Perustuuko koko VL-Liike yhteen jakeeseen..?

Yleistä keskustelua, aihe on vapaa

Perustuuko koko VL-Liike yhteen jakeeseen..?

ViestiKirjoittaja pehmytpusu777 » 25. Huhti 2019 17:55

1.Timoteuksen kirje:
2:15 Mutta hän on pelastuva lastensynnyttämisen kautta, jos hän pysyy uskossa ja rakkaudessa ja pyhityksessä ynnä siveydessä.

Miten tuo kohta on tulkittu yleensä erilaisis uskovien yhteyksis..? :think2: :think2:
pehmytpusu777
 

Re: Perustuuko koko VL-Liike yhteen jakeeseen..?

ViestiKirjoittaja Juha » 25. Huhti 2019 20:30

Itse näen tuon profetaalisena viittauksena tähän:

1. Moos. 3:14-15 kirjoitti:14 Ja Herra Jumala sanoi käärmeelle: "Koska tämän teit, kirottu ole sinä kaikkien karjaeläinten ja kaikkien metsän eläinten joukossa. Vatsallasi sinun pitää käymän ja tomua syömän koko elinaikasi.
15 Ja minä panen vainon sinun ja vaimon välille ja sinun siemenesi ja hänen siemenensä välille; se on polkeva rikki sinun pääsi, ja sinä olet pistävä sitä kantapäähän."


1.Tim. 2:13-15 kirjoitti:13 Sillä Aadam luotiin ensin, sitten Eeva;
14 eikä Aadamia petetty, vaan nainen petettiin ja joutui rikkomukseen.
15 Mutta hän on pelastuva lastensynnyttämisen kautta, jos hän pysyy uskossa ja rakkaudessa ja pyhityksessä ynnä siveydessä.


Timoteuskirje selkeästi, puhuessaan Aadamista ja Eevasta, viittaa Raamatun alkupäähän. Vaimon (=naisen) siemen on Herra Jeesus, joka polki rikki käärmeen pään (teki tyhjäksi perkeleen teot).

Nainen pelastuu siksi, että hän on synnyttänyt Pelastajan, Jeesuksen Kristuksen. (Toki häneltä vaaditaan myös henkilökohtainen usko). Mitään sellaista kohta ei opeta että naisen on pakko synnyttää uskonsa lisäksi lapsia voidakseen pelastua. Sellainen tulkinta olisi kovin ristiriitainen muun Raamatun kanssa.
Kuka on noussut taivaaseen ja astunut sieltä alas? Kuka on koonnut kouriinsa tuulen? Kuka on käärinyt vedet viitan sisään? Kuka on asettanut kohdalleen kaikki maan ääret? Mikä on hänen nimensä ja mikä hänen poikansa nimi, sinähän sen tiedät? Sananl. 30:4
Avatar
Juha
Site Admin
 
Viestit: 1701
Liittynyt: 29. Heinä 2012 03:40


Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 9 vierailijaa