Arkista elämää-mitä Raamattu opettaa?

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: Arkista elämää-mitä Raamattu opettaa?

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 25. Joulu 2014 14:12

*
Täällä jossain ketjussa kirjoitettiin lihan kuolettamisesta. Paavali itse kirjoitti että tulee kuolla itselleen kuolettamalla itsensä kanssa että saisi elää Kristukselle mutta hän sortui noudattamaan tukanleikkuun sääntöä ja sanoi katsovan hyväksi fariseuksin silmin suorittamalla sitä sääntöä. Se herätti ihmetyksen minkä takia pitää itse suorittaa VT:n sääntöjä vaikka Jeesus täytti jo ne säännöt pois. Se ihmetyttää minua vielä. Kysyn onko hän kristittynä epäonnistunut?

Toinen juttu vielä... Oli ihana huomata miten tarkalleen lihansyönnin sääntöjä noudattaneena hän sanoi; 'Syökää kaikkea, mitä lihakaupassa myydään, kyselemättä mitään omantuntoa soimaamatta'. Ja hän puhui omasta vapaudesta syödä lihaa mutta hän kirjoitti että heikkouskoiset ovat etusijalla kuin oma vapaus niin hän jätti syömättä heidän takia että he pelastuisivat. Kuulostaa epäitsekkäältä se apostoli mutta minun tulee sääliksi että hän on epäonnistunut kristittynä kun hän sortui noudattamaan tukanleikkuun sääntöä suoritettavaksi itse. Hän itse sanoi jättämällä esimerkin; 'Olkaa minun seuraajia, niinkuin minä seuraan Kristusta'. Koska hän löysi Jeesuksen sisäisen tuntemuksen mutta loppuvaiheessa hän epäonnistui. Se surettaa minua... :cry:

Pelkään nyt jos minä kristittynä myös epäonnistun koska Paavali epäonnistui, ei suoraan kirjoittanut epäonnistumisesta vaan että tukanleikkuun säännöstä niin se paljastui että Paavali epäonnistui. Lihankuolettaminen ei hänellä tainnut onnistua? :cry:
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8569
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Arkista elämää-mitä Raamattu opettaa?

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 25. Joulu 2014 14:46

Minun mielestäni tukanleikkuusäännön noudattamisessa ei ollut kyse epäonnistumisesta. Siinähän oli kyse vain oman kulttuurisen tavan noudattamisesta... Ja tokalla kerralla siinä oli ideana, että Paavalin annettaisiin olla rauhassa ja julistaa evankeliumia. Uskovat tiesivät, että jos Paavalia pidetään lainrikkojana, niin häneltä ei oteta juutalaisissa piireissä mitään vastaan, joten suunniteltiin, että jos Paavali noudattaisi tällaista pientä ulkoisesti nähtävää sääntöä, niin hän ehkä saisi julistaa evankeliumia juutalaisille. Tämä tosin ei mennyt ihan putkeen tämä suunnitelma...
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: Arkista elämää-mitä Raamattu opettaa?

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 25. Joulu 2014 15:18

*
Ok, Paavali siis katsoi evankeliumin puolesta hyväksi suorittamalla tukanleikkuun säännön... Joo ymmärrän nyt. Kiitos Aamu-Usva. Miksi Paavali ympärileikkasi Timoteuksen esinahan pois vaikka itse Paavali vastusti ympärileikkauksen sääntöä opettamalla että ympärileikkaus ei ole pelastukseen?
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8569
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Arkista elämää-mitä Raamattu opettaa?

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 25. Joulu 2014 15:27

*
Saako uskova toimia kavalasti ja monimutkaisesti palvellen Jumalaa niinkuin Paavali kun katsoi tukanleikkuun säännön suorittamista ja ympärileikkausta hyväksi peläten juutalaisten vainoja pyrkiäkseen rauhaan julistamalla evankeliumia? Me saamme siis toimia kavalasti ei-uskovien keskellä pyrkiäksemme rauhaan...?
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8569
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Arkista elämää-mitä Raamattu opettaa?

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 25. Joulu 2014 15:37

*
Jeesus itse kehottaa olemaan älykkäät kuin käärmeet ja viattomat kuin kyyhkyset ihmisten keskenään. Tällaistakö Paavali tarkoittaa kun hän toimi ajatellen ja peläten ihmisiä evankeliumin rauhan takia mutta Timoteuksen ympärileikkaus on minusta epärehellinen toiminta, se vielä ihmetyttää minua. Siinä on vaarallista koska Paavali saattaa ihmiset luulemaan että ympärileikkaus on pelastukseen.

Matt. 10:16 Katso, minä lähetän teidät niinkuin lampaat susien keskelle; olkaa siis älykkäät kuin käärmeet ja viattomat kuin kyyhkyset.
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8569
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re:

ViestiKirjoittaja uuhi » 25. Joulu 2014 16:24

16:1 Niin hän saapui myös derbeen ja lystraan. Ja katso, siellä oli eräs opetuslapsi, nimeltä timoteus, joka oli uskovaisen juutalaisvaimon poika, mutta isä oli kreikkalainen.
16:2 Hänestä veljet, jotka olivat lystrassa ja ikonionissa, todistivat hyvää.
16:3 paavali tahtoi häntä mukaansa matkalle ja otti hänet ja ympärileikkasi hänet juutalaisten tähden, joita oli niillä paikkakunnilla; sillä kaikki tiesivät, että hänen isänsä oli kreikkalainen.


[vuoden 1938 käännös]



Mutta paavali viipyi siellä vielä jonkun aikaa; sitten hän sanoi veljille jäähyväiset ja purjehti syyriaan, mukanansa priskilla ja akylas; hän oli leikkauttanut tukkansa kenkreassa, sillä hän oli tehnyt lupauksen



[apt. 18:18 vuoden 1938 käännös]



21:20 sen kuultuaan he ylistivät elohimia ja sanoivat paavalille: "sinä näet, veli, kuinka monta tuhatta juutalaista on tullut uskoon, ja he ovat kaikki toorankiivailijoita.
21 and they are instructed concerning thee, that apostasy from moses thou dost teach to all jews among the nations, saying -- not to circumcise the children, nor after the customs to walk;
[acts 21, ylt]
22 mitä siis on tehtävä? varmaankin on suuri joukko kokoontuva, sillä he saavat kuulla sinun tulleen.
23 tee siis tämä, minkä me nyt sinulle sanomme. meillä on täällä neljä miestä, joilla on lupaus täytettävänä.
24 ota ne luoksesi ja puhdista itsesi heidän kanssansa ja maksa kulut heidän puolestaan, että he saisivat leikkauttaa tukkansa; siitä kaikki huomaavat, ettei ole mitään perää siinä, mitä heille on kerrottu sinusta, vaan että sinäkin vaellat tooran mukaan ja noudatat sitä.
25 mutta uskoon tulleista pakanoista me olemme päättäneet ja kirjoittaneet ei mitään tällaista pitää heidän paitsi varjella itsensä epäelohimin-uhreista ja verestä ja tukehtuneesta ja haureudesta.
26 silloin paavali otti ne miehet luokseen, ja kun hän seuraavana päivänä oli puhdistanut itsensä heidän kanssaan, meni hän temppeliin ja ilmoitti, milloin heidän puhdistumispäivänsä tulisivat päättymään, jota ennen heidän kunkin edestä oli tuotava uhri.



[ apt. 21:20-26 v. 1938 käännöksestä hieman korjattuna. suomalaisesta v. 1938 käännöksestä puuttuu sanoja jakeen apt. 21:25 loppuosasta, ne sanat löytyvät kreikankielisestä byzanttilaisesta tekstistä.]



9:19 Sillä vaikka olen vapaa kaikista, kaikille olen tehnyt itseni palvelijaksi, voittaakseni monta
9:20 ja olen ollut juutalaisille kuin juutalainen, voittaakseni juutalaisia; niille jotka alla tooran kuin alla tooran, voittaakseni niitä jotka alla tooran
9:21 ilman tooraa oleville kuin [olisin] ilman tooraa, [vaikka] en ole ilman tooraa elohimille,
vaan ”ennomos” messiaalle - voittaakseni ilman tooraa olevia;




[1.kor. 9:19-21, jakeessa 20 byzanttilaisessa tekstissä ei ole muutamia sanoja joita on nestle-alandin teksteissä. Ne on siis jätetty pois ylläolevasta käännöksestä, vaikka ne ovatkin vuoden 1938 käännöksessä. Jakeessa 21 kreikan sana ennomos on toistaiseksi jätetty kääntämättä, se on käännetty young's literal translationissa sanoilla within law kyseisessä jakeessa.]




for being free from all men, to all men I made myself servant, that the more I might gain;
and I became to the Jews as a Jew, that Jews I might gain; to those under law as under law, that those under law I might gain;
to those without law, as without law -- (not being without law to elohim, but within law to Christ) -- that I might gain those without law;




[1.kor. 9:19 -21 young's literal käännöksestä, korjattu termi elohim]



Vaisuliini, paavali oli juutalainen. Huomaa jae apt 21:25, ja apostolien tekojen 15 luku, mitä siinä sanotaan uskovista gowjeista [pakanoista]?
uuhi
 
Viestit: 532
Liittynyt: 30. Joulu 2010 14:39

Re: Arkista elämää-mitä Raamattu opettaa?

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 25. Joulu 2014 16:47

*
Niin huomasin itsekin että hän oli juutalainen mutta Jeesus täytti jo ne säännöt pois. Paavali taisi langeta armon tieltä pois noudattaakseen VT:n lakia koska Raamattu opettaa, että yhtenä ja ainoana pelastuksen tekijänä on uskoa Jeesukseen, se pelastuu Jumalan armosta. Toisen foorumin mukaan juutalaisena Paavali ei ollut juutalaisten lain alainen. Se herätti ihmettelemään. :shock: :? Paavali oli hullun lailla rohkea mies kun tekeytyi kaikkien palvelijaksi olematta riippuvainen kaikkien laista voittaakseen edes muutamia sieluja. Paavali itse sanoi; 'Olkaamme hänen seuraajia....' Kuinka nykyajan uskoviin se voi päteä? Kyllä herätti minussa ristiriitaisia ajatuksia. :crazy: :wtf:

"19. Sillä vaikka minä olen riippumaton kaikista, olen tehnyt itseni kaikkien palvelijaksi, voittaakseni niin monta kuin suinkin,
20. ja olen ollut juutalaisille ikäänkuin juutalainen, voittaakseni juutalaisia; lain alaisille ikäänkuin lain alainen, vaikka itse en ole lain alainen, voittaakseni lain alaiset;
21. ilman lakia oleville ikäänkuin olisin ilman lakia - vaikka en ole ilman Jumalan lakia, vaan olen Kristuksen laissa - voittaakseni ne, jotka ovat ilman lakia;
22. heikoille minä olen ollut heikko, voittaakseni heikot; kaikille minä olen ollut kaikkea, pelastaakseni edes muutamia.
23. Mutta kaiken minä teen evankeliumin tähden, että minäkin tulisin siitä osalliseksi" (1.Kor.9)
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8569
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Arkista elämää-mitä Raamattu opettaa?

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 25. Joulu 2014 17:00

*
Eikö Paavali tarkoita sitä että voi tekeytyä vaikka jehovantodistajaksi olematta riippuvainen jehovantodistajien opeista voittaakseen muutaman sielun? Minusta se on mahdotonta käännyttää jehovantodistajien päät tekeytymällä jehovantodistajaksi.... :oops:
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8569
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Arkista elämää-mitä Raamattu opettaa?

ViestiKirjoittaja Aamu-Usva » 25. Joulu 2014 17:06

En usko Paavalin toimineen väärin myöskään tuossa ympärileikkausasiassa. Hän tiesi, että todellisuudessa ympärileikkauksella ei ole mitään merkitystä uudessa liitossa. Paavali kirjoittikin: "Ei ympärileikkaus ole mitään, eikä ympärileikkaamattomuus ole mitään (1.Kor.7:19)..." Miksi alkaa kiistelemään mitättömistä asioista..?

Mielestäni Paavali toimi viisaasti Jumalan Hengessä. Turhaan ei kannata aiheuttaa ristiriitoja, jotka saattavat tulla evankeliumin tielle. "Jos mahdollista on ja mikäli teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien ihmisten kanssa (Room.12:18)."

Ei kuitenkaan pidä tekeytyä miksikään. En minä voi valehdella totuuden puolesta. Sehän olisi ristiriitaista. Tosin Paavali kirjoittaa myös: "Sillä jos Jumalan totuus tulee minun valheeni kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan (Room.3:7)?" Mutta uskon hänen tuossa vain viittaavan siihen mitä hänestä joissain porukoissa puhuttiin. Ei meidän tarvitse esittää mitään voittaaksemme vaikka Jehovan todistajia Jeesukselle. Mutta on viisasta olla ottamatta ensimmäisenä käsittelyyn niitä asioita, mistä tietää olevansa heidän kanssaan eri mieltä. Siitä seuraa vain pitkiä ja raskaita ja joskus tappiollisiakin väittelyitä. Pitää vain antaa Pyhän Hengen puhua elävää sanaa, joka synnyttää janon Herran puoleen.
Aamu-Usva
 
Viestit: 3102
Liittynyt: 16. Loka 2011 20:57

Re: Arkista elämää-mitä Raamattu opettaa?

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 25. Joulu 2014 17:11

*
Älä käsitä minua väärin. Minä yritin hahmottaa ajatuksen kanssa ja ymmärtää Paavalin opetuksia Sanan valossa että näyttäisi tervehenkiseltä kans. En pyytänyt raskasta tekstiä vaan että oikaisemista oikeaan suuntaan Sanan valossa. Anteeksi jos saatoin sinua ymmärtämään väärin.
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8569
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa

cron