Sivu 1/1

Väärät väitteet ja totuus

ViestiLähetetty: 21. Marras 2014 17:46
Kirjoittaja PetriFB
Iltalehdessä torstaina 20.11.2014 oli Jonna Joutsenen artikkeli, jossa hän kirjoitti tasa-arvoisen avioliittolain vastustajien kommenteista sekä otti kantaa Raamatun sanan ilmoitukseen. Jonnan kommentointi sukupuolineutraalin avioliittolakiin sekä Raamatun sanan ilmoitukseen epäonnistui täydellisesti. Toimittaja Jonna Joutsenen kommentit Raamatun ilmoituksesta paljastavat sen ettei toimittaja ollut selvillä aiheesta eikä perehtynyt siihen, jonka seurauksena hänen journalisminsa vääristeli sitä mitä Raamattu opettaa.

Tarkoitukseni on asiallisesti käydä läpi muutamia asioita toimittaja Joutsenen artikkelista, jossa hän vääristeli Raamatun sanan ilmoitusta sekä antoi vähätteleviä lausuntoja sukupuolineutraalin avioliittolain vastustajista.

Kirjoitus on sivullani: https://www.kotipetripaavola.com/vaarav ... otuus.html

Kirjoitus on evankelioiva.

Re: Väärät väitteet ja totuus

ViestiLähetetty: 21. Marras 2014 18:15
Kirjoittaja Juha
Oli kyllä todella ala-arvoinen, ivallinen ja paha rimanalitus toimittajalta. Ei taida objektiivisuus ja puolueettomuus olla enää muodissa. Kovinkaan syvällisesti ei ole viitsitty ottaa asioista selvää, on vain mätetty menemään.

Re: Väärät väitteet ja totuus

ViestiLähetetty: 21. Marras 2014 23:36
Kirjoittaja JHK
Mitä hyvänsä asiaa on helppo pilkata, jos ei edes tahdo ymmärtää sitä. Nykyihminen on oitis valmis torjumaan raamatun, koska se sisältää valtavasti sellaista, mitä hän ei ymmärrä, eikä yleensä edes tahdo ymmärtää. Asiallisen argumentaation sijaan nämä tällaiset esittävät kaiken mahdollisimman naurettavassa valossa, luottaen yleisönsä tietämättömyyteen ja jo valmiiksi muodostettuun torjuvaan loppupäätelmään. Kyse on omalle ryhmälle pidetystä palopuheesta, jonka arvo missään muualla on likimain nolla.