Sivu 1/1

Paimentolaisten nuotiotarinat?

ViestiLähetetty: 16. Maalis 2015 11:17
Kirjoittaja PetriFB
Monet ihmiset, jotka eivät usko Raamatun olevan Jumalan sanaa sanovat Raamatun olevan satukirja. Jotkut sanovat ettei Raamattu pidä paikkaansa, sillä se on fiktiivinen tarina, joka kertoo paimentolaisten nuotiotarinoista. Toiset sanovat ettei Lähi-idän muinaisten lammaspaimenten nuotiotarinoita voi ottaa todesta enää tieteellisessä nykyajassa. Sitten on ihmisiä, jotka sanovat Raamatun olevan Lähi-idän kamelikuskien nuotiotarinoita. Toiset sanovat Raamatun olevan muinaisjuutalaisten legendoja ja taruja.

Jotkut ihmiset sanovat, että Raamattuun uskominen on osoitus yksinkertaisesta ja lapsellisesta mielenlaadusta. Monet ihmiset pitävät Raamattuun uskomista epätieteellisenä sekä järjenvastaisena asiana. Itse asiassa kun Raamattua tutkitaan siitä lähtökohdasta käsin, että mitä se ihan oikeasti opettaa, eikä vain oleteta asioita tai toisteta muiden ihmisten tekemiä vääriä johtopäätöksiä, niin Raamattu itse todistaa olevansa Jumalan sanan ilmoitus ihmiskunnalle.

Kirjoitus on sivullani: https://www.kotipetripaavola.com/Raamat ... arina.html

Re: Paimentolaisten nuotiotarinat?

ViestiLähetetty: 17. Maalis 2015 07:26
Kirjoittaja pehmytpusu777
Raamatun salaisuus onkin, että se ei avaudu kuin uskolle. . Vain yksinkertaisella lapsenkaltaisella uskolla Herraa etsivät alkaa käsittää Raamatun tekstit, sen sijaan viisastelevalle se ei avaudu. . Eikä sille joka ei omista Jumalan Henkeä. . Tälleen mä olen kokenut itse.

Re: Paimentolaisten nuotiotarinat?

ViestiLähetetty: 17. Maalis 2015 10:10
Kirjoittaja Mr Kerimäki
Totta ,että Pyhä Henki on se avaaja kaikkeen ,mikä liittyy uskonasioihin /taivaallisiin asioihin.
Joskus tuntuu ,että on lähes mahdotonta potkia uskosta osattomia hereille ,mutta kun me teemme osamme niin se maa ,johon se putoaa sitten ratkaisee ja Herran vaikutus on siinäkin.

Re: Paimentolaisten nuotiotarinat?

ViestiLähetetty: 17. Maalis 2015 10:19
Kirjoittaja Mikko Murpatti
pehmytpusu777 kirjoitti:Raamatun salaisuus onkin, että se ei avaudu kuin uskolle. . Vain yksinkertaisella lapsenkaltaisella uskolla Herraa etsivät alkaa käsittää Raamatun tekstit, sen sijaan viisastelevalle se ei avaudu. . Eikä sille joka ei omista Jumalan Henkeä. . Tälleen mä olen kokenut itse.


Tämä on niin totta. Kun ateisti lukee Raamattua on se sama kuin maallikko lukisi fissiomoottorin ohjekirjaa. Tunnistetaan sana sieltä toinen täältä ja joitakin termejäkin, mutta kun ie kukaan ole opettanut ja avannut asioita (Pyhä Henki) ei se riitä saamaan tarpeeksi selkeää kuvaa fissiomoottorin toiminnasta.

Samoin on Raamatun kanssa, vaikka sitä lukevat tunnistaa sanoja ja asioita sieltä täältä , ei ilman Pyhää Henkeä nämä asiat aukene oikealla tavalla.

Re: Paimentolaisten nuotiotarinat?

ViestiLähetetty: 17. Maalis 2015 17:02
Kirjoittaja pehmytpusu777
Millainen on fissiomoottorin ohjekirja? :) Monet kompastuvat ja alkaa pilkkaamaan. "Puhuva käärme "jne jne =(