Juttutupa

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Re: Juttutupa

ViestiKirjoittaja lonelyrider » 08. Joulu 2012 14:58

Tämä palsta on aika jännä välillä.. tulee tunne, että sut heivataan keskusteluista ulos... kukaan ei vastaa, tulee tunne että puhunko jonkun mielestä ohi aiheen, vai olenko todella niin yssinkertainen ja sit se osoitetaan sillä, että sun juttuihis ei vastata.

Toisaalta, uskoisin että kyse on siitä, ettei jutut vaan yssinkertaisesti kiinnosta mitä kirjoitan :D

Mutta ei se mitään, piti vaan kommentoida tunteita, sama se sinänsä... mutta mielenkiintoista keskustella, kun kukaan ei vastaa vaikka ihte heittää miljoona kommenttia :D mitä jos oltaisiin ihan livenä, yksi "mölyturpa" yrittäisi sieltä välistä huurella... no, näin kait se on reaalissakin.

Siunausta kaikille, tämä ihan sydän hyvällä, en ole mitenkään ihteeni ottanut, siis niin ainakaan, että mistään katkeroituisin tai mitään muuta... mutta tein tämän mielenkiintoisen havannon vaan... joku muukin on välillä tämän havainnon joskus tuonut... liekö sitten yleistä kaikessa arjessa ja varsinkin kirjoittelimisessa.
lonelyrider
 

Re: Juttutupa

ViestiKirjoittaja lonelyrider » 08. Joulu 2012 15:01

Kamalaa olisi toisaalta, jos sitten säälistä heiteltäs, jotain että se "mölyturpa" pysyy tyytyväisenä... joten jatketaan samaan malliin. :oops:

Siunauksin. :hugehug:
lonelyrider
 

Re: Juttutupa

ViestiKirjoittaja Herman » 08. Joulu 2012 15:11

Minusta on monesti tuntunut netin foorumeilla (yleisesti ottaen), että asiallisiin viesteihin vastataan harvemmin, ja ihmiset keskittyvät enemmän vänkäämään ja provosoimaan toisiaan. Tämä on kyllä vähän rauhallisempi palsta, varmaan kiitos tiukemman moderoinnin ja pienemmän osanottajamäärän.
Herman
 

Re: Juttutupa

ViestiKirjoittaja Janne » 08. Joulu 2012 15:14

Mut eikös se yleensä mee niin et hiljentyminen on myöntymisen merkki ? :thumb:
Puhdistakaa sielunne totuuden kuuliaisuudessa vilpittömään veljenrakkauteen ja rakastakaa toisianne hartaasti puhtaasta sydämestä 1. Piet. 1:22
Janne
 
Viestit: 560
Liittynyt: 15. Joulu 2010 00:00

Re: Juttutupa

ViestiKirjoittaja lonelyrider » 08. Joulu 2012 15:19

Janne kirjoitti:Mut eikös se yleensä mee niin et hiljentyminen on myöntymisen merkki ? :thumb:


;)
lonelyrider
 

Re: Juttutupa

ViestiKirjoittaja lonelyrider » 08. Joulu 2012 15:22

En tiedä tässä tapauksessa, mutta olen välillä huomannut, että ei vastata, jos ollaan samaa mieltä. Ilmeisesti keskustelua tulee vain, jos tulee kovaa vääntöä aiheesta... aluksi oli vaikea tottua siihen, ettei kukaan vastaa, yleensä en nykyään enää "verä hernettä nenuun, jos ei vastailla"... :D
lonelyrider
 

Re: Juttutupa

ViestiKirjoittaja Herman » 08. Joulu 2012 16:09

Meillä ollaan kipeitä, enemmän tai vähemmän flunssaa kaikilla ja itellä tuntuu olevan korvatulehdus. Ainakin on välillä rauhallista kotona kun lapsilta veto poissa, ja pystyy hyvällä omallatunnolla vaan olemaan tekemättä mitään ja tutkimaan Jumalan salaisuuksia. Vaikka pitäisihän sitä muutenkin sapattina pystyä... No kaikesta huolimatta, Herra on hyvä! Saamme kiittää joka tilassa, sillä Hän on valmistanut meille pelastuksen ja Hänen kanssaan saamme kulkea iloiten tietämme kohti Taivaan kotia :)
Herman
 

Re: Juttutupa

ViestiKirjoittaja lonelyrider » 08. Joulu 2012 16:30

Herman kirjoitti:Meillä ollaan kipeitä, enemmän tai vähemmän flunssaa kaikilla ja itellä tuntuu olevan korvatulehdus. Ainakin on välillä rauhallista kotona kun lapsilta veto poissa, ja pystyy hyvällä omallatunnolla vaan olemaan tekemättä mitään ja tutkimaan Jumalan salaisuuksia. Vaikka pitäisihän sitä muutenkin sapattina pystyä... No kaikesta huolimatta, Herra on hyvä! Saamme kiittää joka tilassa, sillä Hän on valmistanut meille pelastuksen ja Hänen kanssaan saamme kulkea iloiten tietämme kohti Taivaan kotia :)


Täällä on kanssa koko viikon ollut sairaita lapsia ja aikuisiakin(ainakin nenä vuotanut ja kurkku ollut kipeänä), no nyt ollaan paranemaan päin... hoitoon kun lapset meni, niin kyllä kerta kuukauteen jokin räkätauti alkanut pesimään meillä.
lonelyrider
 

Re: Juttutupa

ViestiKirjoittaja systeri » 11. Joulu 2012 10:14

Multa menee nykyään aiheet ohi ja vaikka joku ajatus kävisikin mielessä niin ei tuu kirjoitettua..ei vaan muista kun on niin paljon kaikkea ihanaa...mm 5 lapsenlasta joista nuorimmat 3 vk:n ja 1 vk:n vanhat <3
Tosissaan ois nyt aika jättää netissä viihtyminen (on se kyllä vähän vähentynytkin :) )ja paneutua tään katraan kanssa olemiseen ja sen hoitamiseen ettei tuu välinpitämättömän leimaa otsaan :) en oo oikeasti välinpitämätön, musta vaan tuntuu että mua muka tarvittais kaikkialla :lol:
Mutta eniten ehkä nyt lasten ja lastelasten apuna.
systeri
 

Re: Juttutupa

ViestiKirjoittaja pekka » 12. Joulu 2012 10:13

"Kotimaa24 lopettaa vapaan bloggaamisen". Ei ole enää monta paikkaa jäljellä missä Herran Jeesuksen opetuslapset voivat julistaa kirjoituksillaan Jumalan sanan totuutta. Luulisin, että jatkossa liberaaliteologialle annetaan yhä enemmän tilaa kotimaa24 sivustolla joka taas johtaa uskovia entistä enemmän harhaan ja luopumukseen.

https://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotima ... oggaamisen

2. Tess. 2:3

Älkää antako kenenkään vietellä itseänne millään tavalla. Sillä se päivä ei tule, ennenkuin luopumus ensin tapahtuu ja laittomuuden ihminen ilmestyy, kadotuksen lapsi,
"Sillä kärsivällisyys on teille tarpeellinen, tehdäksenne Jumalan tahtoa, että te lupauksen saisitte." Hepr. 10:36

https://annabella-wargh.webnode.fi/
Avatar
pekka
Site Admin
 
Viestit: 5195
Liittynyt: 22. Marras 2010 21:51

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa

cron