Päivän sana

Raamatun tutkiminen

Re: Päivän sana

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 03. Huhti 2025 20:58

*
Turha Jumalan palveleminen

Mark 7:
5 Niin fariseukset ja kirjanoppineet kysyivät häneltä: "Miksi sinun opetuslapsesi eivät vaella vanhinten perinnäissäännön mukaan, vaan syövät leipää epäpuhtailla käsillä?"
6 Mutta hän sanoi heille: "Oikein Esaias on ennustanut teistä, ulkokullatuista, niinkuin kirjoitettu on: ‘Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana;
7 mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä’.
8 Te hylkäätte Jumalan käskyn ja noudatatte ihmisten perinnäissääntöä."
9 Ja hän sanoi heille: "Hyvin te kumoatte Jumalan käskyn noudattaaksenne omaa perinnäissääntöänne.

Joh 7:38 Joka uskoo minuun, niinkuin Raamattu sanoo, hänen sisimmästään on, juokseva elävän veden virrat."

Ulkokullattu tarkoittaa tekopyhää ja teeskentelijää. Herra Jeesus sanoi fariseusten ja kirjanoppineiden olevan tekopyhiä, jotka kunnioittavat Jumalaa huulillaan (sanojensa kautta), mutta heidän sydämensä on kaukana Jumalasta. Herra Jeesus sanoi ihmisoppien ja ihmiskäskyjen (ihmisten perinteet) kautta tapahtuvan Jumalan palvelemisen olevan turhaa Jumalan palvelemista. Sellainen Jumalan palveleminen, joka perustuu ihmisten keksimiin oppeihin, perinteisiin ja valheellisiin opetuksiin, joiden kautta pyritään vääristelemään Jumalan sanan opetusta on turhaa Jumalan palvelemista. Uskova ihminen, joka on kiinni perinteissä ja väärissä opetuksissa, niin hänen Jumalan palveluksensa, tarmonsa ja ajankäyttönsä on hukkaan heitettyä aikaa, koska hän palvelee turhaan Jumalaa. Herran Jeesuksen opetus turhasta Jumalan palvelemisesta tulisi saada aikaan meissä uskovissa sitä, että tarkasti tutkisimme ja etsisimme Jumalan tahtoa ja Jumalan sanan totuutta ettemme käyttäisi aikaamme väärin pyrkiessämme palvelemaan Raamatun Jumalaa.

Silloin kun ihminen on kiinni perinteissä ja väärissä opetuksissa, niin Jumalan tahto ei pääse toteutumaan hänen elämässään, mutta sen sijaan vääryyden ja eksytyksen henki pääsee tekemään suurta tuhoa hänen sydämessään. Herra Jeesus sanoi, että Häneen tulee uskoa, niin kuin Raamattu sanoo ja opettaa. Silloin kun Jumalan armosta uskot Herraan Jeesukseen, niin kuin Raamattu opettaa, niin Jumalan palveluksesi hyödyttää sinua ja lähimmäisiäsi, koska silloin Jumalan tahto pääsee toteutumaan sinun elämässäsi.

-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8172
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Päivän sana

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 04. Huhti 2025 20:10

*
Hengen pyhitys ja usko totuuteen

2 Tess 2:
8 niin silloin ilmestyy tuo laiton, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa ilmestyksellä,
9 tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä
10 ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua.
11 Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,
12 että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet (eudokeō) vääryyteen.
13 ¶ Mutta me olemme velvolliset aina kiittämään Jumalaa teidän tähtenne, veljet, te Herran rakastetut, sentähden että Jumala alusta alkaen valitsi teidät pelastukseen Hengen pyhityksessä ja uskossa totuuteen.
14 Siihen hän on myös kutsunut teidät meidän evankeliumimme kautta, omistamaan meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kirkkauden.
15 Niin seisokaa siis, veljet, lujina ja pitäkää kiinni niistä opetuksista, joita olette oppineet joko meidän puheestamme tai kirjeestämme.

Toisen Tessalonikalaiskirjeen toinen luku kertoo tapahtumista lopunajassa ennen Herran Jeesuksen tulemusta, jolloin Jumala sallii väkevän eksytyksen tulemisen maan päälle, joka tulee tuomioksi jokaiselle, joka ei ota vastaan rakkautta totuuteen. Raamattu sanoo, että lopunaikana saatanan vaikutuksesta maan päällä vaikuttaa valheen voima ihmeineen, tunnustekoineen sekä valheeseen ja vääryyteen uskominen (vääristellään Jumalan sanan totuutta), jonka takia kaikki ne ihmiset joutuvat iankaikkiseen kadotukseen, jotka eivät ole vastaanottaneet rakkautta totuuteen, koska he ovat mielistyneet vääryyteen. Tämä Raamatun kohta täytyy ottaa vakavasti, koska lopunajan väkevässä eksytyksessä ei ole enää kyse opillisista erehtymisistä (opillinen erehdys ei vie pois pelastusta), vaan väärän evankeliumin hyväksymisestä, joka on kadottava synti, ellei siitä tee parannusta.

2 Tess 2:12 mielistyä (eudokeō) sana tarkoittaa mielistyä, ajatella hyvää, nähdä hyväksi. Lopunajan eksytys näyttäytyy sellaisessa muodossa, että eksytyksen vastaanottavat ihmiset eivät näe siinä olevaa pahuutta, vaan mielistyvät siihen, koska he ajattelevat siitä hyvää ja näkevät sen hyvänä, vaikka se edustaa pahuutta. Tämä tarkoittaa sitä, että eksytykseen uskovien ihmisten mieli ja sydän on sokeutunut, koska he eivät usko Herraan Jeesukseen rakkaudesta totuuteen.

Olen kokenut sydämessäni, että ekumenia on iso osa lopunajan eksytystä, joka imee sisäänsä kaikki uskonnot ja uskomukset. Ekumeniaan osallistuu koko ajan yhä enemmän myös esimerkiksi äärikarismaattisia julistajia, joiden kautta tapahtuu valhehenkien manifestaatioita. Vaikka uskoisi totuuden evankeliumista, mutta hyväksyy esimerkiksi katolisuuden ja katolisuutta harjoittavat (katolisen kirkon virallisen opetukseen uskovat) kirkon jäsenet Jumalan lapsiksi ja pelastuneiksi, niin silloin on hyväksynyt valheen, eikä rakkautta totuuteen. Katolisen kirkon virallinen oppi opettaa monia erilaisia valhe-evankeliumin versioita mm. katolinen messu-uhri on voimakkain sovitusuhri, Maria sovittaa syntiset Jumalalle sekä kiirastulioppi, joka opettaa, että syntiselle ihmiselle annetaan kuoleman jälkeen mahdollisuus puhdistua kaikesta synnin tahrasta. Katolinen kirkko opettaa myös oikein evankeliumista, mutta sen valhe-evankeliumi mitätöi Raamatun pelastuksen, sillä totuus ja valhe yhdessä ei ole totuus, vaan valhe. Tämän tähden katolisen kirkon virallinen opetus tekee katolisesta kirkosta eksyttäjän, joka ei edusta Raamatun kristinuskoa, vaan on sen valhejäljitelmä. Uskovat ihmiset, jotka uskovat Herraan Jeesukseen, mutta samaan aikaan hyväksyvät tai ovat mukana ekumeniassa ovat iankaikkisen vahingon vaarassa. Ekumenian kannattamisesta ja hyväksymisestä täytyy tehdä parannus tai muuten on vaarassa päätyä iankaikkiseen kadotukseen. Ekumeniassa ei ole mitään hyvää, koska se perustuu pahuuden eksytykseen, sillä ekumeniassa mukana olevat tahot eivät näe valhe-evankeliumia kadottavana syntinä, vaan pelkästään opillisena erehdyksenä, jonka tähden ekumeniaa kannattavat ovat iankaikkisen vahingon vaarassa.

Raamatun opetuksen mukaan Jumala alusta alkaen valitsi Herraan Jeesukseen uskovat ihmiset pelastukseen Jumalan Pyhän Hengen pyhityksessä ja uskossa totuuteen. Pelastumme Jumalan armosta, mutta Jumalan armo ei tue, ei kannata, eikä hyväksy valhe-evankeliumia. Raamattu sanoo (Tiit 2:11,12), että Jumalan armo on ilmestynyt pelastukseksi, sillä Jumalan armo kasvattaa meitä hylkäämään jumalattomuuden (kaiken synnin, vääryyden, väärät opit ja valhe-evankeliumin) ja maailmalliset himot sekä Jumalan armo kasvattaa meitä elämään siveästi, vanhurskaasti ja jumalisesti tässä nykyisessä maailmanajassa.

-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8172
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Päivän sana

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 05. Huhti 2025 09:35

*
Me kaikki olemme vajavaisia ja erehtyväisiä myös minä, joten olkaamme armollisia toinen toisillemme, mutta olkoon rakkautemme Jumalaan ja lähimmäisiimme sekä osallisuus Jumalan armoon Pyhässä Hengessä sellaista, joka ojentautuu ja kohtaa lähimmäisensä sävyisyyden Hengessä, mutta aina Jumalan sanan totuuden mukaisesti. Olen todella murheellinen siitä, että monet aikamme sananjulistajat ja seurakunnan vastuuhenkilöt pakenevat vastuutaan eivätkä puutu julkisesti millään tavalla siihen miten nykyään Jumalan seurakuntaa niin monella tavalla pyritään eksyttämään. Hiljaisuus ja vaikeneminen on monille uskoville myöntymisen merkki ja kun ja jos sananjulistajat ja seurakunnan vastuuhenkilöt vaikenevat harhaopeista, niin he vaikenemisellaan ovat osallisia eksytykseen, joka turmelee monien uskon. Onneksi on niitäkin sananjulistajia ja seurakunnan vastuuhenkilöitä, jotka uskaltavat julkisesti paljastaa harhaoppeja, mutta heitä on liian vähän.

Moni sanoo, että pitää keskittyä vain Herran Jeesukseen, ei harhaoppeihin. On totta, että tulee keskittyä vain Herraan Jeesukseen, ei harhaoppeihin. Se myös tulee muistaa ja ymmärtää, että jos yksikin lammas on laumasta kadonnut ja eksyksissä, niin Herra Jeesus haluaa palauttaa eksyneen lampaan takaisin Herran laumaan syömään väärentämätöntä sanaa, sellaista sanaa, joka on totuuden mukaista. Isän Jumalan ja Herran Jeesuksen rakkaus haluaa etsiä ja palauttaa eksyneen lampaan takaisin totuuden tielle, jonka sydän on taakoitettu ja eksytetty valheeseen perustuvilla opetuksilla. Kun Herra Jeesus rakkaudessaan löytää eksyneen lampaan, niin Hän asettaa parannuksen tehneen ja nääntyneen lampaan hartioillensa ja iloitsevana sekä riemuitsevana kantaa lampaan takaisin laumaansa.

Jumala on rakkaus ja totuus. Jumalan sydämessä vaikuttava rakkaus ja totuus ei salli jättää eksynyttä lammasta vihollisen käsiin, vihollisen raadeltavaksi ja tuhottavaksi synnin valheilla ja vääryyksillä. Jumalan hyvyys, rakkaus ja totuus on päättänyt tehdä kaikkensa tuodakseen eksyneen lampaan takaisin totuuden tielle. Jos meidän uskovien sydämessä asuu ihan oikeasti Pyhä Henki, Jumalan rakkaus ja totuus, niin myös me haluamme toimia samalla tavalla kuin Jumala toimii eksyneen lampaan kanssa, koska todelliseen Kristus keskeiseen uskonelämään kuuluu eksyneen palauttaminen takaisin totuuden tielle. Eksyneelle tulee antaa mahdollisuus parannuksen tekoon ja totuuden tielle palaamiseen ja se on eksyneen oma ratkaisu haluaako hän jäädä eksyksiin vai palata takaisin totuuden tielle. Jos tiedämme totuuden ja siitä huolimatta pakenemme vastuuta, emmekä halua auttaa eksynyttä takaisin totuuden tielle, olkoon vastuun pakenemisen syy mikä tahansa, niin me emme vaella Pyhän Hengen vaikuttaman rakkauden ja totuuden mukaan, vaan pelkäämme omaa mainettamme ja olemme ihmispelon vallassa sekä samalla osallistumme ja sallimme sen kuinka vihollinen raatelee ja tuhoaa eksyksissä olevaa lähimmäistämme.

-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8172
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Päivän sana

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 06. Huhti 2025 09:41

*
Jumalan rakkaus - Jumalan käskyjen noudattaminen

1 Joh 5:
2 Siitä me tiedämme, että rakastamme Jumalan lapsia, kun rakastamme Jumalaa ja noudatamme hänen käskyjänsä.
3 Sillä rakkaus Jumalaan on se, että pidämme hänen käskynsä. Ja hänen käskynsä eivät ole raskaat;

Raamatun opetuksen mukaan uskovan ihmisen elämässä Jumalan rakastaminen tulee ilmi siinä kun hän noudattaa Jumalan käskyjä, eli toisin sanoen uskoo Herraan Jeesukseen niin kuin Raamattu sanoo, uskoo Jeesukseen rakkaudesta totuuteen Uuden Liiton järjestyksen mukaisesti. Jumalan käskyjen noudattaminen uskon kautta Herraan Jeesukseen ei ole lain käskyjen täyttämistä, sillä Herra Jeesus täytti kaiken lain puolestamme. Jumalan käskyjen noudattaminen uskon kautta Herraan Jeesukseen on osoitus siitä, että uskova ihminen Jumalan armosta rakastaa Jumalaa ja uskoo Herraan Jeesukseen rakkaudesta totuuteen, jonka Pyhä Henki vaikuttaa hänen sydämessään. Raamattu sanoo (Ef 1:7 alkutekstin mukaan), että meillä on lunastus Jeesuksen veren kautta, syntien anteeksiantamus, Jeesuksen armon rikkauden mukaan. Herra Jeesus on uskomme alkaja sekä sen täyttäjä, mutta meidän osamme on uskoa Häneen rakkaudesta totuuteen, Jumalan armosta noudattaa Hänen käskyjänsä sen mukaan mihin saakka olemme saaneet uskossa kasvaa.

Ef 5:2 ja vaeltakaa rakkaudessa, niinkuin Kristuskin rakasti teitä ja antoi itsensä meidän edestämme lahjaksi ja uhriksi, Jumalalle "suloiseksi tuoksuksi".

Herran Jeesuksen uhri, Golgatan ristillä, veren vuodatus ja kuolema syntien anteeksisaamiseksi on Jumalalle suloinen tuoksu. Tämän uhrin perusteella Herraan Jeesukseen uskoen ihminen saa syntinsä anteeksi, jonka seurauksena Jumala katsoo uskovaa ihmistä Herran Jeesuksen hyvyyden läpi ja kautta. Tämä tarkoittaa sitä, että Jumalan hyvyyden mittapuu on täytetty Herrassa Jeesuksessa ja uskovan hyväksi luetaan Herran Jeesuksen hyvyys. Jumala katsoo uskovia Herran Jeesuksen hyvyyden kautta, koska ihmisen inhimillinen hyvyys ei riitä pelastukseen, eikä Jumalan valtakuntaan sisälle pääsemiseen.

Raamatun opetuksen mukaan usko on Jumalan lahja, jonka ihminen vastaanottaa uskon kautta sen jälkeen kun Jumala on ensin lähestynyt ihmistä evankeliumin kautta.

-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8172
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Päivän sana

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 07. Huhti 2025 14:55

*
Jumalan rakkaudesta äärimmäisen tärkeää asiaa Raamatun sanasta

Room 5:5 mutta toivo ei saata häpeään; sillä Jumalan rakkaus on vuodatettu meidän sydämiimme Pyhän Hengen kautta, joka on meille annettu.

Jumalaan asetettu toivo ei saata uskovaa häpeään, koska Jumalan rakkauden kautta Pyhässä Hengessä saamme uskon ja kyvyn nähdä sekä kokea sitä mitä toivomme, joka tarkoittaa Jumalan tahdon ja lupauksien toteutumista meidän elämässämme.

Jumala on vuodattanut rakkautensa uskovan ihmisen sydämeen Pyhän Hengen kautta, jonka Hän on antanut meille. Jumalan rakkaudesta on tässä kohden hyvä ottaa muutamia tärkeitä asioita esille, jotka voivat helposti unohtua tai jäädä huomaamatta.

1 Joh 4:
9 Siinä ilmestyi meille Jumalan rakkaus, että Jumala lähetti ainokaisen Poikansa maailmaan, että me eläisimme hänen kauttansa.
10 Siinä on rakkaus-ei siinä, että me rakastimme Jumalaa, vaan siinä, että hän rakasti meitä ja lähetti Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi.
11 Rakkaani, jos Jumala on näin meitä rakastanut, niin mekin olemme velvolliset rakastamaan toinen toistamme.

.......
18 Pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkoittaa pelon, sillä pelossa on rangaistusta; ja joka pelkää, se ei ole päässyt täydelliseksi rakkaudessa.
19 Me rakastamme, sillä hän on ensin rakastanut meitä.

Pelko estää kokemasta ja elämästä Jumalan rakkaudessa. Pelkoja on monenlaisia; joku voi pelätä sielunvihollista; toinen voi pelätä enemmän ihmisiä kuin Jumalaa; kolmas voi pelätä epäonnistumista, jonka tähden hän ei uskalla uskoa ja luottaa Jumalaan jne. Oli pelon syy mikä tahansa, niin Raamatun opetuksen mukaan täydellinen rakkaus karkottaa (alkutekstin mukaan heittää ulos) pelon, koska pelossa on rangaistusta (alkutekstin mukaan rangaistusta, tuskaa ja piinaa). Sanonta se joka pelkää ei ole päässyt täydelliseksi rakkaudessa tarkoittaa, että hän ei ole vapautunut peloistaan ja pelko kahlitsee sekä hallitsee häntä.

Ihminen jonka elämää pelko hallitsee elää rangaistuksen pelossa, eli syyllisyyden alla, jossa pelko ja syyllisyys piinaa ja tuottaa tuskaa ihmisen sydämelle.

Silloin kun uskovan sydäntä jäytää ihmispelko, niin hän kokee syyllisyyttä ihmisten edessä, jos hän ei toimi ja elä ihmisten vaatimusten mukaan. Hyvin usein uskovien elämässä on ihmispelkoa, jossa uskovat elävät uskonnollisten perinteiden kahlitsemina. Tällaisen ihmispelon ikeen ja orjuuden alaisena eläminen tuo sellaisen syyllisyyden tunteen sydämelle, jossa uskova kokee olevansa vastuussa yhteisölle ja ihmisille, jotka taakoittavat uskovia epäraamatullisilla perinnäissäännöillä.

Ihmispelko ja uskonnollinen perinnäissääntö tuovat sellaisen taakan ihmisen sydämelle, että hän joutuu elämään valheen varassa. Monet heistä ovat vilpittömiä, mutta lujasti taakoitettuja ihmisten perinnäissäännöillä, joiden kautta he vieroksuvat Jumalan sanan totuutta. He luulevat perinnäissäännön olevan Raamatun totuus, vaikka se todellisuudessa edustaa valhetta ja petosta. Väärä pelko tuo tuskan ja piinan ihmisen sydämeen.

Jos elät vuodesta toiseen uskonelämääsi siten, että asiat piinaavat sinua ja sinulla on tuska sydämessäsi, etkä koe Jumalan rauhaa ja rakkautta sydämessäsi, niin olet pelon vankina ja orjana tai elät synnissä, joka estää sinua kokemasta aitoa Jumalan rakkautta ja totuutta. Silloin kun pääset tekemisiin aidon Jumalan sanan totuuden ja Pyhän Hengen vaikuttaman rakkauden kautta, niin pääset vapaaksi peloistasi sekä kokemaan Jumalan rakkautta.

Raamattu opettaa Jumalan rakkauden järjestyksen. Me voimme rakastaa Jumalaa vain siksi, koska Hän on ensin rakastanut meitä. Koska Jumala rakastaa sinua, niin vasta tämän ymmärrettyäsi voit oppia rakastamaan Jumalaa. Miksi tämä järjestys on tärkeä ymmärtää? Jumalan rakkaus on lähtöisin Jumalasta, ei ihmisen lihasta. Jos ihminen ei ymmärrä Jumalan rakkauden järjestystä, niin hän pyrkii omassa voimassaan rakastamaan Jumalaa ja lähimmäisiään.

Kun ymmärrät Jumalan rakastavan ensin sinua ja vasta sen jälkeen sinä voit rakastaa Häntä, niin se johdattaa sinut kokemaan Jumalan rakkauden aitoa vaikutusta, jonka seurauksena sinun ensimmäinen rakkautesi kohde on Jumala, jonka jälkeen tulee rakkaus lähimmäisiin. Silloin kun sinä rakastat ensin Jumalaa, niin sinä pelkäät (kunnioitat) vain Raamatun Jumalaa ja kaikki muu pelko pysyy (ihmispelko jne.) poissa sydämestäsi. Jumalan rakastaminen auttaa sinut pysymään poissa väärän pelon aiheuttamasta ikeestä.

Jos sanot suullasi rakastavasi Jumalaa, mutta vihaat tai halveksut uskon sisaria ja veljiä, niin silloin sinä elät valheessa. Todellinen Jumalan rakkaus sydämessäsi johdattaa sinut rakastamaan ja kunnioittamaan uskon sisaria ja veljiä. Raamattu sanoo Jumalan käskyn olevan että se joka rakastaa Jumalaa, niin hänen tulee myös rakastaa uskon sisariaan ja veljiään.

Joh 14:
15 ¶ Jos te minua rakastatte, niin te pidätte minun käskyni.
16 Ja minä olen rukoileva Isää, ja hän antaa teille toisen Puolustajan olemaan teidän kanssanne iankaikkisesti,
17 totuuden Hengen, jota maailma ei voi ottaa vastaan, koska se ei näe häntä eikä tunne häntä; mutta te tunnette hänet, sillä hän pysyy teidän tykönänne ja on teissä oleva.
18 ¶ En minä jätä teitä orvoiksi; minä tulen teidän tykönne.
19 Vielä vähän aikaa, niin maailma ei enää minua näe, mutta te näette minut; koska minä elän, niin tekin saatte elää.
20 Sinä päivänä te ymmärrätte, että minä olen Isässäni, ja että te olette minussa ja minä teissä.
21 Jolla on minun käskyni ja joka ne pitää, hän on se, joka minua rakastaa; mutta joka minua rakastaa, häntä minun Isäni rakastaa, ja minä rakastan häntä ja ilmoitan itseni hänelle."

Raamattu opettaa, että se joka rakastaa Jumalaa pitää Hänen käskynsä. Tämä opetus tulee ymmärtää Uuden Liiton järjestyksen mukaan. Meidän tulee uskoa Herraan Jeesukseen, niin kuin Raamattu opettaa ja Jumalan käskyjen pitäminen on uskoa kaikki se opetus mikä on voimassa Uuden Liiton järjestyksessä.

Uudessa Liitossa on voimassa sellaisenaan kaikki Kymmenen Käskyä, ne VT:n käskyt joiden on mainittu olevan voimassa Uudessa Liitossa sekä ne käskyt, jotka ovat tulleet uusina opetuksina Uuden Liiton järjestykseen. Vanhan liiton järjestys on kumottu ja siksi meidän tulee uskoa Herraan Jeesukseen, niin kuin Raamattu sanoo Uuden Liiton järjestyksen mukaisesti.

Herra Jeesus sanoi antavansa Pyhän Hengen (Toinen Puolustaja) sitä varten, että me uskovina voisimme Pyhän Hengen voiman kautta pitää Hänen käskynsä. Raamattu sanoo Jumalan rakkauden olevan vuodatettu meidän sydämiimme Pyhän Hengen kautta. Pyhässä Hengessä opimme rakastamaan Jumalaa yhä syvällisemmin.

Käskyjen pitämisen kautta emme voi ansaita pelastusta, sillä Jumalan armosta Herran Jeesuksen sovitustyössä on meidän pelastuksemme perusta. Jumalan käskyt (Raamatun sanan opetus) suojelevat meitä synniltä, joka tuhoaa ja rikkoo ihmisiä. Jumalan käskyt eivät ole meitä vastaan, vaan meidän puolellamme ja ne ovat osoitus Jumalan rakkaudesta, huolenpidosta sekä suojeluksesta.

Johanneksen evankeliumissa luvussa 14 ja 21 on Jumalan sanan ymmärtämisen perusta ja ydin. Herra Jeesus sanoi että se joka rakastaa Jeesusta (Jumalaa) on sellainen, jota Isä Jumala ja Herra Jeesus rakastavat ja sellaiselle uskovalle Herra Jeesus ilmoittaa itsensä. Herran Jeesuksen sanat ilmoitan itseni sellaiselle, joka minua rakastaa tarkoittaa sitä, että vain Jumalan rakastamisen kautta uskova voi ymmärtää oikealla tavalla Raamatun sanan opetusta.

Jumalan sanan totuutta emme voi löytää ilman Jumalan rakastamista. Jos rakastamme ihmisten uskonnollisia perinteitä enemmän kuin Jumalaa, niin emme voi löytää Raamatun totuutta ja sen sijaan joudumme elämään uskonnollisten valheiden ja väärien oppien vankeina. Jumalan rakastaminen on todella tärkeä asia, koska ilman sitä et voi ymmärtää oikealla tavalla Jumalan sanan totuutta.

Monien uskovien ongelmat ja etteivät he koe Jumalan läsnäoloa tai ymmärrä Jumalan sanan opetusta oikealla tavalla johtuvat siitä etteivät he ensin rakasta Jumalaa, vaan he ensiksi rakastavat joko itseään tai uskonnollisia sekä vääriä opetuksia ja ihmisten rakentamia sielullisia ja lihallisia oppeja ja rakenteita. Raamattua ei voi ymmärtää oikein ellei ensin rakasta Jumalaa. Tämä on jokaisen uskovan hyvä muistaa ja ymmärtää.

-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8172
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Päivän sana

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 08. Huhti 2025 09:20

*
Jumalan rakkaus Herrassa Jeesuksessa

Joh 3:
16 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
17 Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.
18 Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.
19 Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat.
20 Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi.
21 Mutta joka totuuden tekee, se tulee valkeuteen, että hänen tekonsa tulisivat julki, sillä ne ovat Jumalassa tehdyt."

Raamattu opettaa Jumalan rakastavan maailmaa ja lähettäneen Poikansa Jeesuksen maailmaan ettei yksikään, joka Jeesukseen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi uskon kautta Herraan Jeesukseen iankaikkinen elämä. Sanonta Jumala rakastaa maailmaa tarkoittaa, että Jumala rakastaa ihmisiä, jotka asuvat ja elävät Jumalan luomassa maailmassa.

Raamattu opettaa jokaisen ihmisen olevan synnin ja saatanan orja, jonka seurauksena he ovat matkalla kohti iankaikkista kadotusta. Synti rikkoo ja tuhoaa ihmisen tässä maailmanajassa sekä johdattaa hänet lopulta iankaikkiseen kadotukseen. Jumala rakastaa ihmisiä, niin paljon, että Herra Jeesus kuoli syntiemme tähden ja jokainen joka katuen tunnustaa syntinsä ja uskoo Herraan Jeesukseen saa Jumalan armosta vastaanottaa pelastuksen Herrassa Jeesuksessa.

Joh 19:
30 Kun nyt Jeesus oli ottanut hapanviinin, sanoi hän: "Se on täytetty," ja kallisti päänsä ja antoi henkensä.
31 ¶ Koska silloin oli valmistuspäivä, niin-etteivät ruumiit jäisi ristille sapatiksi, sillä se sapatinpäivä oli suuri-juutalaiset pyysivät Pilatukselta, että ristiinnaulittujen sääriluut rikottaisiin ja ruumiit otettaisiin alas.
32 Niin sotamiehet tulivat ja rikkoivat sääriluut ensin toiselta ja sitten toiselta hänen kanssaan ristiinnaulitulta.
33 Mutta kun he tulivat Jeesuksen luo ja näkivät hänet jo kuolleeksi, eivät he rikkoneet hänen luitaan,
34 vaan yksi sotamiehistä puhkaisi keihäällä hänen kylkensä, ja heti vuoti siitä verta ja vettä.
35 Ja joka sen näki, on sen todistanut, ja hänen todistuksensa on tosi, ja hän tietää totta puhuvansa, että tekin uskoisitte.
36 Sillä tämä tapahtui, että kirjoitus kävisi toteen: "Älköön häneltä luuta rikottako".
37 Ja vielä sanoo toinen kirjoitus: "He luovat katseensa häneen, jonka he ovat lävistäneet".

Jeesuksen sanat ristillä se on täytetty tarkoitti ilon ja riemun huutoa, jonka esim. sotilaat huusivat lähestyessään kotikyläänsä palatessaan voittajina sodasta.

Ristiinnaulitseminen on tuskallinen tapa kuolla, sillä ihminen kuoli ristillä hitaan ja tuskallisen tukehtumiskuoleman. Ristiinnaulitseminen on eräs tuskallisimmista tavoista kohdata kuolema. Herra Jeesus ei kuitenkaan keskittynyt valtaisaan tuskaansa ja kipuunsa, sillä Hän ristillä iloitsi ja riemuitsi siitä, että sinä saat Jumalan armosta mahdollisuuden iankaikkiseen elämään sekä saat kokea Jumalan rakkauden.

Kun ajattelen Herraa Jeesusta ristillä ja sitä ettei Hän keskittynyt ristillä kantamaan omaa kipuansa, vaan sinun ja minun syntejäni, että me saisimme iankaikkisen elämän, niin sydämeni murtuu Jumalan rakkauden edessä. Jumala ja Herra Jeesus ovat sellaisia etteivät he keskity itseensä, sillä sinä ja minä olemme Heidän rakkautensa keskipiste. On suurta armoa saada olla tällaisen Jumalan lapsi, joka ei ajattele itseään ja omaa etuaan, sillä Herra Jeesus uhrasi oman elämänsä meidän tähtemme, että me saisimme pelastuksen ja iankaikkisen elämän.

Herran Jeesuksen ristillä vuodattama veri pesee puhtaaksi kaikista synneistä. Herran Jeesuksen verenvuodatus ristillä ja kuolema sekä ylösnousemus on osoitus Jumalan suuresta rakkaudesta ihmistä kohtaan. Herran Jeesuksen veri, kuolema ja ylösnousemus on meidän pelastuksemme ja lunastuksemme perustus sekä osoitus Jumalan äärettömän suuresta rakkaudesta ihmisiä kohtaan.

Herran Jeesuksen uhri Golgatan ristillä on uskon elämän perusta ja keskipiste, jonka kautta usko saa elämän voimansa, koska kaikki mitä uskon elämässä tapahtuu perustuu Herran Jeesuksen sovitustyöhön. Tästä syystä esimerkiksi apostoli Paavali julisti seuraavasti: "Niinpä, kun minä tulin teidän tykönne, veljet, en tullut puheen tai viisauden loistolla teille Jumalan todistusta julistamaan. Sillä minä olin päättänyt olla teidän tykönänne tuntematta mitään muuta paitsi Jeesuksen Kristuksen, ja hänet ristiinnaulittuna."

-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8172
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Päivän sana

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 09. Huhti 2025 19:28

*
Pidä toista uskovaa Raamatullisesti itseäsi parempana

Fil 2:
1 ¶ Jos siis on jotakin kehoitusta Kristuksessa, jos jotakin rakkauden lohdutusta, jos jotakin Hengen yhteyttä, jos jotakin sydämellisyyttä ja laupeutta,
2 niin tehkää minun iloni täydelliseksi siten, että olette samaa mieltä, että teillä on sama rakkaus, että olette sopuisat ja yksimieliset
3 ettekä tee mitään itsekkyydestä tai turhan kunnian pyynnöstä, vaan että nöyryydessä pidätte toista parempana kuin itseänne
4 ja että katsotte kukin, ette vain omaanne, vaan toistenkin parasta.
5 Olkoon teillä se mieli, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli,

Raamattu opettaa Jumalan rakkauden lohdutukseen, Pyhän Hengen yhteyteen ja sydämellisyyteen sekä laupeuteen kuuluvan sopuisuuden ja yksimielisyyden ja saman rakkauden, eli Pyhän Hengen vaikuttaman Jumalan rakkauden.

Yksimielisyys ei tarkoita sitä, että joka asiassa on oltava täysin samanlainen näkemys ja että jokainen Raamatun opettama asia on nähtävä täysin samalla tavalla. Jokainen uskova on eri kasvunvaiheessa uskonelämässään ja jo siitäkin syystä on mahdotonta, että kaikki uskovat voisivat nähdä ja ymmärtää kaikki asiat samalla tavalla. Yksimielisyys tarkoittaa halua olla ja pysyä yhdessä yhtenä seurakuntana. Yksimielisyys tarkoittaa sitä ettei mikään asia saisi erottaa uskovia toisistaan. Poikkeuksena on tietenkin se, että jos joku julistaa ja opettaa uskovia luopumaan pelastuksesta Herrassa Jeesuksessa.

Pyhä Henki vaikuttaa Jumalan sanan mukaista uskon kasvua ja ymmärryksen lisääntymistä uskovan sydämessä, joka johtaa myös koko ajan siihen, että opillisesti alamme näkemään Raamatun opetuksia yksimielisesti samalla tavalla. Yksi Herra ja yksi usko tarkoittaa sitä, että Raamatussa on samasta asiasta samanlainen opetus liittyen asioihin, joista Raamattu opettaa. Tämän tähden uskon kasvun kautta kykenemme löytämään opillista yksimielisyyttä koko ajan enemmän.

Raamattu kehottaa meitä kärsimään toinen toisiamme. Raamatullinen kärsiminen, ei ole lihallista tuskastumista. Raamatullisen toinen toisensa kärsimisen Pyhän Hengen vaikuttamat perustukset ovat sydämellinen armahtavaisuus toista kohtaan, ystävällisyys, nöyryys, sävyisyys, pitkämielisyys, anteeksiantamus ja rakkaus sekä sydämessä vallitseva Jumalan rauha (Kol 3:12-15).

Toisin sanoen Raamatullinen kärsiminen on Jumalan rakkauden kautta odottamista, että sisar ja veli saavuttaisivat Jumalan armosta uskon kautta ymmärrystä ojentautua koko ajan enemmän Jumalan sanan mukaisesti. Mieleeni muistuu lapsuusajan retket vanhempieni ja sisarusten kanssa. Minä olen vanhempieni nuorin lapsi ja muistan kuinka vanhempani odottivat minua kun jäin jälkeen. Muistan senkin kuinka iän karttumisen ja voimien vahvistumisen myötä sain enemmän vastuuta tavaroiden kantamisessa ja kuljettamisessa (pyöräretki).

Uskonelämässäkin saamme odottaa toinen toisiamme ja uskon vahvistumisen myötä vastuumme kasvaa koskien itseämme ja muita. On ihanaa saada olla Jumalan odottavan rakkauden kohteena, sillä Hän ei anna meidän kannettavaksemme enempää kuin jaksamme kantaa. Seurakunnassa tulee olla sama asenne toinen toisiamme kohtaan.

Jumalan vaikuttama rakkaus Pyhässä Hengessä poistaa itsekkyyden uskovan sydämestä sekä turhan kunnian pyytämisen ja tavoittelemisen. Jumalan vaikuttama rakkaus Pyhässä Hengessä johdattaa nöyryyteen, jossa uskova pitää toista uskovaa itseään parempana. Toisen pitämiseen itseään parempana kuuluu myös uskon sisaren tai veljen parhaan ajatteleminen, niin ettet ajattele vain omaa parastasi, vaan toistenkin parasta.

Raamatun opetus toisen parempana pitämisestä ei tarkoita tämän synnin vallan alla olevan maailman arvoja, jossa toisen paremmuus on toisen huonoutta. Raamatullinen toisen parempana pitäminen on sama asia kuin viljapellossa kasvava vilja, jossa vehnänkorret ovat kasvaneet kohti taivasta, mutta kun vehnänkorret kypsyvät, niin tähkän painosta ne taipuvat kumaraan kumartaen toinen toisilleen.

Raamatullinen toisen parempana pitäminen on Jumalan antama turvaverkko, jossa kukaan ei nouse kenenkään yläpuolelle, vaan jokainen kunnioittaa ja rakastaa toinen toisiaan. Raamatullinen toisen parempana pitäminen, ei tarkoita sitä, että joku on toista parempi tai huonompi, vaan että Jumalan lapseuden aseman sekä Herran Jeesuksen pelastuksen tähden uskovina ihmisinä rakastamme ja kunnioitamme toinen toisiamme.

Raamattu opettaa, että meillä tulee olla sama mieli, joka Herralla Jeesuksella oli ja on. Silloin kun olemme terveessä Raamatullisessa uskon kasvussa, niin Kristuksen mieli saa koko ajan lisää tilaa meidän sydämissämme. Aito ja oikea uskon kasvu johdattaa meitä koko ajan syvällisemmin elämään niin että pidämme toista uskovaa itseämme parempana, eli kunnioitamme ja rakastamme uskon sisaria ja veljiä.

Toisen parempana pitäminen on myös ainoa, oikea ja kestävä seurakunnan kokoontumisen sekä rakentumisen perustus. Ilman tätä ulottuvuutta seurakunta ei voi menestyksellisesti toteuttaa evankeliumin julistamista sekä keskinäistä rakentumista.

Raamatun opetus pitäkää toista uskovaa itseään parempana tarkoittaa myös sitä, että sinun tulee kohdata jokainen uudestisyntynyt uskova luterilaisen kirkon, helluntaiseurakunnan, vapaaseurakunnan, baptistiseurakunnan sekä kirkkokuntien ulkopuolella jne. siten että pidät heitä kaikkia itseäsi parempana hengellisen opetuksen mukaan, jossa kunnioitat ja rakastat heitä kaikkia rakkaina sisarina ja veljinäsi. Vain tällä tavalla toimien voimme seurakuntana saavuttaa Herran Jeesuksen opettaman uskovien todellisen ykseyden, ilman erottavia lahkorajoja.

Toisen parempana pitäminen ei tarkoita sitä, että sinun tarvitsee hyväksyä vääriä tai epäraamatullisia opetuksia. Sen minkä olet havainnut oikeaksi, aidoksi ja totuudeksi, niin sitä sinun ei tarvitse hylätä. Silloin kun elämme käytännössä todeksi toisen parempana pitämisen, niin meillä on halua, kykyä, kunnioitusta ja rakkautta kuunnella toinen toisiamme. Tämä johtaa siihen, että koska kukaan meistä ei ole täydellinen opissa ja vaelluksessa, niin saamme rakentua toinen toistemme kautta sekä juurtua syvemmälle Jumalan sanan totuuteen Pyhässä Hengessä. Sen seurauksena huomaamme missä olemme erehtyneet, että voimme korjata kurssia oikeaan suuntaan. Saamme myös auttaa toisia uskovia näkemään syvemmälle Jumalan sanan totuuden opetuksia.

Todellinen ykseys toisen parempana pitämisen kautta ei tarkoita ekumeniaa, joka ei ole Jumalan Pyhän Hengen työtä, vaan sielunvihollisen petos ja eksytys. Ekumenian kautta uskonnolliset instituutiot pyrkivät uskottelemaan, että ekumenian kautta toteutuu Herran Jeesuksen opetus uskovien ykseydestä. Ekumeniassa on mukana tahoja, jotka ovat pystyttäneet Jeesuksen rinnalle useita erilaisia pelastusteitä kuten esim. Rooman katolinen kirkko on tehnyt.

Raamatullinen toisen parempana pitäminen johtaa Herran Jeesuksen rukouksen (Joh 17 luku) toteutumiseen. Herran Jeesuksen rukouksesta: Pyhitä uskovat totuudessa, koska Jumalan sana on totuus. Niin kuin Isä on lähettänyt Jeesuksen maailmaan, niin on Jeesus lähettävä opetuslapsensa maailmaan. Herra Jeesus pyhittää itsensä heidän tähtensä, että myös Hänen opetuslapsensa olisivat pyhitetyt totuudessa. Herra Jeesus rukoilee opetuslastensa puolesta, että he kaikki olisivat yhtä (yksi), niin kuin Isä Jumala ja Herra Jeesus ovat yksi, niin kuin Isä on Jeesuksessa ja Jeesus Isässä, että opetuslapset olisivat Isässä ja Herrassa Jeesuksessa, niin että maailma uskoisi, että Isä on lähettänyt Jeesuksen. Sen kirkkauden, jonka Isä antoi Jeesukselle, Jeesus on antanut opetuslapsilleen, että he olisivat yksi, niin kuin Isä ja Jeesus ovat yksi.

Uskoville on annettu Pyhä Henki voimaksi (Jeesuksen sovitustyön tähden) myös sitä varten, että he olisivat pyhitetyt totuudessa ja kykenisivät olemaan yksi Jumalan kirkkauden kautta. Tässä on haaste meille nykyajan uskoville, joka haastaa meitä kasvamaan kohti todellista seurakunnan ykseyttä. Kun suostumme asettamaan syrjään kaikki uskonnolliset perinteet ja perinnäissäännöt, niin Jumalan sanan totuus Pyhässä Hengessä johdattaa meidät siihen ykseyteen, josta Herra Jeesus opetti opetuslapsilleen, eli meille, sinulle ja minulle.

-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8172
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Päivän sana

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 14. Huhti 2025 11:11

*
Khaldekonin kirkolliskokouksessa vuonna 451 katolinen kirkko julisti, että Isä on synnyttänyt Jeesuksen ennen aikaa, koskien Jeesuksen Jumaluutta ja viimeisinä päivinä Jeesus syntyi Mariasta, neitsyestä Jumalan synnyttäjästä koskien Jeesuksen ihmisyyttä. Edellä oleva julistus on katolisen kirkon Kristuksen kaksiluonto-opin perusta.

Khalkedonin kirkolliskokouksessa päätettiin ettei kenelläkään piispalla tai papilla ole lupaa kirjoittaa tai opettaa muuta tunnustusta kuin mitä kokous päätti ja jos joku näin tekee, että opettaa toisenlaista tunnustusta, niin hän on kirkon kirouksessa.

Konstantinopolin toisessa kirkolliskokouksessa vuonna 553 katolinen kirkko julisti, että jos joku ei tunnusta Jumalan Sanalla olevan kahta syntymää, ennen kaikkea aikaa Isästä, ulkopuolella ajan ja ilman ruumista ja toiseksi se syntymä näinä viimeisinä päivinä kun Jumalan Sana tuli taivaasta alas ja tuli lihaksi pyhästä ja kunniakkaasta Mariasta, Jumalan äidistä ja ainaisesta neitsyestä syntyen Mariasta, niin hän olkoon kirottu.

Raamattu ei opeta Marian olevan Jumalan äiti. Jeesus on iankaikkinen Jumala, joka on ollut olemassa Jumalana ennen Mariaa. Tästä syystä emme saa sanoa Marian synnyttäneen Jumalaa, vaan että Maria synnytti Jeesukselle fyysisen, lihan ihmisruumiin. Maria oli Jeesuksen äiti Hänen ihmisyytensä puolesta, mutta Maria ei ollut Jeesuksen äiti Jumaluuden puolesta. Katolinen oppi Mariasta Jumalansynnyttäjänä on väärä opetus. Raamattu ei opeta Marian olevan ainainen (ikuinen) neitsyt.

Raamattu ei opeta Isän synnyttäneen Jeesusta ennen aikojen alkua iankaikkisuudessa, koska Jeesus on iankaikkinen Jumala. Jumala synnyttää Jumalan on pakanallinen oppi, ei Raamatun opetus.

Katolisen kirkon opetus Kristuksen kaksiluonto-opista perustuu sellaiseen väärään opetukseen, että Jeesuksen Jumaluus perustuu Isästä syntymiseen iankaikkisuudessa sekä lihaksi syntymiseen ainaisen (ikuisen) neitsyen ja Jumalan äidin kautta. Katolisen kirkon väärä opetus ja oppi on kehittynyt ja muuttunut kautta kirkon historian ajan. Nykyään katolinen kirkko sanoo Jeesuksen saaneen synnittömän ihmisluonnon synnittömän äitinsä, Marian kautta. Harhaoppi Jeesuksen synnittömästä ihmisluonnosta, jonka Jeesus olisi saanut synnittömältä Marialta on myös opetus, joka liittyy katoliseen Kristuksen kaksiluonto-oppiin. Raamatun sanan opetuksen mukaan Maria oli syntinen, ei synnitön. Jeesuksen synnittömyys perustuu Hänen Jumaluuteensa, ei Mariaan, joka oli syntinen.

Herran Jeesuksen opetuslapsen tulisi erottautua pois katolisen kirkon väärästä opetuksesta koskien Kristuksen kaksiluonto-oppia. Sen sijaan Herran Jeesuksen opetuslapsen tulisi uskoa Raamatulliseen opetukseen Kristuksen kaksiluonto-opista: Jeesuksen tosi Jumaluuteen ja tosi ihmisyyteen: Jeesus on ollut aina olemassa, koska Hän on Jumala, eikä Jumala voi syntyä Jumalasta iankaikkisuudessa; Jumala tuli lihaksi, ihmiseksi Herrassa Jeesuksessa.

Raamattu ei opeta Jumala syntyy Jumalasta oppia, joka on pakanallinen oppi. Raamattu ei opeta Jeesuksen syntyneen Isästä ennen aikojen alkua, iankaikkisuudessa, koska sellainen opetus olisi pakanallista ja babylonialaista oppia.

Ps 2:7 Minä ilmoitan, mitä Herra on säätänyt. Hän lausui minulle: "Sinä olet minun poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin (hepreaksi jalad - synnyttää, tuoda esiin).

Apt 13:
32 Ja me julistamme teille sen hyvän sanoman, että Jumala on isille annetun lupauksen täyttänyt meidän lapsillemme, herättäen Jeesuksen,
33 niinkuin myös toisessa psalmissa on kirjoitettu: ‘Sinä olet minun Poikani, tänä päivänä minä olen sinut synnyttänyt’.
34 Ja että hän herätti hänet kuolleista, niin ettei hän enää palaja katoavaisuuteen, siitä hän on sanonut näin: ‘Minä annan teille pyhät ja lujat Daavidin armot’.

Hebr 9:14 kuinka paljoa enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa!

Apostolien tekojen 13 luku kertoo meille Psalmi 2:7 merkityksen. Apt 13:32-34 sanoo, että Psalmi 2 (2:7) tarkoittaa sitä kun Isä herätti (nosti) Jeesuksen kuolleista, joka on sanottu kahdesti jakeissa 32 ja 33. Raamattu opettaa Isän nostaneen Jeesuksen kuolleista ja sillä tavalla Jeesus tuli esille kuolleista asettuen Isänsä oikealle puolelle. Psa 2:7 ei opeta, että Isä on synnyttänyt Jeesuksen iankaikkisuudessa.

Psalmi 2:7:ssa on hepreankielen sana jalad (tarkoittaa synnyttää, tuoda esiin), joka on tässä jakeessa verbinä qal perfekti, joka voidaan kääntää menneisyydessä, nykyisyydessä ja tulevaisuudessa. Yleensä heprean perfekti tarkoittaa mennyttä aikaa, mutta ei aina.

Koska Apt 13:32-33 jakeet sanovat, että Psalmi 2:7 tarkoitti sitä hetkeä, jolloin Isä nosti Jeesuksen kuolleista, niin se tarkoittaa, että Psalmi 2:7 puhui tulevasta asiasta, ei menneestä tapahtuneesta asiasta.

Raamattu ei todellakaan opeta Jumala synnyttää Jumalan oppia, joka on pakanallinen oppi. Katolisen kirkon opetus liittyen Kristuksen kaksiluonto-oppiin, että Jeesus olisi saanut Isältä Jumaluuden syntymällä iankaikkisuudessa Isä Jumalasta ei ole Raamatun opetus. Raamatun opetuksen mukaan (Hebr 9:14) Jeesus on iankaikkinen Henki (iankaikkinen Jumala), joka tarkoittaa sitä ettei iankaikkisella Jumalalla ole syntymisen ajankohtaa iankaikkisuudessa, koska Hän on ollut olemassa iankaikkisesti. Jeesuksen Jumaluus perustuu siihen, että Hän on ollut iankaikkisesti olemassa.

Herra Jeesus syntyi lihaksi, ihmiseksi Marian kautta, mutta Maria ei ollut synnitön, vaan syntinen ihminen. Herran Jeesuksen synnittömyys ihmisenä perustui siihen, että Jumala tuli ihmiseksi ja kun Jeesus tuli ihmiseksi, niin Hän vaelsi maan päällä tosi ihmisenä Jumalan kirkkaudessa.

-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8172
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Päivän sana

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 15. Huhti 2025 20:25

*
Jumalan käsivarret ovat täynnä armoa, rakkautta ja totuutta sekä Jumalan kirkkautta, Jumalan kasvojen valkeutta. Kun me Herran Jeesuksen opetuslapset Jumalan armosta pelastettuina Jeesuksen veren kautta saamme kasvaa uskossa Jumalaan, niin Jumalan voima, Pyhä Henki meissä vaikuttaa voimaa vaeltaa uskossa ja siinä saamme Jumalan armosta edetä yhä syvempään Jumalan tuntemiseen.

Psalmi 89 kertoo kuinka Jumalan oikea käsi on korotettu. Tämä korotettu oikea käsi on Herramme Jeesus. Kun Israelin kansa leiriytyi erämaassa, niin ilmestysmaja oli aina keskellä ja Israelin sukukunnat leiriytyivät ilmestysmajan ympärille, niin että ilmasta katsottuna Israelin sukukunnista muodostui ristin muotoinen asetelma, jonka keskellä oli Ilmestysmaja, missä Herra Jumala asui. Ilmasta ylhäältä alas katsottuna ylhäälle oikealle leiriytyi Efraimin sukukunta, jonne myös leiriytyi Manassen ja Benjaminin sukukunnat.

Manasse tarkoittaa muun muassa kaksinkertaista hedelmää. Manasse tarkoittaa saada unohtamaan. Benjamin tarkoittaa oikean käden poika. Erämaan risti, kun israelilaiset leiriytyivät Ilmestysmajan ympärille muodostaa todella syvällisen opetuksen Herrasta Jeesuksesta ja Hänen ristintyöstään.

Jumalan valkeuden kirkkaus tulee esille siinäkin kun Herra Jeesus vuodatti verensä syntien anteeksisaamiseksi, niin Hänen sovitustyönsä kautta uskomalla Häneen ihminen kykenee kantamaan hedelmää Jumalalle. Jumalan Hengen asuessa ihmisen sydämessä, uskova ihminen kykenee kantamaan moninkertaisesti hedelmää Jumalalle, koska Pyhä Henki antaa uskovalle voimaa ja auttaa uskovaa ihmistä kasvamaan uskossa Herraa Jeesusta totuudessa rakastaen.

Herran Jeesuksen ristintyön kautta, kun Jumala antaa synnit anteeksi katuvalle ja parannuksen tehneelle uskoon tulleelle ihmiselle, niin Jumala ei enää muistele, eikä muista anteeksiannettuja syntejä, koska Jeesuksen veressä ne lakkaavat olemasta Jumalalle.

-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8172
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

Re: Päivän sana

ViestiKirjoittaja vaisuliini » 18. Huhti 2025 19:32

*
Ristintyön kautta Herra Jeesus on Isänsä oikealla puolella Jumalan valtakunnassa, Jumalan Uhrikaritsana, syntien Sovittajana ja Pelastajana. Näin erämaassa olleen ristin esikuva täyttyy Herrassa Jeesuksessa. Kuten erämaassa Israelin sukukuntien leiriytyessä ristin muotoisena Ilmestysmajan ympärille, jossa Jumala asui, niin Jumala tulee tässä Uuden Liiton aikakaudessa asumaan ainoastaan sellaisen ihmisen sydämeen Pyhän Hengen kautta, joka tulee Jumalan luokse Jeesuksen veren ja ristin kautta, syntejänsä katuen, syntinsä tunnustaen sekä uskoen Herraan Jeesukseen.

Jumalan valtakunnan ja valtaistuimen oikeus ja perustus on armo ja totuus. Psalmi 89:14 sanoo kuinka tämä armo ja totuus käy sinun kasvojesi edellä. Isä Jumala on armo ja totuus ja Hänen kasvonsa loistavat valkeuden kirkkautta, jonka loiste on myös armoa ja totuutta. Raamattu sanoo kuinka myös Jeesuksen Kristuksen kautta tuli armo ja totuus (Joh 1:17). Messias Jeesus teki maan päällä kaikessa Isänsä tahdon, siksikin Jeesus on yksi Isänsä kanssa. Jeesuksella on oma tahto, mutta Hän on alistanut oman tahtonsa Isänsä tahdon alle. Isä on armo ja totuus ja myös Jeesus on armo ja totuus, koska Jeesus tekee kaikessa Isänsä tahdon.

Silloin kun Jumalan pelastama ihminen Jumalan armosta tuntee ja ymmärtää juhlariemun Jeesuksen sovitustyön kautta sekä ylen ihmeellisen Jumalan rakkauden ja kirkkauden, niin hän haluaa oppia vaeltamaan yhä syvällisemmin Jumalan kasvojen valkeuden kirkkaudessa.

Mitä syvällisemmin saamme Jumalan armosta uskossa kasvaa, niin opimme koko ajan yhä enemmän riemuitsemaan Herran hyvyydestä. Uskon elämän keskipiste ei ole uskovan ihmisen teot, ajatukset ja arjen elämän haasteet, vaan Herran hyvyys. Silloin kun päivittäin riemuitsemme Herran hyvyydestä ja kaikkinainen Herran hyvyys sekä Jeesuksen veressä pelastuksen armo on jokapäiväinen sydämemme riemu ja ilo sekä kiitoksen kohde, niin sellainen usko kantaa eteenpäin kaikissa tilanteissa. Jumalan vanhurskauden voima Pyhässä Hengessä auttaa meitä selviytymään kaikista elämän tilanteista, kun rakastamme Herraa Jeesusta totuudessa. Kun näimme teemme, niin sydämessämme on riemu, ilo ja kiitos Herran kaikkinaista hyvyyttä kohtaan.

Psalmi 89:17 puhuu kuinka Jumala kohottaa kansansa sarvet. Sarvi kuvaa Raamatunkielessä voimaa. Silloin kun Herra saa olla kansansa väkevyys ja voima, kansansa kaunistus, niin silloin Herra armossaan antaa meille voimaa palvella Häntä. Jumalan armo ei ole halpaa armoa, sillä Jumala ei tue syntiä ja vääryyttä, ja kuka ikinä haluaa elää synnissä ja vääryydessä ei voi olla Jumalan armotekojen vaikutuksen alaisena. On eri asia langeta syntiin ja tehdä siitä parannusta, kun haluta elää synnissä tekemättä siitä parannusta. Raamattu sanoo: Joka rikkomuksensa (syntinsä) salaa, se ei menesty; mutta joka ne tunnustaa ja hylkää, se saa armon (Snl 28:13).

Joskus on niin, että jotakin tiettyä syntiä vastaan joutuu taistelemaan ehkä kauankin aikaa ennen kuin Jumalan armosta pääsee siitä vapaaksi. Usein tämä johtuu kasvamattomuudesta tai siitä ettei ymmärrä millä tavalla Jumalan Henki toimii ja auttaa uskovaa voittamaan syntejä. Jos uskova ihminen uskoo saatanan valheen ettei Jumala rakasta ja hyväksy häntä, niin se johtaa siihen, että uskova on kyvytön voittamaan syntejä, koska hän on uskonut saatanan valheen. Hän uskoo enemmän valhetta kuin totuutta, eikä voi siksi päästää vapauteen tietyistä synnin siteistä, joilla saatana pyrkii kahlitsemaan häntä. Jos uskot totuuteen ja siihen, että Jumala rakastaa sinua ja on hyväksynyt sinut Jeesuksen veren ja sovitustyön kautta, niin se johtaa sinut terveeseen uskoon, uskomaan totuuteen, jolloin opit vapautumaan Jumalan voimasta erilaisista synneistä. Raamattu opettaa, että Jeesus toi armon ja totuuden. Jumalan armossa on aina mukana totuus. Jumalan armo toimii totuuden mukaan ja johtaa aina totuuteen ja on yhtä kuin totuus.

Kun psalmi 89 sanoo, että Herra on meidän kilpemme se tarkoittaa Jumalan olevan meidän suojamme ja suojelijamme. Raamattu puhuu myös Jumalan sota-asusta, johon kuuluu uskonkilpi. Jos et ole uskon kilven suojassa, niin vihollinen kykenee osumaan sinuun pahan palavilla nuolilla. Uskon kilven suojassa oleminen tarkoittaa sitä, että elät Jumalan sanan totuuden mukaan sen ymmärryksen mukaan mihin olet saanut Jumalan armosta uskossa kasvaa. Jos et elä totuuden kuuliaisuudessa Herralle jollakin tai useammalle elämän osa-alueella, niin silloin olet näillä alueilla avoimena maalitauluna pahan palaville nuolille. Tämä asia unohtuu meiltä uskovilta liian usein, koska meille on opetettu väärää ja halpaa armoa. Jeesus toi armon ja totuuden, ja tämän takia Jumalan armo johdattaa uskovan aina elämään totuudessa sekä vastustamaan syntiä ja kaikkea vääryyttä.

Psalmi 98 sanoo kuinka Israelin Pyhä (Herra Jumala) on meidän Kuninkaamme (Jumalan kansan Kuningas). Kuningas on ihmisten yhteiskunnassa yksinvaltias, joka on kaiken vallan ylin käyttäjä ja toimeksiantaja koskien lakeja ja asetuksia (näin on ollut silloin kun Raamattua on kirjoitettu). Kun Raamattu sanoo, että Jumala on kansansa Kuningas, niin se tarkoittaa sitä, että Jumala on kaikkein ylin auktoriteetti kaikessa, ylin auktoriteetti siinä mikä on Jumalan tahto ja mikä Jumalan sanan totuus, ja miten ihmisen tulee uskoa Raamatun Jumalaan.

Kun Jumala on Uuden Liiton kansan Kuningas, niin se tarkoittaa sitä, että emme enää ole itsemme omat, koska Messias Jeesus osti meidät Isä Jumalalle ja itselleen verensä sovituksen ja lunastuksen kautta (1 Kor 6:19,20). Koska emme ole enää itsemme omia, niin se tarkoittaa sitä, että Jumalalla on täysi valta meidän elämässämme ja meidän tulisi suostua tekemään kaikessa Hänen tahtonsa, aina sen mukaan kun uskossa opimme ymmärtämään sitä mikä on Jumalan tahto.

Isä Jumalan valkeuden kirkkauden keskipiste on Herran Jeesuksen veri ja sovitustyö syntien anteeksisaamiseksi sekä uskon kautta Jeesukseen saamme yhteyden Jumalaan. Kiitos Jumalalle, Hänen kaikkinaisesta hyvyydestään ja valkeuden kirkkaudestaan, joka loistaa kirkkauttaan iankaikkisesta iankaikkiseen ja aina iankaikkisesti.

-PP-
Hoos.6:3 Niin me otamme siitä vaarin, ja sitä pyytelemme, että me Herran tuntisimme; sillä hän koittaa niinkuin kaunis aamurusko, ja hän tulee meille niinkuin sade, niinkuin ehtoosade aikanansa maan päälle. Biblia.
Avatar
vaisuliini
 
Viestit: 8172
Liittynyt: 09. Marras 2010 20:54

EdellinenSeuraava

Paluu Raamattupalsta

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa