pekka kirjoitti:"Imatralla kohusaarnan pitänyt pappi sai potkut"
https://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.sht ... sai-potkut"Mikkelin hiippakunnan tuomiokapituli irtisanoi tänään pastori Eero Jaakkolan Imatran seurakunnan pastorin virasta.
Jaakkolan Tainionkosken kirkossa pitämä saarna oli kesällä laajasti esillä julkisuudessa. Kapitulin päätöksen mukaan pastori on suorittanut virkatehtäviään epäasiallisesti ja hän on käyttäytynyt papille sopimattomalla tavalla. Hän on myös toiminnallaan ja käytöksellään rikkonut virkasuhteeseen liittyviä velvoitteitaan.
Pappi muun muassa moitti paikkakuntalaisia kevytkenkäisiksi ja arvosteli naispappeutta. Hän myös nimitti Imatraa haureuden kattilaksi.
Jaakkola on myös aiemmin saanut huomautuksen papille sopimattoman käyttäytymisen vuoksi.
Jaakkolan virkasuhde päättyy neljän kuukauden irtisanomisajan jälkeen."
Vedämpä yhteenvedon miten ev.lut kirkko on esitellyt hedelmiänsä...
- Entinen kirkkoherra Marja-Sisko Aalto transuili ja vaihtoi sukupuoltaan. Sai toimia kirkkoherrana kuukausia ja lopulta hän vaihtoi kirkonsisällä toimenkuvaansa kirkkoherrasta notaariksi.
https://www.kotimaa24.fi/blogistit/blogisti/173/**Ei potkuja ** Ei Nuhteita**Piispa Irja Askola siunaa homoavioliittoja Jeesuksen nimessä, vastoin Raamatun ilmoitusta.
**Ei potkuja**Ei nuhteita**Ylennetään piispaksi**Pastori oli viime vuoden toukokuun lopulla virantoimituksessa alkoholin vaikutuksen alaisena. Hän ei voinut päihtymyksensä vuoksi suorittaa sovittua kastetoimitusta. Siten hän laiminlöi virkavelvollisuutensa ja käyttäytyi pappismiehelle sopimattomalla tavalla. Takana kaksi rattijuopumusta.
**puhuttelu** puolenvuoden viralta pano**Papit pitelee gnostikko iltoja Oulussa OPETTAEN kysmysten muodossa asiaa: Jumalaa ei ole, taivas on jo täynnä ym. tuhoten ihmisten uskoa ja pelastusta.
**Puhuttelu**Pappi saarnaa synnin synniksi ja koittaa herätellä seurakuntaa synnintuntoon annoksella rehellistä totuutta ja rakkaudellista pelastukseen ja synnin tuntoon tähtäävällä Raamatullisella saarnalla.
*POTKUT*