Ilmestyskirja on toteutumassa

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja pekka » 15. Huhti 2011 16:05

Kuka tulee hyökkäämään ja mihin? Yhdysvallat on jo vuosia suunnitellut sotimista Irania vastaan. Syyt kaikki tietävät suurinpiirtein. Koska Venäjä on Iranin tukija niin silloinhan Venäjä ja mahdollisesti Kiina ja muslimimaat tulisivat "puolustamaan" Irania. Silloinkin sodassa olisivat Nato-EU-Israel ja toisella puolella Venäjä-Kiina liittolaisineen (useita maita, ehkä myös muslimimaat). Siinä sodassa olisi varmasti monenlaisia käänteitä ja liittoja ja valeliittoja. Israel on Raamatun mukaan sodan päänäyttämö ja keskus. Siellä käydään ratkaisevat taistelut ja lopputuloksen tiedämme, kaikki tulee päättymään Kristuksen toiseen tulemukseen kaikessa kirkkaudessaan.
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja JHK » 16. Huhti 2011 08:08

Hessu, mistä lähteestä olet nuo edellä antamasi tiedot saanut? Haluaisin tarkistaa asioita hieman.
JHK
 

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja pekka » 16. Huhti 2011 13:41

Tulevaisuudessa tulevat muslimit sopimaan rauhasta Israelin kanssa. Se on valerauha ja perustuu petokseen. Sen takana ovat Iran ja muut muslimimaatkin ja Venäjä-Kiina monine liittolaisineen. Iran ja muut muslimimaat tulevat eräänä päivänä rikkomaan tuon valerauhan ja he hyökkäävät Israeliin ja myös Kiina liittolaisineen vyöryy Idästä Israeliin sotimaan ja Venäjä pohjoisesta, myös Suomi tulee jäämään Venäjän jalkoihin tallattavaksi. Tuolloin on Yhdysvalloissa ja myös Euroopassakin ahdistus ja ahdinko kaikilla ihmisillä joten muun muassa Naton sotilaallinen iskukyky on heikentynyt oleellisesti ja Israel tulee jäämään alakynteen mutta silloin Jumala tulee vaikuttamaan sen, että hyökkääjät tulevat häviämään aloittamansa sodan. Voi olla, että tuo suunnitelma on jo tehty ja sitä parasta aikaa laitetaan täytäntöön koska Venäjä ja Kiina ovat nyt jo käytännössä liittolaisia johon kuuluvat myös monet muutkin maat ja varsinkin Iran. Näin näen asiat nyt. Aika näyttää mitä tulee tapahtumaan ja kuinka asiat etenevät kohti Jeesuksen Kristuksen toista tulemusta.
Viimeksi muokannut pekka päivämäärä 16. Huhti 2011 17:09, muokattu yhteensä 1 kerran
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja Hessu » 16. Huhti 2011 14:26

JHK kirjoitti:Hessu, mistä lähteestä olet nuo edellä antamasi tiedot saanut? Haluaisin tarkistaa asioita hieman.


Haa, berealaisuutta, hyvä hyvä! :)

Pastorin nimi on Lindsey Williams, kuollut öljypohatta Ken Fromm. YouTubesta yms löytyy paljon materiaalia asiasta kiinnostuneille, en ole vielä ehtinyt itse tapausta tutkia tuota tekstiä tarkemmin, mutta täytyy jossain vaiheessa katsella...
Hessu
 

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja pekka » 25. Huhti 2011 13:40

Tänään sanottiin uutisissa, että lähes puolet australialaisista uskoo, että Kiinasta tulee 20 vuoden kuluessa sotilaallinen uhka Australialle. Monet katsovat myös, että maahan on tullut liikaa kiinalaisia sijoituksia. Australia on Yhdysvaltojen liittolainen Natossa. Sen takia he pelkäävät koska jos Yhdysvalloilla syttyisi sota Kiinan kanssa niin varmasti Kiina hyökkäisi myös Australiaan.
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja pekka » 01. Touko 2011 14:37

Olen tässä viime aikoina taas lukenut myös paljon noita viimeisten lopun aikojen tapahtumista kertovia kirjoituksia, profetioita ja kaikenlaisia uskovien ihmisten kirjoituksia aiheesta. Voi olla, että tulevat tapahtumat eivät ole niin monimutkaisia kuin voisi kuvitella, siis pääkohdat kuinka asiat tulevat menemään kohti antikristuksen esiintuloa ja niin edelleen. Tämä minkä nyt kirjoitan on toki tuotu aikaisemminkin yhtenä vaihtoehtona esille. Eli viimeistään kun suuren ahdistuksen aika koittaa niin Yhdysvalloista/EU:sta nousee aluksi hyväntahtoinen johtaja eli antikristus ja hänen profeettansa on katolisen kirkon paavi ja he solmivat valerauhan ja valeliiton muslimimaiden, Venäjän ja Kiinan liittolaisineen kanssa. Ekumenia saa aikaan uskonnollisen maailman uskonnon valheen kaikella voimalla, kaikilla on yksi jumala eli ihminen julistautuu jumalaksi. Tuolloin otetaan myös käyttöön 666-järjestelmä. Harmageddonin sota syttyy kun muslimimaat ja Venäjä-Kiina sotilasliitto aloittavat viimeisen maailmansodan Israelia vastaan ja Natoa vastaan. Yksityiskohdista kuinka kaikki etenee voimme seurata nyt jo päivä päivältä vaikkapa seuraamalla uutisia mitä täällä kotimaassa tapahtuu ja maailmalla tapahtuu. Koko ajan hyvin selvästi maailma on menossa kohti viimeisiä lopunaikoja, maailman tapahtumat sen meille selvästi kertovat ja Raamatun profetiat käyvät toteen. Aika näyttää mitä pitää tapahtuman ennen Jeesuksen Kristuksen toista tulemusta. Näin näen asiat nyt mutta vain Kaikkivaltias Jumala tietää kuinka asiat tulevat menemään ja koska suuren ahdistuksen ja kärsimyksen aika alkaa ihmiskunnalle. Älkäämme katsoko maailman valheeseen ja pahuuteen vaan luokaamme katseemme Vapahtajaamme ja Herraamme Jeesukseen Kristukseen.
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja pekka » 01. Touko 2011 15:13

Vielä pieni huomautus lisää tuohon äskeiseen kirjoitukseeni eli viimeisestä antikristuksesta on paljon kirjoituksia ja "veikkauksia" olemassa uskovien ihmisten keskuudessa. Me emme voi vielä tietää kuka hän tulee olemaan ja mistä maasta hän tulee. Mutta hänellä tulee olemaan uskonnollinen, poliittinen ja sotilaallinen johtajuus maailmassa ja hän tulee saamaan muiden maiden tuen taakseen eli silloin tullaan solmimaan erilaisia valeliittoja muiden maiden johtajien kanssa. Ja hänellä tulee olemaan vain rajallinen aika olla vallassa, luultavasti kolme ja puoli vuotta. Hän tulee olemaan vallassa ollessaan kylmä, kova ja rakkaudeton ja niin edelleen. Raamatun mukaan Jumala tulee hänet tuomitsemaan kadotukseen. Kyllä Herraan Jeesukseen uskovat ihmiset hänet tulevat sitten tunnistamaan kun hänen esiintulonsa aika koittaa.
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja toni t » 01. Touko 2011 17:01

pekka kirjoitti:Olen tässä viime aikoina taas lukenut myös paljon noita viimeisten lopun aikojen tapahtumista kertovia kirjoituksia, profetioita ja kaikenlaisia uskovien ihmisten kirjoituksia aiheesta. Voi olla, että tulevat tapahtumat eivät ole niin monimutkaisia kuin voisi kuvitella, siis pääkohdat kuinka asiat tulevat menemään kohti antikristuksen esiintuloa ja niin edelleen. Tämä minkä nyt kirjoitan on toki tuotu aikaisemminkin yhtenä vaihtoehtona esille. Eli viimeistään kun suuren ahdistuksen aika koittaa niin Yhdysvalloista/EU:sta nousee aluksi hyväntahtoinen johtaja eli antikristus ja hänen profeettansa on katolisen kirkon paavi ja he solmivat valerauhan ja valeliiton muslimimaiden, Venäjän ja Kiinan liittolaisineen kanssa. Ekumenia saa aikaan uskonnollisen maailman uskonnon valheen kaikella voimalla, kaikilla on yksi jumala eli ihminen julistautuu jumalaksi. Tuolloin otetaan myös käyttöön 666-järjestelmä. Harmageddonin sota syttyy kun muslimimaat ja Venäjä-Kiina sotilasliitto aloittavat viimeisen maailmansodan Israelia vastaan ja Natoa vastaan. Yksityiskohdista kuinka kaikki etenee voimme seurata nyt jo päivä päivältä vaikkapa seuraamalla uutisia mitä täällä kotimaassa tapahtuu ja maailmalla tapahtuu. Koko ajan hyvin selvästi maailma on menossa kohti viimeisiä lopunaikoja, maailman tapahtumat sen meille selvästi kertovat ja Raamatun profetiat käyvät toteen. Aika näyttää mitä pitää tapahtuman ennen Jeesuksen Kristuksen toista tulemusta. Näin näen asiat nyt mutta vain Kaikkivaltias Jumala tietää kuinka asiat tulevat menemään ja koska suuren ahdistuksen ja kärsimyksen aika alkaa ihmiskunnalle. Älkäämme katsoko maailman valheeseen ja pahuuteen vaan luokaamme katseemme Vapahtajaamme ja Herraamme Jeesukseen Kristukseen.


Dan.11:19 Silloin hän kääntyy oman maansa linnoituksiin, mutta kompastuu ja kaatuu, eikä häntä enää ole.
11:20 Ja hänen sijaansa nousee eräs, joka antaa veronvaatijan käydä läpi valtakunnan ihanimman maan. Mutta muutamien päivien kuluttua hänet tuhotaan, ei kuitenkaan vihan väellä eikä sodalla.
11:21 Ja hänen sijaansa nousee kelvoton, joka ei ollut saapa kuninkaan arvoa. Hän tulee keskellä rauhaa ja anastaa juonilla kuninkuuden.

Biblia. Dan.11:21. Hänen siaansa tulee kelvotoin mies, jolle kuninkaallinen kunnia ei ollut aiottu. Hän tulee ja menestyy ja saa valtakunnan makeilla sanoilla.

Danielin kirjassa on mielenkiintoinen ilmoitus käsittääkseni antikristuksesta. Ennen antikristusta pohjoisen kuninkaalla on suuri valta ja hän valloittaa maita mutta hän tulee kompastumaan eikä häntä enään löydetä. Hänen kuninkuuden ottaa eräs, joka antaa veronvaatijan käydä läpi valtakunnan ihanimman maan. Antikristus tulee anastamaan tämän kuninkuuden ei sodalla vaan lipevillä sanoilla ja juonilla.

Antikristus jota kutsutaan kelvottomaksi jolle kuninkaan kunniaa ei oltu aijottu antaa tulee ja ottaa (anastaa) tämän kuninkuuden itselleen rauhan aikana juonilla ja makeilla sanoilla. Antikristus anastaa itselleen pohjoisen kuninkuuden rauhan aikana makeilla sanoilla. Hänelle ei alunperin oltu kuninkuutta aijottu antaa.
Armo olkoon kaikkein kanssa, jotka meidän Herraa Jesusta Kristusta lakkaamatta rakastavat, amen!
Avatar
toni t
Site Admin
 
Viestit: 2068
Liittynyt: 09. Marras 2010 17:19

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja pekka » 01. Touko 2011 21:00

Laitan tähän linkin kirjoitukseen jonka otsikko on "antikristuksen valtakunta": https://www.kolumbus.fi/gematria/apsrk25.html
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

Re: Ilmestyskirja on toteutumassa

ViestiKirjoittaja pekka » 02. Touko 2011 03:06

Tässä olisi oikein valaiseva kirjoitus mistä nyt viimeksi on tässä ketjussa keskusteltu. Mitä on tapahtumassa paraikaa ja miksi, ja mikä on Jumalan tahto kun Hän sallii meille tulevan ahdistuksen ja kärsimyksen ajan? Mielestäni tuossa linkissä olevasta kirjoituksesta saamme vastaukset näihin kysymyksiin.

Linkki kirjoitukseen jonka otsikko on "Raamattu, Israel ja muut maat nykyajassa":

https://www.kristitynfoorumi.fi/raamisrjamuut.htm
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa

cron