Kiitos linkistä.
Jonkun pitäisi varmaan avata ketju, tämän kaltaiselle historian tiedolle?
No... ainakin minusta historian tutkiminen on mielenkiintoista ja auttaa ymmärtämään myös sitä miten ennen vanhaan on suhtauduttu asioihin.
Olen itsekin ollut, haksahtaneena sellaiseen väittämään, varmaan juurikin tuon galilein oikeudenkäynnin vuoksi, että ennen vanhaan kirkon ns. oppineilla ja muutenkin sen ajan ihmisillä, olisi ollut kovin "suppea näkemys" esim. maan muodosta... ja se on ollutkin tosiasiallisesti ehkäpä pelkkä myytti, jota on viljelty aika tehokkaasti? En sitten ole tosiaan miettinyt tuollaisia horisonttijuttuja... mutta kuulostaisi ihan järkeviltä nuo historian opettajasi antamat perustelut näin maallikon korviinkin.
Propagandakoneistot voi olla tehokkaita... pitäisi aina pyrkiä tutkimaan puolueettomasti ja monitahoisesti ja pyrkiä löytämään sen kautta totuus asioista. Se tuo paljon enemmän sisältöä elämäänkin, kun näkee kaikenlaista ja voi tutkiskella ja ihmetellä maailmaa, eikä ole mitenkään minkään ennakko-oletusten "varassa" asioiden suhteen.
Se itseasiassa on eräänlaista vapautta myös, kun uskaltautuu kurkistella asioita ja tutkia... aukoa tämän ihmeellisen maailman "tietovarastoa".