vaimon alamaisuus aviomiehelle

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: vaimon alamaisuus aviomiehelle

ViestiKirjoittaja george » 07. Kesä 2015 00:01

Aamu-Usva kirjoitti:Murpatti taisi osua naulan kantaan puhuessaan tuosta vastuullisuudesta. Ihan maallisissa johtamisopinnoissani minulle on tähdennetty juuri vastuullisuutta johtamisen tärkeänä elementtinä. Eli johtaja on se, joka kantaa vastuun. Jos mies kantaa perheessä vastuun esimerkiksi tienaamalla ruuat pöytään ja vaatteet päälle ja kantaa vastuun myös lapsista harrastuksineen ja kouluineen sekä kodista kunnostustöineen ja kotitöineen niin silloin hän on todellinen johtaja. Vastuunkantaja on johtaja. Työntekijä tekee vain sen, mikä on pakko, mutta vastuussa oleva tekee kaikkensa.


Vastuu ja valta kulkevat yhdessä.
george
 
Viestit: 214
Liittynyt: 22. Huhti 2015 07:10

Re: vaimon alamaisuus aviomiehelle

ViestiKirjoittaja george » 07. Kesä 2015 00:13

Luin joko dalrock tai societyofphineas -blogista sellaisen mielenkiintoisen ajatuksen, joka liittyy naisten pelkoon tulla miehen johtamaksi. Omat keskusteluni vaimoni kanssa tukevat näkemystä. Eli:

Naisille on luontaista subjektiivisuus ja tunteiden vallassa eläminen sekä halu hallita ja saada valtaa vallan vuoksi. Miehet taas osaavat olla harkitsevia ja objektiivisia. Tämän takia valta-aseman luovuttaminen miehelle on niin vaikeaa, kun nainen väistämättä ajattelee miehen hallitsevan samalla tavalla, kuin itse hallitsisi eli valtaa ja manipulointia sen itsensä takia. Subjektiivisuudella höystettynä.

Tässä yksi esimerkki naisten ajattelutavasta tapauksessa, jossa mies haluaa omistusoikeuden säilöttyihin alkioihin eron jälkeen. Naiset ajattelevat, että kyse on elatusmaksuista:

https://dalrock.wordpress.com/2015/05/0 ... our-trick/
george
 
Viestit: 214
Liittynyt: 22. Huhti 2015 07:10

Re: vaimon alamaisuus aviomiehelle

ViestiKirjoittaja Tirlittan » 07. Kesä 2015 01:00

george kirjoitti:
Tirlittan kirjoitti:No, mutta mitä se johtajan asema ja alamaisen asema sitten käytännössä on?
Minä vähän tuossa veikkasin johonkin suuntaan, mutta onko se sitä?
Saneleeko se mies sitten kaiken naisen elämästä, mitä saa tehdä ja mitä ei, vai mitä?


Ps. jos joku syyttää olkiukkojen tekemisestä, niin olis kiva, että tulis perustelutkin.


Tämä feminismi on kyllä jännä asia. Työpaikalla pomo ei ole mitenkään sitoutunut rakastamaan ja hänen käskyjään täytyy noudattaa 100%, mutta kun rakastamaan sitoutunut mies on auktoriteettiasemassa, niin se on jotenkin väärin.

Mies johtaa perhettä viisaudella. Perheeseen kuuluvat sekä mies, vaimo että mahdollisesti lapset. Avioliittoon astunut nainen ei ole enää mikään itsenäinen toimija, vaan on sitoutunut johonkin itseään suurempaan kokonaisuuteen. Suunnan täytyy olla yhteinen. Viisas mies keskustelee vaimon kanssa ja toimii muutenkin viisaudella tehden järkeviä päätöksiä.


Kysyin asioita saamatta vastausta, paitsi jotain epämääräistä vihjailua feminismistä.
En puhunut työelämästä mitään.

Kaikki miehet eivät ole viisaita eivätkä tee viisaita päätöksiä.
Minusta avioliitossa on kaksi itsenäistä toimijaa, jotka toimivat yhteen.

Kyllä naisetkin osaavat ajatella objektiivisesti eivätkä kaikki naiset seuraile tunteita, vaan osaavat harkita ja punnita asioita realistisesti ja viisaasti.
Se, mihin lopputulokseen olet tullut keskusteltuasi oman vaimosi kanssa voi tukea sinun näkemyksiäsi ja jonkun toisen hieman erilaiset näkemykset joistakin asioista voivat vahvistua
keskustetuaan miehensä kanssa. Viisas nainen keskustelee miehensä kanssa ja toimii muutenkin sen ylhäältä saadun viisauden varassa tehden järkeviä valintoja
yhteiseksi hyväksi rakkaudessa, joka on Jeesuksen vaikuttamaa rakkautta uskossa ja totuudessa.

Mutta se tältä erää jankkausta, son moro.
Tirlittan
 

Re: vaimon alamaisuus aviomiehelle

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 07. Kesä 2015 07:39

Minä olen nainen, mutta viimeisen päälle järki-ihminen. Tunnen toki tunteitakin mutta ne eivät ole kuskini. Mieheni taas on erityisherkkä tunneihminen, joten jos miehen asemaa perustellaan näillä asioilla, niin meillä sitten varmaan minun pitäisi olla johtaja..

Minusta miehet ja naiset ovat yksilöitä, joista on mahdotonta sanoa että miehet ovat tuollaisia ja naiset tuollaisia. Aloin kirjoittaa tästä aiheesta koska olen nähnyt joidenkin rikkinäisten miesten pilaavan avioliittonsa tarttumalla vaimon alamaisuusasiaan kuin viimeiseen oljenkorteen. Mutta varmasti on myös vaimoja jotka rikkinäisyytensä takia pilaavat avioliittonsa.

Käytännössä oikea alamaisuus ei ole sitä että mies käskee ja nainen tottelee. Silloin molemmat ovat onnettomia. Ei herrana hallitseminen tee ketään onnelliseksi. Jeesus tiesi sen kun kehoitti suurimpia olemaan enemmän palvelijoita. Jumalan tahdon mukainen miehen ylemmyys toteutuu siinä että hän alentuu kaikkein eniten palvelemaan. Sama pätee myös naiseen. Hän on onnellisin kun palvelee. Miehen tulisi näyttää esimerkkiä mutta vaikka hän ei näyttäisikään niin vaimo voi katsoa mallia Jeesuksesta.
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: vaimon alamaisuus aviomiehelle

ViestiKirjoittaja george » 07. Kesä 2015 09:21

Vaikka yksilöt ovat yksilöitä, niin silti sukupuolet ovat erilaisia.
george
 
Viestit: 214
Liittynyt: 22. Huhti 2015 07:10

Re: vaimon alamaisuus aviomiehelle

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 07. Kesä 2015 09:23

Kristuksessa ei kuitenkaan ole miestä eikä naista.
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: vaimon alamaisuus aviomiehelle

ViestiKirjoittaja george » 07. Kesä 2015 09:23

Mutta yhteiskunnassa, seurakunnassa ja avioliitossa on.
george
 
Viestit: 214
Liittynyt: 22. Huhti 2015 07:10

Re: vaimon alamaisuus aviomiehelle

ViestiKirjoittaja george » 07. Kesä 2015 09:27

Se, kun mies hallitsee avioliitossa juuri tekee onnelliseksi. Nykyinen ajatus palvelevasta johtajuudesta on täysi inversio, jossa mies yrittää palvelemisellaan ansaita asemansa.
george
 
Viestit: 214
Liittynyt: 22. Huhti 2015 07:10

Re: vaimon alamaisuus aviomiehelle

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 07. Kesä 2015 10:15

Miksi Jeesus sitten antoi esimerkin siitä , että herran tulee kumartua alamaistensa eteen pesemään heidän jalkojaan? Ja sanoi että joka teistä tahtoo olla suurin, se olkoon kaikkien palvelija. Raamattu ei anna lupaa toiselle ihmiselle hallita toista. Mehän emme koskaan voi tietää, mikä jollekin toiselle ihmiselle olisi parasta. Seurakunnankin johtajista sanotasn että heidän ei tule herroina hallita vaan pitää huolta.
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: vaimon alamaisuus aviomiehelle

ViestiKirjoittaja Mikko Murpatti » 07. Kesä 2015 11:04

Vaimon alamaisuudessa miehelle ei ole kyse palvelijan ja kuninkaan suhteesta, tämä keskustelu saa siinä vähän vinoutuneen näkökulman.

Ei suhteessa kumpikaan ole mikään orja tai palvelija, vaan toiselle tehdään hyvää ja edistetään perheen asioita ja tehdään töitä yhdessä. Toista saa ja tulee toki palvella mutta tässä kyse on hyvän tekemisestä rakkaalle , eikä palvelijan ja Herran rooleista. Voin esim tehdä naapurin mummolle palveluksen ja kantaa hänen ostokset , en silti ole hänen palvelijansa (orjansa).

Avioliitto on kumppannuus -suhde, jossa yhdessä tehdään töitä perheen yhteiseksi hyväksi. Käytännössä nainen siis on mukana keskustelemassa yhteisistä asioista ja saa ehdottaa ja perustella ja puolustaa asioita.

Miehen status perheen päänä mielestäni tulisi näkyä siinä , että hänellä on semmoinen jokeri kortti käytössä , että hän voi sanoa asioista, että "perheen päänä olen nyt päättänyt että meidän perheelle on parasta että tässä tehdään näin". Sitä ennen on keskusteltu, yhdessä , punnittu vaihtoehtoja jne yhdessä, mutta viimeinen sana on sillä joka kantaa vastuunkin eli perheen päällä.

Ei siis ole kyse siitä Tirlittan että mies sanelee valtaistuimelta kuinka perunat pestään ja ohjeistaa kaiken kuin tyhmälle palvelijallensa, vaan siitä että miehellä on viimeinen sana, jota hän voi joko käyttää tai olla käyttämättä. Hän voi myös vaimon perusteltua jotain asiaa päättää puoltaa vaimon näkökantaa. Hän voi myös antaa asioiden jotka ei vaadi mitään linjauksia soljua omalla painollaan esimerkiksi miten perunat pestään :).

Myös vaimolla on päätäntä valtaa hän voi päättää tietysti myös asioista, mutta silti viimeisen sanan ja vastuun tulisi olla perheen päällä. Eli tuo perheen pään statuksen antaminen vaimolta on se , että hän rakkaudesta Jumalaan ja miksi ei mieheensäkin antaa hänelle tämän oikeuden.

Jos mies on taitava ja viisas perheen pää , ei hänen tarvitse tätä oikeutta käyttää kuin harvoin, vaan osaa perustella ja keskustella vaimonsa kanssa eikä vain jyristä käskyjä valtaistuimelta.
***Armo ja rauha lisääntyköön teille Jumalan ja meidän Herramme Jeesuksen tuntemisen kautta.***
Avatar
Mikko Murpatti
 
Viestit: 3062
Liittynyt: 16. Marras 2012 12:32

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa