattelu jääköön tälläkin kertaa pois. Rkk kirkolle ja meille kun Jeesus on ainut pelastustie taivaseen.
rpe
 
Viestit: 351
Liittynyt: 15. Marras 2015 09:30

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja Mr Kerimäki » 01. Loka 2016 10:09

rpe ...lopeta tuollaiset jorinat.....
Meillä ei tule olla mitään tekemistä epäjumalien kanssa tai suoraan saatanan kanssa .Meillä ei tarvitse olla niitä kohtaan mitään kunnioitusta vaan pysyä erossa .

Siis pysykää kristityt erossa tuollaisesta sonnasta ,joka pyrkii yhdistämään vuoropuhelua tai muuta ykseyttä saatanan kanssa .
Tehkää SELVÄ pesäero ,ettemme tule osalliseksi moisesta vääryydestä.
Mr Kerimäki
 
Viestit: 1324
Liittynyt: 02. Joulu 2012 16:47

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja roosa » 01. Loka 2016 11:12

@Rpe:

Otsikko oli tuossa videossa tosiaan vähän harhaanjohtava. Mutta kyllä se ajatus sieltä Paavin puheesta löytyy, että haluaa kaikki uskonnot 'siipiensä' suojaan. Ken ymmärtää niin tajuaa. Yhdentyminen etenee nyt vauhdilla.

Ymmärtää myös sen, että ei mene kauaa, niin alkaa uskovien vainot. Niitä aletaan vainoamaan ketkä eivät suostu tähän uuteen maailmanuskontoon jota ollaan muodostamassa; One world religion.

Älä pelkää sitä, mitä tulet kärsimään. Katso, perkele on heittävä muutamia teistä vankeuteen, että teidät pantaisiin koetukselle, ja teidän on oltava ahdistuksessa kymmenen päivää. Ole uskollinen kuolemaan asti, niin minä annan sinulle elämän kruunun.(Johanneksen ilmestys 2:10)
roosa
 
Viestit: 272
Liittynyt: 22. Maalis 2016 09:47

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja rpe » 01. Loka 2016 11:42

Mikä tekee sinusta, me Kerimäki paremman ja totuudellisemman kristityn kuin keskimääräisen kirkkonsa elämästä jumalasuhteensa rakenneosasia etsivästä katolisesta. Minulle rkk ei ole se, mitä tällä palstalla usein tuppaa näkymään. Ottakaa itse selvää, älkääkä uskoko minua tai muita tällä palstalla asioista "tietäviä". Ekumeniaa täälläkin harrastetaan, vaikka ei julkisesti sitä tietenkään haluta tunnustaa.
rpe
 
Viestit: 351
Liittynyt: 15. Marras 2015 09:30

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja roosa » 01. Loka 2016 12:10

Enpä usko Rpe, että Kerimäki pitää itseään ketään parempana. Totta kai siellä katolisen kirkon piirissäkin on niitä todellisia Jeesukseen uskovia. Täytyy rukoilla heidän puolestaan, että heräävät ja ymmärtävät, mihin katolinen kirkko on heitä viemässä, samoin kuin muitakin maailman ihmisiä.

Kyllä tässä jesuiitta paaavissa on jo pitkän aikaa nähnyt väärän profeetan, lähes aina kun suunsa avaa, se sieltä paljastuu.

Älkää eksykö.
roosa
 
Viestit: 272
Liittynyt: 22. Maalis 2016 09:47

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja Mr Kerimäki » 01. Loka 2016 12:47

rpe..en todellakaan pidä itseäni parempana kuin kukaan muu ..päinvastoin olen ollut sellaisessa tilanteessa Herran edessä ,että tiedän ,mitä on Todella olla pieni .
Kuten myös sitten se ,että onko rkk uskovia tai voiko olla ...uskon ,että siellä voi olla oikein tulisia Jeesuksen omia ja uskon myös ,että ovat myös huomanneet rkk touhut ja ovat samalla tavalla kuin ev.lutissa jäsenenä ,mutta eivät ole tehnyt ratkaisua ,joka on oleva suurella joukolla pian edessä.

Mikää järjestelmä maailmassa ei saa mennä Jumalan sanan ohi ....ja rkk menee oikein kolinalla nyt ja samalla paljastuu koko maailmassa NYT se portto ,joka on aina keimaillut maallisen julkisuuden selässä .
Kaikki saasta siis paljastuu ja kuten olemme huomanneet täyttä paskaa on monipaikka täynnä ....ev.lut antaa kaikkien kukkien kukkia..rkk juttuja ei viitsi edes kirjoittaa .Ei pidä siis kristityn olla sellaisessa mukana ,missä haju nousee vähääkään vaan lähteä pois .

Jos ihmisessä on Jeesuksen Kristuksen Henki sisällä niin Hän kyllä saa ihmisessä aikaan sen ,että ihminen nyt näkee ja huomaa ,että maailmassa ja uskonnoissa on jotain todella pielessä ...todella pielessä ja näiden asioiden esiintuomisella ei ole rpe sinun tai minun suuruudella tai hyvyydellä mitään tekemistä ......on vain asiat ,joista meidän tulee olla TODELLA KAUKANA ja toisaalta entistä enemmän olla Kristuksen liepeessä kii joka askeleella.
Siis jokainen.
Mr Kerimäki
 
Viestit: 1324
Liittynyt: 02. Joulu 2012 16:47

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja rpe » 01. Loka 2016 14:47

En tiedä, mitä edellä ollut teksti kertoo kirjoittajastaan, liekö kovin kristillistä. Luterilaisena ekumeniaan myötämielisenä kehotan tutustumaan oikeasti, eikä täälläkin esiintyviin niin sanottujen "asiantuntijoiden" propagandapostauksiin, joissa vedotaan entisiin, usein taistalla oleviin mm vallanhimoisiin ja katkeroituneisiin"porttokirkon" taaksejättäneisiin kirkonmiehiiin. Kertokaa, mistä ihmisten ylläpitämästä instotuutiosta, jossa ihmiset käyttävät valtaa, ei olisi näin käynyt. Jopa täällä olevien taustayhteisöistä voi näin käydä. En siksi jaksa innostua paavin antikristillisyys ja ilmestyskirjaviittaukista, koska sensaatiohakuisuus ja shokeeraavuus ovat tehokkaita vallan ja viestin välikappaleita oman agendan ilmaisussa. Mitä tulee oman pienuuden ja syntisyyden käsitettelyyn "Jumalan koulusta" puhumattakaan, niin eikös monenlaisten vaikeuksien ja kurituksen alla oleminen ja sieltä valon säteiden näkeminen ole kristityn "etuoikeus"?
rpe
 
Viestit: 351
Liittynyt: 15. Marras 2015 09:30

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa

cron