Sivu 1/1

Väkisin Jumalan valtakuntaan

ViestiLähetetty: 12. Heinä 2014 08:53
Kirjoittaja Aamu-Usva
Vielä tätä jaetta jäin tänä aamuna miettimään (TAAS!) : "...siitä lähtien julistetaan Jumalan valtakuntaa, ja jokainen tunkeutuu sinne väkisin (Luuk.16:16)." Miten Jumalan valtakuntaan voi tunkeutua väkisin?

Re: Väkisin Jumalan valtakuntaan

ViestiLähetetty: 12. Heinä 2014 12:35
Kirjoittaja Juha
Tuossa jakeessa on yhteistä tämän kohdan kanssa:

"Mutta Johannes Kastajan päivistä tähän asti hyökätään taivasten valtakuntaa vastaan, ja hyökkääjät tempaavat sen itselleen." Matt. 11:12

DigiNovum-kommentaari sanoo näin Matt. 11:12-kohdasta:

Siitä ajasta lähtien, jolloin Johannes Kastaja aloitti toimintansa ja myöhemmin, kun suuret kansanjoukot etsivät Jumalan valtakuntaa sitä kaivaten valtakunta levisi voimakkaasti. Voidaankin sanoa, että ihmiset "tempasivat sen itselleen". Näillä sanoilla Jeesus kuvasi sitä intoa, jota ihmiset osoittivat päästäkseen sisälle valtakuntaan. Fariseukset ja kirjanoppineet pysyttelivät sen sijaan etäämmällä sekä Johannes Kastajasta että Jeesuksesta. Ne, jotka tunnustivat totuuden, - jotka antoivat Jumalalle valtuudet - halusivat kokea hänen siunauksensa ja saivat sen. Taivasten valtakunta ei ole tarkoitettu vain hyväntahtoisille ihmisille. Se on lähinnä sellaisia ihmisiä varten, jotka ovat epätoivoisia taistellessaan sinne pääsemiseksi. Alkutekstin sanat ovat erittäin voimakkaat "(biadzè" 'käyttää väkivaltaa päämäärän saavuttamiseksi'). Kukaan ei ajaudu Jumalan valtakuntaan itsestään. Sen portit ovat avoinna niille, jotka tahtovat saada sen omakseen, vrt. Luuk 16:16. Kielikuva muistuttaa jostakin, joka hyökkää linnoitusta tai kaupunkia vastaan eikä kaihda mitään vaivannäköä onnistuakseen.

Re: Väkisin Jumalan valtakuntaan

ViestiLähetetty: 15. Heinä 2014 20:43
Kirjoittaja systeri
Vai olisko se niin että Jumalan valtakunta halutaan omistaa ja sinne tunkeudutaan muulla keinoin kuin Jeesus ovesta..eli siis aidan yli tai ali.Uskonnollisetkin haluavat omistaa Jumalan valtakunnan vaikka eivät tunnustautuisi uudestisyntyneiksi uskoviksi?? Tämmöstä tuli mieleen.

Re: Väkisin Jumalan valtakuntaan

ViestiLähetetty: 02. Elo 2014 13:50
Kirjoittaja JHK
Minusta Jeesus yhdistää vahvasti taivasten valtakunnan omaan opetukseensa, opettamaansa pelastukseen, ja asemaan Jumalan lapsina. Ne jotka tempaavat sen omakseen/pyrkivät sinne väkisin ovat minusta ne, jotka koettavat kaapata Jeesuksen ja hänen sanomansa omia tarkoituksiaan silmälläpitäen.

Esim. Muhammed on "kaapannut" taivasten valtakunnan omakseen, väittämällä, että Jeesus oli Muslimi, ja opetti Islamia. Sinne ovat tunkeutuneet väkisin kaikki ne, jotka panevat toivonsa pelastuksesta vaikkapa katolisen kirkon välittämiin sakramentteihin. He tunkeutuvat sinne väkisin. Pakottamalla muut uskomaan kirouksen ja kuoleman uhalla oppiinsa he myös "ryöstävät sen itselleen" Mutta ne, joilla ei ole häävaatetta kuninkaan pojalta, heitetään sieltä ulos. . Ja ne, joilla ei ole pelastavaa uskoa, menettävät senkin, mitä kuvittelivat omistavansa. Näin minä sen tulitsen, näin pikaisesti kun mietin

Re: Väkisin Jumalan valtakuntaan

ViestiLähetetty: 14. Helmi 2015 10:38
Kirjoittaja kalamos
Katsotaanpa avauksessa mainittua kysymystä
lähtien liikkeelle Matteuksen evankeliumin rinnakkaiskohdasta.

(Matt 11:7-15) Jeesuksen sanat, jotka Matteus kirjoitti:Kun he olivat menneet, rupesi Jeesus puhumaan kansalle Johanneksesta:
"Mitä te lähditte erämaahan katselemaan? Ruokoako, jota tuuli huojuttaa?
Vai mitä lähditte katsomaan? Ihmistäkö, hienoihin vaatteisiin puettua?
Katso, hienopukuiset ovat kuningasten kartanoissa.
Vai mitä te lähditte? Profeettaako katsomaan?
Totisesti, minä sanon teille: hän on enemmän kuin profeetta.
Tämä on se, josta on kirjoitettu:
'Katso, minä lähetän enkelini sinun edelläsi, ja hän on valmistava tiesi sinun eteesi'.
Totisesti minä sanon teille:
ei ole vaimoista syntyneitten joukosta noussut suurempaa kuin Johannes Kastaja;
mutta vähäisin taivasten valtakunnassa on suurempi kuin hän.
Mutta Johannes Kastajan päivistä tähän asti hyökätään taivasten valtakuntaa vastaan,
ja hyökkääjät tempaavat sen itselleen.
Sillä kaikki profeetat ja laki ovat ennustaneet Johannekseen asti;
ja jos tahdotte ottaa vastaan: hän on Elias, joka oli tuleva.
Jolla on korvat, se kuulkoon.


Tuossa tekstissä on muuten yksi kohta, joka liittyy nimimerkkiini kalamos.
Minä niin toivon, että saisin olla yksi ruoko, jota Tuuli huojuttaa.

Mutta nyt puhumme toisesta ruo'osta (kalamoksesta) kuin minusta eli Johanneksesta.
Elias on laittava kaikki kohdalleen. Ja Johannes oli Elias.
Eli nyt oltiin hetkessä, jossa Jumalan valtakunta eli Messiaan hallintakausi voisi alkaa.
Itse asiassa muuten Jeesus vertasi itseään Jumalan Valtakuntaan.

Mutta hyökkääjät olivat ottava/tempaava Taivasten valtakunnan itselleen,
kunnes Jeesus tulee takaisin ja ottaa hallintavallan ja perustaa Valtakuntansa.

Jeesuksen päivinä näitä hyökkääjiä olivat erityisesti kirjanoppineet ja fariseukset.
Kautta kirkkohistorian on ollut mitä ihmeellisimpiä valtauksia.
Tänä päivänä näitä hyökkääjiä ovat liberaaliteologit ja muut,
jotka asettavat Jumalan Sanan, Jeesuksen, sivuun.