Mitä mieltä Patrickista?

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: Mitä mieltä Patrickista?

ViestiKirjoittaja markku » 30. Huhti 2016 06:21

Patric Tiainen oli tredulla Tampereella 23.4.2016 valtava kokus aistin sen sisimmän tasolla kun se Jumala ei sielua tapa. 6 ihmistä tuli uskoon jos kuulut kristusperheeseen ja leipokaa täytekakkku iks eist uusista vauavoista yleensä iloita. vai minhin perheeseeen te oikein kuulutte. uskoon tulemien on elämän tärkein asia.
markku
 

Re: Mitä mieltä Patrickista?

ViestiKirjoittaja pekka » 30. Huhti 2016 09:23

markku kirjoitti:Patric Tiainen oli tredulla Tampereella 23.4.2016 valtava kokus aistin sen sisimmän tasolla kun se Jumala ei sielua tapa. 6 ihmistä tuli uskoon jos kuulut kristusperheeseen ja leipokaa täytekakkku iks eist uusista vauavoista yleensä iloita. vai minhin perheeseeen te oikein kuulutte. uskoon tulemien on elämän tärkein asia.


Markku,

Mutta ei asiat silti ole kokonaisvaltaisesti hyvin koska Patrick Tiainen opettaa niin monissa kohdin tosi pahasti harhaisesti (käy hyvin ilmi esim. Juha Norolammen tekemistä video-opetuksista). Myös Petri Paavola on julkaissut kirjoituksia näistä P. Tiaisen harhaopetuksista. Oletko Markku lukenut näitä kyseisiä Petri Paavolan kirjoituksia ja oletko katsonut ja kuunnellut noita Juha Norolammen video-opetuksia näistä Patrick Tiaisen harhaopetuksista?

Kuinka käy nyt esim. näiden kuuden ihmisen joista kerroit, joidenka ihmisten kerroit tulleen uskoon P. Tiaisen kokouksessa Tampereella ja tulivatko he synnintuntoon kun tietääkseni Patrick Tiainen ei paljoa synnistä saarnaa? Jäävätkö he nyt uskoontultuaan P. Tiaisen harhaopetuksien ”vangeiksi”? Vai tulivatko he ”menestysteologia-evankeliumin" kautta kenties "menestysteologia-uskoon" eivätkä siis Raamatulliseen uskoon ollenkaan? Joka tapauksessa toivottavasti ymmärtäisivät jossakin vaiheessa irtaantua P. Tiaisen opetuksien vaikutuspiiristä, sitä ainakin itse toivon ja syvästi huokailen. Jumala meitä auttakoon.




Jaak. 1:16

Älkää eksykö, rakkaat veljeni.



Luuk. 18:8

Minä sanon teille: hän toimittaa heille oikeuden pian. Kuitenkin, kun Ihmisen Poika tulee, löytäneekö hän uskoa maan päältä?"
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Mitä mieltä Patrickista?

ViestiKirjoittaja pekka » 01. Touko 2016 10:02

Markun viesti siirretty tähän ketjuun:

markku kirjoitti: Saastainan saastuu, hänelläkin on kyllä mahdollisuus!

Nykyään on ruvennut kuuleen tätä lausetta uhä useamman ns. uskovan suusta. millanen se uskova on ku näkee pyhyyden muttei saastunutta ihmistä ja vie se veren evankeliumi sen saastuneen ihmisen sydämeen että se puhdistuisi ja alkaisi elää Krisuselämää. PAIKKOJA EI VOI VARAILLA JA MÄÄRITELLÄ JOLLEKIN ETTÄ OLET NIIN SAASTSATINEN ETTÄ ET VOI PUHDISTUA. Millasen matkan sä hänelle annat . ei ole ihme ettei ole herätystä kun nyt jo on taivas paikkoja jaellaan siltä se kuulostaa. Jeesus jakaa taivasosuuden ei kukaan muu.Mieluummin odotetaan taivaaasta tulta kuluttamaan ihmisiä kuin otetaan se Jeesuksen sana opetuslapsille ette tiedä minkä hengen alaisia te olette. Suurin osa seurakunnista on nyt kertonut 50v toinen toiselleen Jeesus sitä Jeesus tätä. Maailmasta tulee hyvin vähän ihmisiä uskoon. Patrik Tiainen sanoi hyvin hämeenlinnassa. Uskovaiset ovat tarpeeksi kauan hymyilleet ja kertoneet toisileen evankeiliumin.Nyt aika aika nousta ja lähteä liikkeelle ja men¨ä sinne missä ne hukkuvat on. Jos olis hätä ihmisistä täällä ei kirjottelis kuin muutama ihminen.niin kauan kuin eletään armon aikaa sanoma on myös se. Jeesus ei sanonut yhdellekään syntiselle saastu vaan lopiunikääs ja meen kadotukseeen, ei vaan mene älkä enää syntiä tee. Joka on rikkonut yhdessä kohtaa on rikkonut kaikissa kohtaa. Siis tulkaamme yhta alas kuin maailman saastunein ihminen niin silloin he näkevät meissä asuvan kristuksen armon.Siellähän sitä verta tarvitaan missä lika on suuri. :welcome:
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Mitä mieltä Patrickista?

ViestiKirjoittaja pekka » 01. Touko 2016 10:07

Systerin viesti siirretty tähän ketjuun:


systeri kirjoitti:Tämän tyylistä tekstiä näkyy tosi paljon heiltä jotka "seuraavat Patrickia" ...mistähän se johtuu?? Tekis mieli kysyä facessakin että mistä te tiedätte kuinka paljon joku tekee töitä omassa lähipiirissään tai työpaikoillaan tms sen eteen että ihmisiä pelastuis? Mutta siellä ei viitti uskosta osattomien edessä varsinkaan alkaa riitaisuuksiin vaikka kovasti yrittävät provosoida.
Tässä sanon että oma paikallisseurakunta on mulle sitä varten että saan mm aterioida Herran pyhällä ehtoollisella,tavata uskonveljiä ja sisaria ja rakentua yhteisestä uskostamme,ylistää ja palvella...mahdollisuuksia on monia jossa kylvää,mm varhaisnuorisotyö ja soppakirkko on sellaisia jossa käy paljon uskosta osattomia.siellä myös kylvetään Sanaa!
Se työ uskosta osattomien keskellä tehdään kuitenkin useimmiten siellä arjessa.
Ja mielestäni saastainen pahis on otollisempi Jumalalle kuin ns siivosyntinen joka ei Jumalaa tunnu tarvitsevan...ei tarvitse kovin kaukaa esimerkkiä hakea kuin omasta itsestäni...se oli aikamoinen pommi kaveripiirille kun tulin uskoon,eivät uskoneet että pysyn uskossa mutta ihminen tulee tarpeeksi syntiseksi niin Jumalan työ toimii ihmeellisesti :) Kiitos Herralle Jeesukselle.Täs alkas varmaan saman tien uus ketju Patrick Tiaisesta.
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Mitä mieltä Patrickista?

ViestiKirjoittaja pekka » 04. Touko 2016 15:21

Videokatkelmia Patrick Tiaisen toiminnasta:

Osa 1:




............................


Osa 2:

"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Mitä mieltä Patrickista?

ViestiKirjoittaja Jukka » 04. Touko 2016 21:22

pekka kirjoitti:Videokatkelmia Patrick Tiaisen toiminnasta:

Osa 1:





Tämä koonti paljastaa Patrick Tiaisen "juuret". Hänen opetuksensa valta- ja menestysteologiasta ovat yhdentyviä Kenneth Haginin ja E. W. Kenyonin opetuksien kanssa. Kysymyksessä ei ole siis Patrick itsensä kehittelemä oppi vaan em miesten harhaoppien elvyttäminen -ja monien seurakuntien vanhimmat toivottavat hänet tervetulleeksi. Miksi näin voi olla, kun kaikki Suomessa tietävät tai heidän tulisi tietää millaista vahinkoa nämä opetukset ovat seurakuntien keskellä saaneet aikaan; seurakuntien ja avioliittojen hajoamisia, mielenterveyden ongelmia, omaisuuden ryöstöt jne.

Tuossa videolla (kohdasta kolme minuuttia eteenpäin) Patrick kertoo, että hänen kirjahyllynsä on Kenneth Haginin "kirjoja täynnä". Tämän jälkeen näytetään Haginin kokoukesta sen järkyttävää hedelmää, osaksi mesmerismin ja suurelta osin kundaliinivoiman vaikutuksesta tapahtuvaa kaatuilua, eläimellistä ääntelyä ja naurua, kehojen käärmemäistä liikehdintää yms.

Menestys- ja valtateologit sanovat, että heidän arvostelemisensa ja koettelemisensa voi muodostua meille Pyhän Hengen pilkaksi, mutta tosiasia on, että Pyhä Henki on kehottanut meitä arvioimaan ja koettelemaan kaikkea ja iloitsee, kun tottelemme Hänen neuvojaan. Hän murehtii varmasti noista kokouksista ja julistajista, jotka johtavat uskovia harhaan.

Älkää veljet ja sisaret käykö Patrick kokouksissa. Päinvastoin varoittakaa hänestä kanssamatkaajianne. Uskon, että Patrick yli-innokkuus päättyy Jumalan määräämänä aikana samoin kuin päättyi Markku Koiviston puuhastelut (en tietenkään väitä, että samoista syistä). Patrick ja hänen tiiminsä puolesta voi rukoilla. On syvälle eksytyksiin joutuneita ihmisiä, jotka ovat saaneet palata Jeesuksen ja armon evankeliumin kalliolle (usein hirvittävien vuosia kestäneiden taistelujen jälkeen, mutta parempi niinkin kuin jäädä pimeyteen).
Jukka
 

Re: Mitä mieltä Patrickista?

ViestiKirjoittaja george » 29. Touko 2016 09:01

Patrick Tiainen tulee SEINÄJON HELLUNTAISEURAKUNTAAN

"Tervetulotoivotamme Summerfestiin myös Patrick Tiaisen, joka tulee jakamaan innoittavaa sanaa hengellisestä läpimurrosta. Patrick on nuoresta iästään huolimatta tunnettu vahvasta uskon hengestä ja vapaudesta.
Tapahtuman alkuun jäljellä vaivaiset 52 päivää."

https://www.facebook.com/seinajoenhellu ... =3&theater
george
 
Viestit: 214
Liittynyt: 22. Huhti 2015 07:10

Re: Mitä mieltä Patrickista?

ViestiKirjoittaja george » 29. Touko 2016 09:04

Seinäjoen helluntaiseurakunnan arvostuksen ja auktoriteetin helluntailiikkeen keskellä tuntien uusapostolisuudesta ja Patrick Tiaisen menestys- sekä valtateologiasta tulee helluntailiikkeen valtavirtaa. Täällä Pohjanmaalla käytännössä kaikki seurakunnat ovat jonkinlaisissa yhteyksissä Seinäjoen helluntaiseurakunnan kanssa. Vaihtuvuus ainakin on suurta eri seurakuntien välillä ja suurin & "edelläkävijä" määrittää suunnan.
george
 
Viestit: 214
Liittynyt: 22. Huhti 2015 07:10

Re: Mitä mieltä Patrickista?

ViestiKirjoittaja roosa » 29. Touko 2016 10:28

Siellähän mainostettiin facebookissa myös toista esiintyjää, sellainen kuin Daniel Hagen, joka myös tulossa kesällä Seinäjoelle. https://www.facebook.com/seinajoenhellu ... =3&theater

Facesta lainattu:

"Summerfestin toiseksi pääpuhujaksi saapuu Daniel Hagen suoraan kuumasta Australiasta. Daniel toimii Australialaisessa Fire Churchissa ja sen lisäksi tekee myös paljon yhteistyötä Ben Fitzgeraldin ja Awakening Europe tiimin kanssa, puhuen tapahtumissa ympäri maailmaa. Toivomme, että Daniel voisi tuoda Australiasta myös hieman lämmintä ilmaa Seinäjoelle tullessaan. Tapahtuman alkuun enää vaatimattomat 55 päivää!"

Tuossa linkki Fire Churchin kotisivulle: https://www.firechurch.com.au/

Sieltä sitä on taas tulossa lisää vierasta tulta maahamme. Herra Armahda meitä! Tuntuu nyt että ei näitä kyllä pysäytä enää mikään. :x

Tuo edellä mainittu Ben Fitzgerald edustaa Kalifornian Bethel kirkkoa ja ovat nyt tosiaan valloittamassa Eurooppaa Awakening Europe kiertueellaan. Tulevat Tukholmaan lokakuussa. Heidi Baker oli vaan esilämmittelyä. 'Samaa porukkaa' ovat kaikki ja samalta sylttytehtaalta juontavat myös Patrickin opit.
roosa
 
Viestit: 272
Liittynyt: 22. Maalis 2016 09:47

Re: Mitä mieltä Patrickista?

ViestiKirjoittaja Sylvester » 29. Touko 2016 12:56

Olen uusi tässä keskustelu foorumissa. Kuulin vanhalta ystävältäni tästä Patrick Tiaisesta. Tuntuu, että kaikki kohta juoksevat harhaoppien perässä, täällä näyttää olevan Sanassa pysyviä uskovaisia.
Sylvester
 

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa

cron