Homoseksuaalisuus

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: Homoavioliiton seuraus uskonsa tähden vankilatuomio

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 05. Syys 2015 19:43

Tällainen on ehdottomasti väärin, mutta väärin on myös se, että suurimmassa osassa maailmaa homoseksuaalisista teoista voidaan tuomita jopa kuolemaan. Näin esimerkiksi kaikissa niissä maissa, joissa sharia-lakia sovelletaan. Omasta mielestäni lainsäädännön ei tulisi puuttua homoseksuaalisuuteen millään tavoin jos on kyse aikuisten ihmisten välisistä asioista. Siis lainsäädännön ei tulisi missään tapauksessa kieltää homoseksuaalisuutta.
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: Homoavioliiton seuraus uskonsa tähden vankilatuomio

ViestiKirjoittaja Juha » 05. Syys 2015 20:40

Mun puolesta homoseksuaalisuus voitaisiin kieltää laissa ihan hyvin. Olihan muinaisessa Israelissakin homous ihan lainsäädännön tasolla kielletty. Tosin siihen en ota kantaa että millaisen tuomion tulisi olla. Esivalta päättäköön. Kuolemaa en toivo kenellekään. Mutta vähintään nimellisesti olisi mielestäni hyvä jos se olisi kiellettyä. Silloin se lähettäisi ihmisille signaaleja että tällaiset teot ovat väärin, kuten lakien tulee tehdäkin. Ja silloin myös ei homoliittoja kovin nopeasti lähdettäisi säätämään.

Ja tiedän, kukaan ei lain kautta uskoon tule, mutta se ei olekaan pointtina, vaan uskon että Jumalan tahdon mukaiset lait ovat yhteiskunnan kannalta parempia kuin ei-uskovien säätämät liberaalilait.
Kuka on noussut taivaaseen ja astunut sieltä alas? Kuka on koonnut kouriinsa tuulen? Kuka on käärinyt vedet viitan sisään? Kuka on asettanut kohdalleen kaikki maan ääret? Mikä on hänen nimensä ja mikä hänen poikansa nimi, sinähän sen tiedät? Sananl. 30:4
Avatar
Juha
Site Admin
 
Viestit: 1701
Liittynyt: 29. Heinä 2012 03:40

Re: Homoavioliiton seuraus uskonsa tähden vankilatuomio

ViestiKirjoittaja Juha » 05. Syys 2015 22:09

Hei, pahoittelen! Tuo sivusto onkin feikkisivusto:

https://www.thatsfake.com/was-a-vermont ... ay-people/
Kuka on noussut taivaaseen ja astunut sieltä alas? Kuka on koonnut kouriinsa tuulen? Kuka on käärinyt vedet viitan sisään? Kuka on asettanut kohdalleen kaikki maan ääret? Mikä on hänen nimensä ja mikä hänen poikansa nimi, sinähän sen tiedät? Sananl. 30:4
Avatar
Juha
Site Admin
 
Viestit: 1701
Liittynyt: 29. Heinä 2012 03:40

Re: Homoavioliiton seuraus uskonsa tähden vankilatuomio

ViestiKirjoittaja PetriFB » 05. Syys 2015 23:45

Juha kirjoitti:Hei, pahoittelen! Tuo sivusto onkin feikkisivusto:

https://www.thatsfake.com/was-a-vermont ... ay-people/


Ei se mitään minä ehdin jo tekemään siitä kirjoituksen, mutta korjasin sen:

Raamatun sanan profetia käy ihmeen tarkasti toteen. Jumalan asetuksen muuttaminen koskien miehen ja naisen välistä avioliittoa lopunajassa ei ole jäänyt huomiotta Jumalan sanassa. Sinä joka olet uskossa tutki ja koettele kirjoitukseni Jumalan sanan valossa rukouksen kera. Sinä joka et ole uskossa lue ja hämmästy Jumalan sanan profetiaa sekä sen opetuksia, sillä sinulla on mahdollisuus löytää pelastus uskon kautta Herraan Jeesukseen.

Sivullani: https://www.kotipetripaavola.com/lopuna ... vaino.html
Sisarille ja veljille, jotka ovat Isässä Jumalassa rakastetut ja Jeesuksessa Kristuksessa pelastetut, lisääntyköön teille laupeus, rauha, armo, totuus ja rakkaus Pyhässä Hengessä!
Avatar
PetriFB
 
Viestit: 3609
Liittynyt: 09. Marras 2010 12:30

Re: Homoavioliiton seuraus uskonsa tähden vankilatuomio

ViestiKirjoittaja JHK » 06. Syys 2015 08:01

Lain muuttaminen ei tässä vaiheessa auta enää mitään kun ihmisten mielet on jo voitettu. Homoseksuaalisuuden kieltävä laki joko muutettaisiin saman tien, tai jätettäisiin vain huomiotta. Tietty se mahdollisuus on olemassa että jokusen vuosikymmenen päästä tämä hulluus on saanut sellaiset mittasuhteet että asiaan kaivataan muutosta.

Jumala on sallinut tämän ihmiskunnalle, joka kuvittelee olevansa viisaampi kuin luojanssa. Hän luovuttaa heidän turhat mielensä heidän omien himojensa valtaan häpäisemään itsensä. Näin hänen oikeamielisyytensä tulee demonstroiduksi heidän vääryytensä kautta. Kun yhteiskunta on sitten lopulta ihan sekaisin ja vain uskovat enää noudattavat Jumalan tahtoa, on ero hurskaan ja jumalattoman välillä kaikkien nähtävissä.
JHK
 

Re: Homoavioliiton seuraus uskonsa tähden vankilatuomio

ViestiKirjoittaja pekka » 06. Syys 2015 11:03

Näin on, paha koko ajan tiivistää otettaan loppua kohden. Mutta kiitos Jumalalle, että Hän vaikuttaa voimallisesti sen että koko ajan Sana avautuu yhä enemmän ja enemmän viimeisten aikojen tapahtumia koskien ja taidolliset saavat loistaa täällä yhä enemmän pimentyvässä maailmassa ja myös loppua kohden meidät uskovat tullaan yhä enenevin määrin koettelemaan, moninaisten vaikeuksien ja vainojen keskellä, olemmeko Herran Jeesuksen todellisia seuraajia vaiko emmekö ole.

Jumala auttakoon erityisesti ja voimallisesti kaikkia niitä Herran Jeesuksen seuraajia jotka joutuvat vankilaan tai tulevat tapetuiksi uskonsa tähden jo tänäkin päivänä.

Kiitos Isälle Jumalalle Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä, amen.


DANIEL 12:

1. Siihen aikaan nousee Miikael, se suuri enkeliruhtinas, joka seisoo
sinun kansasi lasten suojana. Ja se on oleva ahdistuksen aika, jonka kaltaista ei ole ollut siitä saakka, kuin kansoja on ollut, hamaan siihen aikaan asti. Mutta siihen aikaan pelastetaan sinun kansasi, kaikki, jotka kirjaan kirjoitetut ovat.

2. Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen.

3. Ja taidolliset loistavat, niinkuin taivaanvahvuus loistaa, ja ne, jotka monta vanhurskauteen saattavat, niinkuin tähdet, aina ja iankaikkisesti.

4. Mutta sinä, Daniel, lukitse nämä sanat ja sinetöi tämä kirja lopun aikaan asti. Monet sitä tutkivat, ja ymmärrys lisääntyy.

5. Ja minä, Daniel, näin, ja katso, siellä seisoi kaksi muuta, toinen virran tällä rannalla, toinen virran tuolla rannalla.

6. Ja toinen sanoi pellavapukuiselle miehelle, joka oli virran vetten yläpuolella: "Kuinka kauan on vielä näitten ihmeellisten asiain loppuun?"

7. Ja minä kuuntelin pellavapukuista miestä, joka oli virran vetten yläpuolella, ja hän nosti oikean ja vasemman kätensä taivasta kohti ja vannoi hänen kauttansa, joka elää iankaikkisesti: "Siihen on vielä aika, kaksi aikaa ja puoli aikaa. Ja kun pyhän kansan yhden osan hajotus on loppunut, silloin nämä kaikki täyttyvät."

8. Ja minä kuulin, mutta en ymmärtänyt, ja minä sanoin: "Herrani, mikä on oleva näitten päätös?"

9. Niin hän sanoi: "Mene, Daniel, sillä ne sanat pysyvät lukittuina ja sinetöityinä lopun aikaan asti.

10. Monet puhdistetaan, kirkastetaan ja koetellaan, mutta jumalattomat pysyvät jumalattomina, eikä yksikään jumalaton ymmärrä tätä, mutta taidolliset ymmärtävät.

11. Ja siitä ajasta, jolloin jokapäiväinen uhri poistetaan ja hävityksen kauhistus asetetaan, on oleva tuhat kaksisataa yhdeksänkymmentä päivää.

12. Autuas se, joka odottaa ja saavuttaa tuhat kolmesataa kolmekymmentä viisi päivää.

13. Mutta sinä, mene, siksi kunnes loppu tulee; ja lepää, ja nouse osaasi päivien lopussa."



Image
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Homoavioliiton seuraus uskonsa tähden vankilatuomio

ViestiKirjoittaja onefortruth » 06. Syys 2015 20:03

Jos haluatte osallistua adressiin Kim Davisin vapauttamiseksi, voin jakaa sen täällä.
https://www.citizengo.org/en/29014-free ... al-tyranny

Rukouskin on tärkeää.
onefortruth
 
Viestit: 194
Liittynyt: 12. Joulu 2010 09:20

Re: Homoavioliiton seuraus uskonsa tähden vankilatuomio

ViestiKirjoittaja pekka » 08. Syys 2015 11:49

Taivaan Isä, auta Kim Davisia ja vahvista hänen uskoaan voimallisesti niin, että hän kykenee kestämään kaikki kärsimykset ja ahdistukset ja selviytymään tästä hänen koetuksestaan. Taivaan Isä, huudamme sinun puoleesi: auta ja siunaa häntä! Kiitos Isä Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä, amen.



"Homoliitoista kiistellään Kentuckyssa – avioliittoluvan myöntämisestä kieltäytynyt virkamies edelleen vangittuna"

https://yle.fi/uutiset/homoliitoista_ki ... na/8287917

"Virkamiehen mukaan samaa sukupuolta olevien avioliitto sotii hänen uskontoaan vastaan.

Yhdysvalloissa Kentuckyn osavaltiossa paikallinen virkamies on ollut viime viikosta asti vangittuna, koska hän on kieltäytynyt myöntämästä avioliittolupia samaa sukupuolta oleville pareille. Virkamies on valittanut kohtelustaan osavaltion korkeimpaan oikeusistuimeen ja vedonnut uskonnonvapauteen. Hän pitää homoliittoja syntinä.

Tapaus on lisännyt kierroksia Yhdysvalloissa vellovaan kiistaan ihmisoikeuksista ja uskonnonvapaudesta. Yhdysvaltain korkein oikeus linjasi kesäkuussa, että samaa sukupuolta olevilla ihmisillä on oikeus avioliittoon koko maassa. Jotkut osavaltiot, kuten Kentucky, eivät ole kuitenkaan vielä muuttaneet lainsäädäntöään korkeimman oikeuden edellyttämällä tavalla.

Vangittu virkamies, Kim Davis, lopetti kaikkien avioliittolupien myöntämisen korkeimman oikeuden päätöksen jälkeen. Davis on perustellut päätöstään sillä, ettei hän voi toimia uskonnollisen vakaumuksensa vastaisesti ja hyväksyä jotain, minkä uskoo olevan syntiä.

Käräjätuomari kehotti ensin Davisia myöntämään avioliittoluvat Yhdysvaltain korkeimman oikeuden päätöksen nojalla. Koska Davis kuitenkin edelleen kieltäytyi noudattamasta käskyä, tuomari katsoi Davisin syyllistyvän oikeuden halventamiseen ja määräsi tämän vangittavaksi viime viikon torstaina.

Tuomarin mukaan Kim Davis pysyy vangittuna ainakin viikon ajan. Davis on määrä vapauttaa, mikäli hän lupaa jatkossa noudattaa liittovaltion lakeja. Virkamies on kuitenkin yhä kieltäytynyt avioliittolupien myöntämisestä."



Kuvassa vangittu Kim Davis:

Image
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Homoavioliiton seuraus uskonsa tähden vankilatuomio

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 08. Syys 2015 11:58

*
Tuomari ei näytä ymmärtävän että Jumalan tuomiota tulee pelätä ja tuomari itse halveksii Jumalan asettamaa lakia ja
tekee rikoksen Jumalan lakia vastaan niin tuomaria odottaa Jumalan tuomio. Tuomarin tulisi ymmärtää tätä asiaa.
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8517
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Homoavioliiton seuraus uskonsa tähden vankilatuomio

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 08. Syys 2015 12:10

*
Ihmiset jotka kannattavat homolakia, eivät tunnu pelkäävän Jumalan tuomiota ja ajattelevat kai että
Jumalan tuomio tuskin tulee mutta silti Jumalan tuomio tulee kohtaamaan heidät ja vie heidät perikatoon.
Koskaan ihmiset eivät tunnu ajattelevan sitä Jumalan tuomiota. On hirmuista langeta elävän Jumalan käsiin
tuomittavaksi ja se on pelottava asia.
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8517
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa

cron