uuhi kirjoitti:eräs mies opettaa että jahuwšu'a on elohimin kasvot.
Mistä sinä tiedät onko hänen opetus Raamatun mukaista?
uuhi kirjoitti:eräs mies opettaa että jahuwšu'a on elohimin kasvot.
uuhi kirjoitti:koska nainen ei saa opettaa niin yritän tässä keskustelussa enimmäkseen vain tuoda esille raamatunkohtia sekä paljastaa eräitä vääriä petrin opetuksia, sekä oikaista käännösvirheitä.
enkä ryhdy opettamaan raamattua [koska en ole mies] vaikka uhkailisit ketjun lukitsemisella keskustelun puutteen takia. voisit tutkia raamatun lauseita ja tehdä päätelmiä raamatun lauseiden pohjalta. mutta selitetään sitten kun kerran pyydetään. mielestäni on aiheellista paljastaa vuoden 1933-38 käännöksessä olevat käännösvirheet mm. jakeissa mal 3:1, luuk. 1:76 , luuk. 3:4 , mark. 1:2-3 , matt. 3:3, matt. 11:10 ja luuk. 7:27, koska kyseisistä käännösvirheistä voi saada väärän käsityksen, ja koska
petri oli viestissään siteerannut mm. lauseita mark. 1:2-3, luuk. 3:4, matt. 11:10, mal. 3:1 ja matt. 3:3 ja koska arvelen että ne käännösvirheet olivat vaikuttaneet petrin tekemiin päätelmiin.
eräs mies opettaa että jahuwšu'a on elohimin kasvot.
Aamu-Usva kirjoitti:Profetian vajavaisuus ei käsittääkseni tarkoita sitä, että profetia saisi olla väärä. Siis eihän profetia VOI olla väärä, jos se tulee Jumalalta. Ymmärrän profetoimisen vajavuudella sellaista, että asiat eivät tule profetioiden kautta täydellisinä. Niitä voi esimerkiksi olla vaikea tulkita, eivätkä ne koskaan voi tuoda esiin kaikkea. Mutta kyllä Jumalasta lähtöisin oleva profetia on aina totta.
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 17 vierailijaa