Liv D: Mitä ruokamme sisältää?

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: Riisu kengät..

ViestiKirjoittaja lonelyrider » 27. Kesä 2015 11:02

systeri kirjoitti:Nyt on semmonen fiilis että kyllä tämä parantumisprosessi välillä käytyine epätoivoisine myrskyineenkin on käyty koko ajan Jumalan kämmenellä :)
Suoli on vahvistunut niin että söin eilen pehmiksen ja kipuja ei tullut :) Kaksi viikkoa sitten söin juhlissa gluteenitonta täytekakkua kermoineen ja ei tullut oireita :P
Siis tämänhetkinen ymmärrys on tässä.Kun suoli oli tulehtunut, vitamiinit eivät imeytyneet kunnolla.Ruokavaliolla ja probiooteilla ym:lla saatiin suoli nopeasti kuntoon jolloin mm.D-vitamiini alkoi imeytyä vahvistaa elimistöä.Ja tästä johtuen mitään flunssaakaan tai siitepölyallergioita ei oo ollut koko keväänä tai kesänä,iho myös kestää eikä oireile.Kiitos Herralle että antoi uskon sekä Itseensä että luontaisesti parantavaan apuunsa :) Aamen!


Kiva kuulla, että voit paremmin, ja tuledusoireet/tulehdus ovat helpottaneet. :)
lonelyrider
 

Re: Riisu kengät..

ViestiKirjoittaja systeri » 27. Kesä 2015 12:14

Kyllä...terve ihminen pystyy syödä terveellisesti.Kysymys on vaan siitä kuinka ihmisen terveyttä ja kestävyyttä tuhotaan sillä että kielletään elintärkeät asiat kuin esim D-vitamiinin tarpeellinen saanti ja auringon valo.Näin se on.
systeri
 

Re: Riisu kengät..

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 15. Syys 2015 09:33

*
Siitä rasvattomasta maidosta jutun Heikkilä paljastaa videossa. Ylläpitäjä voi puolesta korjata ja laittaa videon näkymään. Sori en osaa kans. Sorry!!! :oops:

https://drantti.tv/?video=CB94E3FA-DF8D ... ole-maitoa!
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8517
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Riisu kengät..

ViestiKirjoittaja pekka » 15. Syys 2015 11:01

vaisuliini kirjoitti:*
Siitä rasvattomasta maidosta jutun Heikkilä paljastaa videossa. Ylläpitäjä voi puolesta korjata ja laittaa videon näkymään. Sori en osaa kans. Sorry!!! :oops:

https://drantti.tv/?video=CB94E3FA-DF8D ... ole-maitoa!

Kiitos, Antti otti huikat luomukermasta, nami, nami, tosi hyvää!




Image



Siunausta kaikkien päivään.
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Riisu kengät..

ViestiKirjoittaja systeri » 27. Syys 2015 21:37

Hyi että ,luomukermaa purkista :x mutta jostain luin myös että maidoton ruokavalio ehkäisee nuhaan sairastumista :)

Ja lisää kokemuksia siitä että tulehtuneen suolen voi parantaa näillä itsekkin käyttämilläni luontaisilla lääkkeillä.Sukulaismies kärsi vuosikausia tulehtuneesta suolesta.Hylkäs lääkärin määräämät lääkkeet ja alkoi syödä brobiootteja ym:ta ja nyt suoli on niin hyväs kunnos ettei tarvi mennä kuin vasta vuoden päästä kontrolliin :) Veri arvot tosi hyviä ja mm calbro tippunu 1700:sta 20:een :D kiitos Herralle!
systeri
 

Re: Riisu kengät..

ViestiKirjoittaja tanu » 27. Syys 2015 22:28

Viime aikoina on tullut vastaan useita uutisia, joissa on kirjoitettu, että ”Ihmisen suolisto on toiset aivot”.
Jossakin uutisessa sanottiin, että on epäilyksiä siitä että huonokuntoinen suolisto voi aiheuttaa jopa parkinsonin tautia.
(löytyihän se googlettamalla=))

https://www.mantsalanuutiset.fi/artikke ... iset-aivot

https://www.etlehti.fi/artikkeli/tervey ... uolistosta

Eli todella tärkeää on huolehtia suoliston hyvinvoinnista. Kun suolisto on kunnossa, voi ihminen hyvin.
Rakas taivaallinen Isä, tapahtukoon kaikessa, aina, Sinun tahtosi. Jeesuksen nimessä.
tanu
 
Viestit: 1268
Liittynyt: 04. Maalis 2012 22:20

Re: Riisu kengät..

ViestiKirjoittaja Juha » 01. Joulu 2015 22:47

https://www.iltalehti.fi/pippuri/201511 ... 7_ah.shtml

Kohta kaupoissa on maito, joka ei pala pohjaan

Tällä viikolla Valio tuo markkinoille maidon, joka ei pala helposti pohjaan.

Valion uusin maitoinnovaatio on Valio Kiehu -maitojuoma, joka ei pala helposti pohjaan.

Lähestyvä riisipuuroaika laittaakin Kiehun heti testiin. Valion mukaan maitouutuus kestää kuumentamisen ja keittämisen tavallista maitoa paremmin eikä siis pala helposti pohjaan. Paras lopputulos syntyy maltillisesti kuumentamalla, myös teräskattilassa.

Maitouutuus valmistetaan Valion patentoimalla menetelmällä Jyväskylän meijerissä. Samanlaista ominaisuutta ei ole missään muussa maidossa tai maitojuomassa maailmassa.

- Valion tuotekehityksessä on vuosikymmenten saatossa opittu yhtä jos toista maidosta. Tuotekehityksessä yhdistämme olemassa olevaa tietoa uusiin tutkimustuloksiin ja teknologioihin. Valio on tehnyt uraauurtavaa tutkimusta heran parissa, ja heraproteiinien lämpöherkkyys oli tunnettu tosiasia. Kun tutkimme uutta proteiinien suodatusteknologiaa, ajattelimme, että heraproteiinien poistaminen maidosta saattaisi auttaa maidon palamisongelmaan. Oletus osoittautui oikeaksi. Kehitimme maidon, joka kestää kuumentamista ja keittämistä huomattavasti tavallista maitoa paremmin, tuotekehityspäällikkö Tiina Hämäläinen Valiolta kertoo.

Kiehu kiinnostaa myös ulkomailla.

- Kilpailluilla kansainvälisillä markkinoilla meidän on tarjottava jotakin sellaista, mitä muilla yrityksillä ei ole. Uskomme, että keksinnöllämme on todellista vientipotentiaalia. Kartoitamme parhaillaan Aasian ja Keski-Euroopan maiden kiinnostusta lisäarvomaidoillemme, johtaja Tuomas Salusjärvi Valiolta sanoo.

Valio esitteli kuluttajatuotteitaan maailman suurimmassa ruokamessutapahtumassa Anugassa Kölnissä lokakuussa. Useat isot kauppaketjut eri puolilta maailmaa olivat kiinnostuneita Valion tuotteista, kuten innovatiivisista maidoista.


Kaikenlaista manipuloitua mömmöä sitä onkin nykyään saatavilla.
Kuka on noussut taivaaseen ja astunut sieltä alas? Kuka on koonnut kouriinsa tuulen? Kuka on käärinyt vedet viitan sisään? Kuka on asettanut kohdalleen kaikki maan ääret? Mikä on hänen nimensä ja mikä hänen poikansa nimi, sinähän sen tiedät? Sananl. 30:4
Avatar
Juha
Site Admin
 
Viestit: 1701
Liittynyt: 29. Heinä 2012 03:40

Re: Riisu kengät..

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 01. Joulu 2015 23:15

Mulle tuli mieleen vain, että pitääpä kokeilla jouluaaton riisipuurossa. Niiden kattiloiden jynssääminen pohjaan palaneesta maidosta on niin raskasta.
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: Riisu kengät..

ViestiKirjoittaja lonelyrider » 01. Joulu 2015 23:35

Aamu-Usva kirjoitti:Mulle tuli mieleen vain, että pitääpä kokeilla jouluaaton riisipuurossa. Niiden kattiloiden jynssääminen pohjaan palaneesta maidosta on niin raskasta.


Mulla on sulle helpompi konsti. Osta sellainen puurokattila, eli sellainen haudutuskattila...hautuu sillä ihtekseen sen pari tuntia, eikä tarvii oikeestaan paljoa hämmennellä. Eikä pala takuulla pohjaan puurot. :)
lonelyrider
 

Re: Riisu kengät..

ViestiKirjoittaja Tirlittan » 01. Joulu 2015 23:50

Kiitos vinkistä lonelyrider. Mulla on tuommoinen kattila peruna kattilana ja se yksi osa on käyttämättömänä
kaapissa.

Yksi konsti saada pohjaan palanut kattila puhtaaksi on sellainen, että kattilaan laitetaan vettä ja lusikallinen
pyykkipulveria ja sitten vähän keitellään hiljasella. Pohjaan palaneet irtoilee itekseen. Sit vaan tiskaa sen ja huuhtoo
pulverin jämät pois. En tosin tiedä, saako tuota tehdä muille, kuin teräs kattiloille.
Tirlittan
 

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa