Uutisia maailmalta

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: Uutisia maailmalta

ViestiKirjoittaja Lily » 21. Elo 2015 10:52

Mä olen kuullut ihan samanlaisia uutisia kotihoidosta, ryöstetään vanhuksilta rahat 15 min pyörähdyksellä.

Laitoksissa ehkä vielä hoitavat hyvin, riippuen hoitajista. Onhan niitä hoitajia pilvinpimein jotka ei suorita pesuja ym. niin hyvin kun kuuluisi...

Sitä paitsi, suurin osa vanhuksista on niin pienituloisia ettei heillä ole varaa laitospaikkaan. Esim. Omissa sukulaisissa on kaksi vanhusta joilla ei tule olemaan varaa hyvään laitospaikkaan. Kotihoitohan ei heitä hyvin hoida niin mitkä on vaihtoehdot heillä....
Lily
 

Re: Uutisia maailmalta

ViestiKirjoittaja tanu » 21. Elo 2015 15:26

Ettei mene pelkäksi valittamiseksi...

Suomen vankiloissa on herätys menossa. Paljon entisiä rikollisia on tullut uskoon Jeesukseen.
Kiitos Herralle!
Rakas taivaallinen Isä, tapahtukoon kaikessa, aina, Sinun tahtosi. Jeesuksen nimessä.
tanu
 
Viestit: 1268
Liittynyt: 04. Maalis 2012 22:20

Re: Uutisia maailmalta

ViestiKirjoittaja tanu » 21. Elo 2015 18:16

Rakas taivaallinen Isä, tapahtukoon kaikessa, aina, Sinun tahtosi. Jeesuksen nimessä.
tanu
 
Viestit: 1268
Liittynyt: 04. Maalis 2012 22:20

Re: Uutisia maailmalta

ViestiKirjoittaja tuulikki » 23. Elo 2015 08:49

Rahaa ei riitä Suomessa "mihinkään", leikataan lapsilisistä, asumistuista, terveysmenoista....yms....MUTTA rahaa näkyy riittävän kyllä tähän:
Liikennemerkit sukupuolineutraaleiksi
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/arti ... on/5276428
:?
"Herra on minun turvani ja linnani, hän on minun Jumalani, johon minä turvaan".
tuulikki
 
Viestit: 41
Liittynyt: 04. Heinä 2012 12:21

Re: Uutisia maailmalta

ViestiKirjoittaja pekka » 10. Syys 2015 12:23

Islam-uutisia kotosuomestamme (09.09.2015):


"Ulkoasiainneuvos Ilari Rantakari: ”Kirkon johto myönteinen suurmoskeijahankkeelle”"

https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset ... ankkeelle/

"Helsingin moskeijahankkeen puuhamies Ilari Rantakari sanoo evankelis-luterilaisen kirkon johdon suhtautuvan ”erittäin myönteisesti” kaavailtuun suurmoskeijaan.

Helsinkiin kaavailtu suurmoskeija ja sen yhteyteen kaavailtu palvelukeskus kirvoitti kipakan väittelyn Radio Dein Viikon debatissa keskiviikkona. Afganistanissa ja Somaliassa työskennellyt toimittaja Anne Hyvönen väitti, että ”pienessä piirissä valmisteltu hanke” on ollut hämmästys jopa monille islamilaisten yhdyskuntien johtajille Suomessa.

– Monille hanke tuli täytenä yllätyksenä, muun muassa Afganistanissa ja Somaliassa työskennellyt ja Suomessa täkäläisiin islamilaisiin yhdyskuntiin tutustunut Hyvönen sanoi.

Hyvönen syytti suorassa lähetyksessä moskeijahanketta ”pienen piirin projektiksi, jota on valmisteltu salassa”. Hän tivasti Rantakarilta, onko Suomen evankelis-luterilaisella kirkolla hankkeessa roolia.

– Oma evankelis-luterilainen kirkkomme, mutta myös ortodoksit ja katoliset ovat hankkeesta tietoisia, Rantakari vastasi.

Hanketta ajavan Fokus ry:n puheenjohtajana toimiva Ilari Rantakari sanoi evankelis-luterilaisen kirkon johdon, muun muassa piispojen, olevan myötämielisiä suurmoskeijan rakentamiselle Helsinkiin.

– Olen ymmärtänyt kirkon johdolta, että he suhtautuvat erittäin myönteisesti siihen, että on tällainen palvelukeskus. Uskonnonvapauteen ja vakaumusten kunnioitukseen liittyy se, että he toivottavat [suurmoskeijahankkeen] tervetulleeksi.

Toimittaja Anne Hyvösen mukaan kirkon toimijat ovat antaneet valtuutuksen Ilari Rantakarin johtamalle Fokukselle järjestellä moskeijahanketta."



Image



Turun Sanomat 27.5.2015:


"Suurmoskeija suunnitteilla Suomeen"

https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/77502 ... la+Suomeen

"Helsinkiin kauan kaavailtu moskeija saattaa toteutua lähivuosina.

Turun Sanomien saamien tietojen mukaan Helsinkiin suunnitellaan suurmoskeijaa ja monitoimikeskusta, joiden pinta-ala on yhteensä 15 000–20 000 neliötä. Hankkeen tueksi on perusteilla säätiö.

Sopivasta tontista on tehty alustavia selvityksiä, vahvistaa Helsingin kiinteistövirasto.

– Neuvotteluja on vireillä. Kun pääsemme johonkin ratkaisuun, tiedotamme siitä ja teemme esityksen päätettäväksi, mutta emme ole vielä siinä pisteessä, kertoo tonttiosaston osastopäällikkö Juhani Tuuttila kiinteistövirastosta.

Tuuttilan mukaan myös Helsingin kaupungin johtoon on oltu yhteydessä. Mahdollisia tontin paikkoja on useita, mutta kiinteistövirasto ei halua kertoa keskeneräisestä asiasta tarkemmin.

– Helsingin kaupungin alueelta on ollut esityksiä monesta paikasta ja monia alueita on tutkittu, Tuuttila sanoo.

Turun Sanomien tietojen mukaan yksi tutkituista alueista on Hanasaari, joka sijaitsee Kalasataman ja Merihaan välissä.

Suomen Muslimiliitto ja pieni joukko muita yhdistyksiä ovat onnistuneet kokoamaan mittavan alkurahoituksen ulkomailta.

Mukana on myös muita kuin islamilaisia järjestöjä.

Jatkossa rakennushanketta vie eteenpäin parhaillaan perustettava keskussäätiö.

– Moskeijasta halutaan kaikille avoin paikka, jossa voi käydä uskonnollisesta suuntauksesta riippumatta. Monitoimikeskus palvelisi muslimien lisäksi muutakin väestöä, kertoo Pia Jardi, joka on yksi säätiön perustajajäsenistä. Jardi vaikuttaa myös useissa muslimiyhdistyksissä.

Monitoimikeskuksessa voisi järjestää esimerkiksi liikuntaa, koulutusta sekä toimintaa lapsille ja nuorille. Kokonaisuus on tarkoitus rakentaa arkkitehtuurikilpailun perusteella. Kyse on useita vuosia vievästä, miljoonien eurojen rakennushankkeesta.

Moskeijaa on puuhattu Suomeen vuosien varrella useaan otteeseen, mutta yritykset ovat kaatuneet rahoituksen puutteeseen.

Uskonnolliset yhdyskunnat eivät voi kartuttaa varojaan verottamalla kuten kirkko.

– Toiminnan avoimuus ja läpinäkyvyys on tärkeää. Asian edetessä myös rahoitus tulee julkiseksi, Jardi sanoo.

Suomessa toimii kymmeniä islamilaisia yhdyskuntia, joilla on omat rukoushuoneensa ja jotka palvelevat lähinnä jäseniään. Shiioille ja sunneille on omat tilansa, samoin tietyille kulttuuri- ja kieliryhmille. 80 prosenttia muslimeista ei ole kuitenkaan rekisteröitynyt islamilaisiin yhdyskuntiin.

Muslimeja on Suomessa arviolta 50 000–60 000. Heistä noin puolet asuu pääkaupunkiseudulla.

– Islaminuskoisia on pääkaupunkiseudulla jo huomattava määrä. Lähtökohta on, että kaikkia uskontokuntia kohdellaan tasaveroisesti myös tontin luovutuksen osalta. Helsingissä on jo synagogaa, ortodoksikirkkoa ja roomalaiskatolista kirkkoa, Juhani Tuuttila toteaa."



Image
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Uutisia maailmalta

ViestiKirjoittaja Lily » 13. Syys 2015 11:22

Kyllä tuo Islam on niin pahuuden uskonto kun vain voi olla...

https://yle.fi/uutiset/kahdeksanvuotias ... sa/6822556
Lily
 

Re: Uutisia maailmalta

ViestiKirjoittaja pekka » 01. Loka 2015 14:25

"Vastaanottokeskuksessa iso joukkotappelu Saksassa"

https://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/art ... sa/5338372

"Saksassa noin 200 syyrialais- ja afganistalaispakolaista on ottanut yöllä yhteen täyteen ahdetussa vastaanottokeskuksessa Hampurissa. Useita ihmisiä loukkaantui joukkotappelun seurauksena. Poliisin mukaan kyseessä oli kolmas vastaavanlainen tapaus viikon sisään.

Joukkotappelua hillitsemään hälytettiin paikalle 50 poliisia. Morgenpostin mukaan kahakka oli saanut alkunsa suihkualueella alkaneesta riidasta.

Kaksi ryhmää oli hyökännyt toistensa kimppuun metalliputkien kanssa, heitellen kiviä ja huonekaluja, uutistoimisto DPA kertoo.

Poliisin mukaan useita henkilöitä loukkaantui mellakassa ja useita pidätettiin. Poliisi ei kertonut tarkkoja lukuja.

Avustustyöntekijöiden mukaan tunteet kiehahtavat helposti vastaanottokeskuksissa, jossa traumatisoidut pakolaiset, useimmiten miehet jakavat ahtaita tiloja ilman yhteistä kieltä riitojen ratkomiseen.

Hampurissa sijaitsevassa vastaanottokeskuksessa asuu tällä hetkellä 800 pakolaista, joista tuoreimmat tulokkaat nukkuvat pihalle sijoitetuilla patjoilla.

Sunnuntaina 14 ihmistä loukkaantui Kasselissa sijaitsevassa vastaanottokeskuksessa, kun 70 pakistanilaista otti yhteen 300 albanialaisen kanssa.

Tiistaina puolestaan kymmenet syyrialaiset ja pakistanilaiset selvittelivät välejään vastaanottokeskuksessa Dresdenissä."


Image
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Uutisia maailmalta

ViestiKirjoittaja Juha » 01. Loka 2015 16:00

Kaavio Syyrian sisällissodan osapuolista:

Image

Aika monimutkainen soppa...
Kuka on noussut taivaaseen ja astunut sieltä alas? Kuka on koonnut kouriinsa tuulen? Kuka on käärinyt vedet viitan sisään? Kuka on asettanut kohdalleen kaikki maan ääret? Mikä on hänen nimensä ja mikä hänen poikansa nimi, sinähän sen tiedät? Sananl. 30:4
Avatar
Juha
Site Admin
 
Viestit: 1701
Liittynyt: 29. Heinä 2012 03:40

Re: Uutisia maailmalta

ViestiKirjoittaja Juha » 02. Loka 2015 11:04

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/20151 ... 1_ul.shtml

Silminnäkijä: Oregonin ampuja halusi tappaa kristittyjä
Kuka on noussut taivaaseen ja astunut sieltä alas? Kuka on koonnut kouriinsa tuulen? Kuka on käärinyt vedet viitan sisään? Kuka on asettanut kohdalleen kaikki maan ääret? Mikä on hänen nimensä ja mikä hänen poikansa nimi, sinähän sen tiedät? Sananl. 30:4
Avatar
Juha
Site Admin
 
Viestit: 1701
Liittynyt: 29. Heinä 2012 03:40

Re: Uutisia maailmalta

ViestiKirjoittaja pekka » 02. Loka 2015 11:25

Kyllä on valtaisa määrä ollut noita joukkoampumisia Yhdysvalloissa tänä vuonna tähän päivään mennessä:


"Lehti: USA:ssa lähes 300 joukkoampumista tänä vuonna"

https://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/art ... na/5339538

"Yhdysvalloissa on tänä vuonna tapahtunut jo 294 joukkoampumista, laskee The Washington Post -lehti. Se on enemmän kuin yksi päivässä.

Joukkoampumiseksi lehti laskee tapaukset, joissa vähintään neljä ihmistä on kuollut tai haavoittunut ampumisessa.

Lehti perustaa laskelmansa Yhdysvaltain ampumisia listaavaan Mass Shooting Tracker -sivustoon.

Yhdysvaltain Oregonissa kouluampumisessa kuoli eilen ainakin 10 ihmistä. Tapaus on nostanut jälleen keskustelun maan aselaeista. Presidentti Barack Obama vaati Oregonin kouluampumisen jälkeen aselakien tiukentamista."
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot] ja 4 vierailijaa