Sivu 1/1

Uusapostolinen liike

ViestiLähetetty: 14. Joulu 2015 10:06
Kirjoittaja vaisuliini
Viestit siirretty toisaalta, tälle aiheelle hyvä olla oma ketjunsa.
Muutama hakusana, jotta ketju löytyy helpommin hausta: uusapostolius, uusapostolit, uusapostoli
-Juha


*
Voisiko joku kertoa lyhyellä versiolla siitä uusapostoliudesta joka on kuulemma uusi eksytys?

Re: Kysymyksiä

ViestiLähetetty: 14. Joulu 2015 11:06
Kirjoittaja Iustus
Uusapostolisuus on aika epämääräinen termi. Yleensä sillä tarkoitetaan opetusta, jonka mukaan Jumala olisi asettanut seurakuntiin uusia apostoleja. Lisäksi uusapostolisissa seurakunnissa herkästi korostetaan ihmeiden, näkyjen ja uuden ilmoituksen merkitystä, jotka yleensä tulevat seurakunnan apostolin ja/tai profeetan kautta. Opillisuus ja perinteinen raamatullisuus nähdään kielteisenä asiana. Jos seurakunnan apostoli opettaa jotain, mikä on perinteisesti nähty raamatunvastaisena, silloin joko apostolin opetus on uutta ilmoitusta, joka korvaa Raamatun opetuksen tai sitten perinteinen raamatuntulkinta on ollut väärä ja apostolin uusi opetus edustaa oikeaa raamatullista opetusta eikä ole se siten olekaan ristitiidassa Raamatun kanssa. Tiivistetysti ja kärjistetysti voisi sanoa, että aina joko kaikki muut tai Raamattu ovat väärässä, mutta ei koskaan apostoli.

Sanan merkityksen ymmärtämisestä: Varmasti teologien joukossa on niitä, jotka ymmärtävät sanan merkityksen ja niitä, jotka eivät ymmärrä. Samoin on ei-teologien kohdalla.

Re: Kysymyksiä

ViestiLähetetty: 14. Joulu 2015 11:36
Kirjoittaja vaisuliini
Iustus kirjoitti:Uusapostolisuus on aika epämääräinen termi. Yleensä sillä tarkoitetaan opetusta, jonka mukaan Jumala olisi asettanut seurakuntiin uusia apostoleja. Lisäksi uusapostolisissa seurakunnissa herkästi korostetaan ihmeiden, näkyjen ja uuden ilmoituksen merkitystä, jotka yleensä tulevat seurakunnan apostolin ja/tai profeetan kautta. Opillisuus ja perinteinen raamatullisuus nähdään kielteisenä asiana. Jos seurakunnan apostoli opettaa jotain, mikä on perinteisesti nähty raamatunvastaisena, silloin joko apostolin opetus on uutta ilmoitusta, joka korvaa Raamatun opetuksen tai sitten perinteinen raamatuntulkinta on ollut väärä ja apostolin uusi opetus edustaa oikeaa raamatullista opetusta eikä ole se siten olekaan ristitiidassa Raamatun kanssa. Tiivistetysti ja kärjistetysti voisi sanoa, että aina joko kaikki muut tai Raamattu ovat väärässä, mutta ei koskaan apostoli.

Sanan merkityksen ymmärtämisestä: Varmasti teologien joukossa on niitä, jotka ymmärtävät sanan merkityksen ja niitä, jotka eivät ymmärrä. Samoin on ei-teologien kohdalla.


Ok kiitos Iustus :) Jumala uloskutsuu uskovia ja ennalleenasettaa seurakuntaa johon Jumala asettaa apostoleja niin miten voi tunnistaa oikean opetuksen Raamatun pohjalta ja uusapostolisen eksytyksen väliltä? Mietin erotusta niiden väliltä että osaisin välttää eksytystä.

Re: Kysymyksiä

ViestiLähetetty: 14. Joulu 2015 13:14
Kirjoittaja Tirlittan
Tässä on pari one wayn tekemää haastattelua, jossa Aki Miettinen haastattelee keravan helluntai seurakunnan
pastoria Esa Hyvöstä, joka kertoo, mikä on uusapostolinen liike.



Osa 2


Re: Kysymyksiä

ViestiLähetetty: 14. Joulu 2015 13:18
Kirjoittaja Tirlittan
Kristityn foorumilta löytyy myös kirjoitus, jossa myöskin kerrotaan
tuosta uusapostolisesta liikkeestä.

https://www.kristitynfoorumi.fi/mielenhallinta.htm

Re: Kysymyksiä

ViestiLähetetty: 14. Joulu 2015 16:46
Kirjoittaja Aamu-Usva
Onko uusapostolinen liike siis sama kuin uusapostolinen kirkko? Olimme joskus uusapostolisessa kirkossa katsomassa jumalanpalveluksessa. Myöhemmin tuttavaperheen kautta olemme tutustuneet yhteen tuon kirkon pastoriin/apostoliin, joka on kyllä ihana ihminen. Kirkon opetus on hieman erikoinen.

Re: Kysymyksiä

ViestiLähetetty: 14. Joulu 2015 17:26
Kirjoittaja vaisuliini
*
Kiitos paljon Tirlittan mutta sivun pohjaväri on valkoinen ja tekstiä on ohut ja tiukka toisten sanojen kanssa
niin se vaikeuttaa lukemisen. Ja nyt minulla on tällä hetkellä keskittymisvaikeuksia. En pysty siihen kuin vain
lyhyeen versioon. Tarkoituksesi on kuitenkin hyvää, kiitos siitä :)

Re: Kysymyksiä

ViestiLähetetty: 15. Joulu 2015 10:34
Kirjoittaja Iustus
Aamu-Usva kirjoitti:Onko uusapostolinen liike siis sama kuin uusapostolinen kirkko? Olimme joskus uusapostolisessa kirkossa katsomassa jumalanpalveluksessa. Myöhemmin tuttavaperheen kautta olemme tutustuneet yhteen tuon kirkon pastoriin/apostoliin, joka on kyllä ihana ihminen. Kirkon opetus on hieman erikoinen.

Uusapostolinen kirkko ja uusapostolinen liike ovat ymmärtääkseni aivan eri asioita.

Re: Uusapostolinen liike

ViestiLähetetty: 17. Joulu 2015 20:45
Kirjoittaja paa
Miten ne eroavat toisistaan? Liike ja kirkko siis.

Re: Uusapostolinen liike

ViestiLähetetty: 17. Joulu 2015 21:18
Kirjoittaja Aamu-Usva
Minä en tiedä tuosta uusapostolisesta liikkeestä mitään. Uusapostolinen kirkko toimii ainakin täällä Turussa. Se on katolisesta kirkosta erkautunut kirkko, jossa ajatellaan, että apostolin virka on jotenkin todella tärkeä ja vain nämä apostolit voivat esimerkiksi jakaa ehtoollista. Ehtoollisella tarjottiin pelkkä leipä tai pelkkä viini. Jompi kumpi jäi puuttumaan. En muista kumpi. Kirkolla on myös oppi kastamisesta kuolleiden puolesta. Kirkossa on ainakin täällä hyvin vähän jäseniä ja vähätkin ovat kotoisin enimmäkseen jostain muualta kuin Suomesta; käsittääkseni katolisista maista.